:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,679
Активни 520
Страници 27,582
За един ден 1,302,066

Компаниите за събиране на дългове търсят от българите близо 1 млрд. лв.

3 пъти са се увеличили хората, които не си плащат сметките за мобилни телефони
Според председателя на Асоциацията на колекторските агенции у нас Райна Миткова-Тодорова младите хора не осъзнават, че да им бъде отпуснат кредит за скъпи вещи не означава, че са достатъчно финансово стабилни, за да се справят с изплащането му. Въпреки безразсъдството на младежите в последните години обаче най-голяма част от длъжниците в България са улегнали мъже с добро образование, но подценили бъдещите си приходи.
983 млн. лв. са задълженията на граждани, които фирми са насочили за принудително събиране през първите 6 месеца на тази година. Това обявиха вчера от Асоциацията на колекторските агенции в България. В сравнение с първото полугодие на миналата година сумата нараства с повече от 160 млн. лв. В края на миналия юни задълженията на граждани, предоставени на колекторите, са били 820 млн. лв.

Най-драстичен е скокът при борчовете към мобилни оператори. В рамките само на една година те са се увеличили 3 пъти. За първите шест месеца на тази година "забравените" сметки към телекомите са достигнали 432 млн. лв. спрямо 146 млн. лв. за същия период през изминалата година. Този ръст формира 44% от портфейла на колекторския бизнес при едва 18% през 2014 г., посочват от асоциацията.

Според асоциацията българите обслужват най-небрежно сметките си за телефон и това е довело до промяна на стратегиите на телекомите. "Обикновено просрочените сметки към мобилните оператори не са големи, но компаниите от сектора вече все по-рано се обръщат към колекторите, за да съберат вземанията си", обясни Александър Грилихес от асоциацията. Въпреки увеличението на общите задължения средният дълг на човек намалява, макар и пренебрежимо. Преди година той е бил 491 лв., докато сега е спаднал до средно 487 лв.

Около 80% от задълженията на българите, дадени на колектори, са към банки и мобилни оператори. Банките от своя страна все по-често прилагат процедурата за продажба на "лоши" кредити - от 34 млн. лв. през първото полугодие на 2014 г. сега те вече са 149 млн. лв. Повишеното предлагане на "лоши кредити" за продажба е свързано със затягането на регулациите и надзора в банковата сфера. Колекторите изтъкнаха още, че заради предстоящите стрес тестове в сектора банките се стремят да изчистят част от необслужваните си кредити.

В същото време намалява делът на възложените за събиране вземания от фирми за бързи кредити. В момента той е 9% от общия обем дългове. Според колекторите тези компании вече прилагат по-консервативен подход при оценката на кредитополучателите и контролират по-внимателно платежоспособността на клиентите си.

Троен ръст за година е отчетен и в обема на междуфирмените вземания. През първото полугодие към колекторски компании са прехвърлени за събиране междуфирмени дългове за 62 млн. лв. спрямо 20 млн. лв. за същия период на 2014 г. Причината за резкия скок е в повишаването на популярността на събирането. За ръста на междуфирмените дългове вина има и фалитът на КТБ, заради който много фирми са понесли финансови загуби, коментират колекторите.



ПРОФИЛ

В последните 2 години се увеличава тенденцията младите хора да задлъжняват, каза вчера председателят на Асоциацията на колекторските агенции Райна Миткова-Тодорова. Пред "Сега" тя обясни, че причината за това е неумението им да управляват финансите си. "Това, че можеш да вземеш кредит за последен модел телефон, лаптоп или дори кола, не означава, че можеш да си го позволиш", допълни тя. Профилът на 20-30-годишен длъжник обаче не е преобладаващ. Оказва се, че над 1/3 от задлъжнелите българи са улегнали мъже на около 50 години от големите градове на страната, с добро образование и добри позиции, включително и със собствен бизнес. Най-задлъжнели са хората от големите градове, а половината от всички длъжници живеят в София.



3
3584
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
31 Юли 2015 10:04
Лично мен два пъти такива колектори са се опитвали да ме изнудват, при прекратени договори и изчистени сметки към оператори. Предполагам много хора страдат по тази схема и предпочитат да платят, вместо да си губят времето по съдилища. Ако има кой да размърда прокуратурата, ще се окаже, че от близо 1 млрд. неплатените сметки може би ще станат няколко млн.
31 Юли 2015 11:31
Компаниите за събиране на дългове ...
На мен ми се струва, че „колекторите“ са всъщност събирачи, а „компаниите“ – фирми. За да се разбираме на български, де.
31 Юли 2015 16:35
Компаниите за събиране на дългове ...
На мен ми се струва, че „колекторите“ са всъщност събирачи, а „компаниите“ – фирми. За да се разбираме на български, де.


Колега, най-точната дума си е "бирник". Това са евфемизми. "Красивите думи не са верни, верните думи не са красиви"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД