Депутатът от БСП Мая Манолова е новият национален омбудсман. Тя ще замени на поста досегашния обществен защитник Константин Пенчев, който загуби битката за втори мандат срещу червената юристка. След тайно гласуване в парламента Манолова бе избрана за поста със 129 гласа срещу 82 за конкурента й. Учудващо голям брой се оказаха невалидните бюлетини - 12.
Сметките сочат, че част от депутатите от ГЕРБ са подкрепили Манолова, останалите са гласували за Константин Пенчев. А обяснението защо не са издигнали собствен кандидат било, че Бойко Борисов не им казал кой да е той. Въпреки това шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че "няма колеги, които да са заявили публично подкрепата си за Мая Манолова. Мога да заявява категорично, че всички колеги са гласували или за Константин Пенчев, както мен, или просто са пуснали недействителна бюлетина, защото може да се търси по-добър вариант за омбудсман на страната".
От Реформаторския блок потвърдиха, че са подкрепили монолитно досегашния омбудсман. Дори колебаещият се до последно д-р Димитър Шишков от куневистите е спазил решението на групата, която издигна кандидатурата на Пенчев за втори мандат. ДПС също е застанало зад Манолова.
Самата тя не участва в гласуването в името на равнопоставеността, тъй като конкурентът й нямаше как да пусне бюлетина в своя полза. "Ако бях останала в НС, щях само да вредя на партията", призна си чистосърдечно депутатката, която предвожда вътрешнопартийната опозиция в БСП, а позициите й по важни политически въпроси често се разминават с тези на председателя Михаил Миков. От ГЕРБ отказаха да признаят открито подкрепата си за Манолова, но ползата им от това е двойна. Депутатката е сред най-острите опозиционни критици на управляващите в парламента, така че ГЕРБ печели косвено от избора й. Отделно от това управляващите ще могат да се похвалят, че са толерантни към своите политически противници.
------ПРОТЕСТ
Минути след като изборът на Мая Манолова за омбудсман стана факт, в социалните мрежи започна организацията на протест срещу него. Във "Фейсбук" се сформира група "Не искам Манолова за омбудсман на статуквото и историческия компромис!". Организаторите смятат, че с избора на Манолова парламентът е извършил посегателство срещу смисъла на съществуването си. Те питат как е възможно толкова ярко оцветена партийна фигура да изпълнява надпартийната функция на обществен защитник.