Германия смята да повиши прогнозите си за броя на кандидатите за убежище за т.г., съобщи германският икономически в."Ханделсблат", позовавайки се на правителствени източници. Досега се смяташе, че властите очакват 450 000 кандидати за убежище до края на годината. Според новите данни обаче кандидатите за убежище през настоящата година може да достигнат 750 000 души, което е двойно повече в сравнение с рекордната 1992 г., когато 438 000 души поискаха убежище в Германия. В Хамбург през първото тримесечие на т.г. защита са потърсили 6700 души, а през второто - над 7300. Само през юли са били подадени 5700 молби за убежище. В Баден-Вюртемберг през юли 7065 души са потърсили убежище - двойно повече, отколкото през май. "Всеки ден трябва да строя по един блок, за да ги настаня", каза пред "Ханделсблат" Билкай Йоней, министър за интеграцията в провинцията. Според европейската статистическа служба Евростат м.г. Германия е приела 32.4% от всички кандидати за убежище, дошли в ЕС.
Комисарят по бежанските въпроси на ООН Антониу Гутериш обеща подкрепа на Германия с изискването за равномерно разпределение на бежанците в страните от ЕС. Пред в. "Ди Велт" Гутериш изтъкна, че в ЕС основно Германия и Швеция имат работещи структури за справяне с бежанския поток и поемат мнозинството бежанци. "Трябва да разпределим отговорността на повече рамене в Европа", смята Гутериш. Броят желаещи да получат убежище в Германия през първата половина на годината се е удвоил в сравнение със същия период от 2014 г. - 170 000 души. За същия период до бреговете на Европа са се добрали 240 000 бежанци. Швеция пък е приела 74 000 кандидати за убежище, което е 13% от общия брой желаещи за подобен статут в ЕС.
Властите в Сърбия, опозицията в страната, както и неправителственият сектор единодушно отхвърлиха идеята на лидера на Сръбската народна партия Ненад Попович за строеж на стена по границата с Македония. "Стените досега не защитиха Унгария и България, както това не направи и контролът на морето към Гърция и Италия", каза пред сръбското издание "Блиц" сръбският министър на труда и социалната политика Александър Вулин. В същото време кметът на Кос на едноименния гръцки остров за пореден път предупреди правителството, че положението с бежанския натиск е извън контрол и прилича на "буре с барут". "Страхувам се, че ще се достигне до проливане на кръв", заяви кметът Георгос Курицис.
|
|