Над 96% от гражданите на словашкото село Габчиково гласуваха на местен референдум против създаването на лагер за мигранти от Близкия изток и Северна Африка, предаде РИА "Новости". Повечето от около 5-те хиляди жители на Габчиково, което се намира близо до границата с Унгария и е населено предимно от хора с унгарско потекло, отговориха положително на зададения им въпрос "Против ли сте създаването в Габчиково на временен лагер за бежанци?"
"Резултатът от референдума не е задължителен, но се надяваме, че мнението ще повлияе на окончателното решение за създаването на бежански лагер тук", заяви Иван Фенеш, който е кмет на Габчиково. Дни преди референдума министърът на външните работи на Словакия Роберт Калиняк съобщи, че поради пренаселването на бежанските лагери в съседните страни Братислава е готова да поеме част от мигрантите.
Британското правителство се готви да засили мерките за сигурност срещу нелегалните имигранти. Лондон предвижда тежки наказания за собствениците на недвижимо имущество, които допускат до имотите си наематели, които нямат право да останат във Великобритания. Те са заплашени с 5 г. затвор.
Македонският премиер Никола Груевски пък заяви, че властите ще работят за "укрепването на нашите сили за отбрана и сигурност", за да се борят с наплива на имигранти, писаха местните медии. "Ако някой си мисли, че тази имигрантска криза е някаква вълна, която скоро ще отмине, се лъже. Това е само началото на един вид ново голямо преселение на народите, която тепърва ще получи тласък. Засега добре се справяме, но предизвикателствата ще растат. Ще бъдат необходими допълнителни усилия, мерки и политика", заяви той. За по-малко от месец в Македония са влезли около 20 000 имигранти, сочи статистиката.
Почти 3000 бежанци са влезли в Унгария в последните два дни, съобщиха властите. Най-много бежанци са регистрирани в граничната област със съседна Сърбия Чонград - 2491, като сред тях има 432 деца. Огромната част от бежанците идват от Афганистан, Пакистан, Сирия, Иран, Бангладеш, Ирак, Еритрея, Гамбия и Конго. Всички те са влезли от територията на Сърбия.
Междувременно бежанец от Судан атакува с камъни полицаи, докато се опитвал да премине незаконно в тунела под Ламанша. Един от полицаите е ранен и е опериран, тъй като получил сериозни травми по лицето и главата в резултат на атаката. Около 1700 нелегални имигранти се опитаха да проникнат в тунела под Ламанша в нощта срещу понеделник.
ЕК може да осигури техническа и финансова помощ на Франция, за да се справи с нелегалните имигранти, заяви говорителката на ЕК Мина Андреева на пресконференция в Брюксел. В неделя министрите на вътрешните работи на Франция и Великобритания излязоха с обща декларация, в която призоваха за координирани усилия на страните от ЕС в борбата с нелегалните имигранти. Двете страни се опитват да се справят със стотиците бежанци, които ежедневно се опитват да преминат през тунела под Ламанша.
ИНЦИДЕНТ
27-годишен мароканец почина от задушаване, докато се опитвал да премине незаконно в Испания, скрит в куфар, предадоха агенциите. Чантата била поставена в багажника на лек автомобил, пътуващ на ферибота, който свързва анклава Мелиля и южния испански град Алмерия. Загиналият мароканец бил превозван в колата от брат си. Той съобщил на екипажа на ферибота, след като установил, че скритият в куфара мъж не диша. По-големият брат е обвинен в убийство по непредпазливост.