Токио поиска от Вашингтон обяснения, след като "Уикилийкс" съобщи, че Агенцията за национална сигурност на САЩ е шпионирала премиера на Япония и големите корпорации в страната. |
Сред тях са IP-адреси, телефонни номера, регистрации в социалните мрежи и домейни. Въпреки обществения натиск обаче Берлин няма да разкрие съдържанието на списъка, категоричен бе ръководителят на канцлерската администрация Петер Алмайер в интервю за в. "Билд", цитирано от БГНЕС.
"Ние дадохме дума на американците, че този списък няма да стане достояние на обществеността", заяви канцлерът Ангела Меркел. Смятам за добър компромис, че списъкът може да бъде анализиран от доверено лице от комитета за разследване дейността на АНС", поясни Меркел.
Миналата седмица федерален съд реши, че разузнаването не е длъжно да разкрие информацията от списъка, предадоха агенциите. Решението бе обявено, след като журналисти поискаха на БНД да бъде наредено със съдебна заповед да оповести параметрите за търсене, поръчани от АНС.
Междувременно властите в Токио са поискали обяснения от Вашингтон за съобщенията на "Уикилийкс", в които се твърди, че АНС е следила японски политици и големи бизнес компании от септември 2006 г. до септември 2007 г. Токио нарече съобщенията "много неприятни". "Ще се въздържа от коментар. Но ако това е вярно, е много неприятно", заяви говорителят на кабинета Йошихиде Суга, цитиран от "Саут чайна морнинг пост". Сред следените са търговският министър Йоичи Миязава и гуверньорът на националната банка Харухико Кирода.
СКАНДАЛ
Според "Ди Цайт" германското разузнаване е съдействало на службите на Вашингтон в следенето на над 800 000 души. Службите в Берлин са получили конкретни данни от американските си колеги, за да започне следенето. Скандалът обтегна отношенията между Меркел и коалиционите й партньори, особено след като тя отказа да разпространи публично информация за жертвите на шпионажа и заяви, че ще се консултира с Вашингтон по въпроса, писа в. "Гардиън".