:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,817
Активни 452
Страници 8,660
За един ден 1,302,066

ДПС блокира и антикорупционния закон на Кунева

Реформаторите заплашиха с негативен доклад на Еврокомисията
След промените в конституцията втори ключов приоритет на Реформаторския блок катастрофира в парламента заради несъгласието на ДПС. Гордостта на вицепремиера Меглена Кунева - Законът за борба с корупцията по високите етажи на властта, не успя да мине на първо четене през пленарната зала преди лятната ваканция. Провалът повиши още повече напрежението между коалиционните партньори след сложните преговори и компромисите около промените в основния закон. Това стана повод Кунева да предупреди за лош доклад на Европейската комисия, а реформаторите да поискат спешна среща на коалиционния съвет.

Формално законопроектът не мина, тъй като се оказа, че има само два часа, за да бъде обсъждан в пленарната зала. Но ДПС ясно показаха, че няма да подкрепят проекта на Кунева. Лидерът на движението Лютви Местан заяви, че на първо четене проектът няма шанс да получи гласовете на движението. Според него това може да стане на второ четене, ако бъдат махнати някои спорни текстове. По аналогичен начин протекоха и пазарлъците за промените в конституцията, за да бъде получена подкрепата на движението.

Според Местан проблем е, че предвиденото Национално бюро за борба с корупцията, ще се назначава от Министерския съвет и не може да се нарече "независимо". "Няма как да се съгласим, че един орган ще е независим, след като МС ще предлага, а президентът ще назначава", коментира Местан. Той обясни, че това му прилича на песента, в която вълкът пее: "Когато бях овчарче и овците пасях". Може да бъде корумпиран този, който притежава реални властнически правомощия, този, който се разпорежда с публични ресурси", заяви иронично Местан. Друг проблем за ДПС е, че бюрото ще може да проверява депутати. "Как така ще се проверяват депутатите от изпълнителната власт, нали контролът е точно обратен", запита Местан.

От левицата пък определиха закона като репресивен. "Не мога да изчистя съмненията си, че бюрото няма да се превърне в орган за политическа репресия", заяви Атанас Зафиров и допълни, че не може да подкрепи работата му по анонимни сигнали. Именно анонимните сигнали бяха един от основните проблеми пред закона по време на приемането му в МС. Тогава част от министрите от ГЕРБ се усъмниха в приемането на анонимните сигнали. Заради това се наложи да бъдат променени текстовете.

След провала на гласуването председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов даде да се разбере, че има и други спорни текстове. "В детайлите има неща, които са доста притеснителни. Точно в тази насока ще се надяваме между първо и второ четене, когато бъде приет, да бъдат изчистени всички притеснения", обясни Цветанов. Според него не трябва да се разглежда прекратяването на дебата по антикорупционния законопроект като саботиране.

--------ИЗНЕНАДА

"Изненадвам се, че законопроект, който е минал през МС с подпис на министър-председателя, може да бъде обсъждан дори от народни представители от мнозинството. Ако има проблем, то е, че МС решава едно, а парламентът решава друго. Надявам се, че няма такъв проблем и че в началото на следващата сесия законът ще мине. Законът за антикорупция за нас е ключов, важен, граница, която едва ли бихме преминали, честно казано", коментира обаче Найден Зеленогорски от Реформаторския блок.

4
5755
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
31 Юли 2015 20:54
Изненадвам се, че законопроект, който е минал през МС с подпис на министър-председателя, може да бъде обсъждан дори от народни представители от мнозинството.


Т.е. Б.Б. е нещо като последната инстанция и няма нужда не само да се обсъжда нещо, подписано от Него, но и да се мисли и на ум, тъй ли бе, реформаторе?
01 Август 2015 16:38
Постепенно назрява моментът за смяна на ръководството на РБ.... Ако, искат да са реформатори, де...
01 Август 2015 16:42
И КОЙ кого да смени?
01 Август 2015 18:21
„Точно в тази насока ще се надяваме между първо и второ четене, когато бъде приет, да бъдат изчистени всички притеснения", обясни Цветанов.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД