Цената на тока за гражданите намалява символично средно с 0.11% от днес. За сметка на това, въпреки протестите от последните дни и обещанията на правителството, почти двойно се увеличава таксата "задължение към обществото" за бизнеса. Това увеличение засяга хиляди малки, средни и големи фирми. Вчера Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на закрито заседание одобри новите цени на електроенергията.
Според предварителните сметки на КЕВР се очакваше увеличението за бита да е средно с 2%. Символичното намаление не е разпределено равномерно. Токът за абонатите на ЧЕЗ например ще поевтинее с 0.63%, на ЕVN - с 0.44%, на ЕРП "Златни пясъци" - с 5%. За абонатите на "Енерго-про", което обслужва Североизточна България, обаче ще има повишение с 1.09%.
Драстично е увеличението за бизнеса. Така наречената добавка "задължение към обществото", с която се покриват високите цени, по които се купува енергията от ВЕИ и от американските тецове в "Марица-изток", се вдига от 18.93 лв. на мегаватчас на 37.90 лева за мегаватчас. Според работодателите увеличението ще доведе до намаляване на конкурентоспособността на фирмите, до повишение на цените, а в много случаи може да се стигне до фалит и до загуба на работни места. В сряда близо 3000 фирми с над 210 000 работници излязоха на безпрецедентен протест в столицата и в други градове. Едно от основните им искания бе да се отложи вдигането на таксата до януари идната година, докато се намерят нови резерви в енергетиката. Според решението на КЕВР обаче добавката от днес е валидна за целия нов регулаторен период - до 31 юли догодина. В първоначалния вариант на КЕВР от края на юни се предвиждаше таксата да скочи на 40.21 лв. Тогава след настояване на премиера Бойко Борисов и последвали промени в енергийните закони от страна на парламента бе допуснато срокът за определяне на новите цени да се измести с един месец и те да влязат в сила не от 1 юли, а от 1 август.
Председателят на КЕВР Иван Иванов подчерта, че все пак за бизнеса се очаква диференциране на добавката и реално намаление според потреблението. Това обаче ще стане едва след като ЕК евентуално одобри пратената там за съгласуване наредба. Кога ще има отговор и кога ще заработят облекченията, засега не е ясно. Според предлаганата наредба за големите индустриални предприятия с годишно потребление над 30 гигаватчаса (30 милиона киловатчаса) добавката ще стане 18.77 лв. на мегаватчас. За производителите с годишно потребление между 10 и 30 гигаватчаса добавката ще бъде 26.65 лв. за мегаватчас.
"Всеки месец при старите цени би водил до тежък дефицит от 60 млн. лева, който в края на годината щеше да е между 300 млн. и 400 млн. лева", обясни Иван Иванов. Изчисленията на комисарите са, че с откритите резерви в системата НЕК ще спести 830 млн. лв. за една година, ако се управлява "прозрачно и ефективно". Така дружеството щяло да излезе от финансовата дупка в края на регулаторния период. Шефът на КЕВР се обърна и към бизнеса, като подчерта, че няма място за негодувание, защото с тези решения справедливо се изравнявала добавката за бизнеса и битовите потребители. Той изрази задоволство, че увеличението на цените на тока е било отложено с месец, защото били намерени резерви. "Ако бъдат открити още резерви, за които индустрията говори, имаме право по закон да ги калкулираме след 3 месеца и да променим цените", обясни Иван Иванов.
Очаква се в неделя бизнесът и синдикатите да излязат с позиция по направените промени. Те вече изразиха готовност за нови протести.
Борисов не изчерпа ли темата?
Протестите следваше да бъдат, когато ни нахлузваха на шиите добавките.
Сега чувалчето ще се тупа, докато пуска.