:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,335
Активни 390
Страници 16,802
За един ден 1,302,066

Ниските лихви по депозитите удариха и приходите на хазната

Към края на юли в бюджета са постъпили едва 31.5 млн. лв. от данъка върху този доход
Рекордно ниските нива на лихвите по депозитите удариха очаквано и държавната хазна. Постъпленията от данъка върху доходите от лихви към края на юли възлизат на 31.5 млн. лв., или едва 31.2% от планираното за годината. Ако темпото в останалите месеци остане без промяна, в приходната част на бюджета по това перо ще има неизпълнение от над 40 млн. лв., показват сметките.
Предварителните данни за изпълнението показват, че реалността се разминава сериозно с очакванията за по-високи приходи от данъка тази година. От облагането на доходите от лихви бюджет 2016 очаква около 101 млн. лв. постъпления - с 35.3 млн. лв. повече от събраното м.г., като в мотивите към бюджета ръстът бе обяснен с по-широкия набор банкови сметки, които ще се облагат. Самата ставка остана без промяна спрямо 2014-аа- 8 на сто, а планираното й намаляване на 6 на сто бе отменено.
Данните към края на юли показват, че не просто няма ръст, но има и по-слабо изпълнение спрямо същия месец на м.г., когато от облагане на доходите от лихви са събрани 41.5 млн. лв. Това е логично на фона на рекордно ниските нива на лихви по депозитите. По данни на БНБ за юни средната лихва по новите депозити на домакинствата е 1.57% за левовите и 1.29% за евровите депозити при нива от 3.36% и 2.89% година по-рано.
Облагането на доходите от лихви бе въведено неочаквано и без обсъждане през 2013 година. Тогава парламентът реши, че няма логика тези доходи да са изключени от облагане и наложи 10% ставка независимо от размера на дохода. Една от първите задачи на кабинета Орешарски бе да предложи намаляване на ставката с по 2% на година до пълното премахване на данъка за този вид доходи, придобити от 2017 г. нататък. Миналата зима ГЕРБ се опита да върне обратно ставката от 10%, но в крайна сметка размерът на облагането се запази на компромисните 8%, а поетапното намаление бе отменено.
Гласуването по тези текстове, както и на отмяната на данъчното облекчение за бедни и въвеждането на дребна данъчна преференция за облагането на доходите на семейства с деца стана накуп в рамките на един-единствен параграф с цената на скандал, а промените бяха включени като преходни разпоредби към измененията в закона за данъка върху добавената стойност. Не е ясно дали тази практика, която обезсилва дебатите по данъчната политиката на държавата, ще бъде приложена и при тазгодишния пакет от изменения в данъчните закони. Съгласно графика за бюджетната процедура за 2016 година пакетът от промени в данъчните закони следва да е готов до 15 септември.

9
2789
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
10 Август 2015 20:18
Нещо не са в ред сметките...
За да има 100 милиона такси, трябва да има 1 милиард и 300 милиона доходи от лихви.
Тези лихви пък могат да се получат от 100 милиарда влогове при 1.3% лихва.
Има ли 100 милиарда влогове в банките?!
Искрено се съмнявам.
Ако ги има - защо правителството прави заеми от външни източници, а не издаде бонове някъде по средата на 1.3% и 7-8%, колкото плаща на международните пазари?
Хем държавата ще е на сметка, хем вложителите ще направят 3 пъти повече лихви.
К'во ли мисли да речем Хърсев по въпроса?
10 Август 2015 21:00
Абе умници, то разходите по събирането на този "пишман данък" са повече от приходите.
10 Август 2015 21:04
Защо правителството прави заеми от външни източници, а не издаде бонове някъде по средата на 1.3% и 7-8%, колкото плаща на международните пазари?
Хем държавата ще е на сметка, хем вложителите ще направят 3 пъти повече лихви
Защото "международните пазари" план за печалба гонят. И сменят министър-председатели, които се опитват да не вземат заеми.

Между другото, тия дни Египет разшири капацитета на Сеуцкия канал двойно. Проектът струваше около 7 млрд евро, които правителството зае от местни лица, точно по същата схема, която предлагаш.

Само че Ал Сиси е в друга сфера на влияние, различна от тази, в която въртят Бацман.

10 Август 2015 21:20
aldycrown...

Още при въвеждането на данъка писах че разходите превишават приходите и че няма смисъл от него. Веднага се появиха умници, които казаха че важното е пари да се вземат и няма значение колко струва това.
11 Август 2015 09:25
А бе като казахте няма значение разходите, важно е пари да се вземат, и се сетих: Възстановиха ли данък наследство, който бяха отменили за Симеон Сакс-кобуррготски точно с този аргумент- че администрирането струвало повече от прихода?
11 Август 2015 09:52
Защото "международните пазари" план за печалба гонят. И сменят министър-председатели, които се опитват да не вземат заеми.

Han,
четох преди време, че Хитлер си навлича гнева на световните банкери именно защото изкарва Германия от батака след ПСВ без да взима кредити.
11 Август 2015 10:00
този данък е огромна глупост...
11 Август 2015 11:16
Защо правителството прави заеми от външни източници, а не издаде бонове някъде по средата на 1.3% и 7-8%, колкото плаща на международните пазари?
Хем държавата ще е на сметка, хем вложителите ще направят 3 пъти повече лихви


Първо, правителството не емитира дълг на 7-8%.

Второ, като си купиш държавен дълг, се ангажираш с години напред и парите ти не са ликвидни, за разлика от обикновения банков депозит.

11 Август 2015 13:38
бяха отменили за Симеон Сакс-кобуррготски точно с този аргумент- че администрирането струвало повече от прихода
Ама заради Сакса щялода има втора данъчна система, така ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД