:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,613
Активни 621
Страници 2,178
За един ден 1,302,066

Хиляди фирми, граждани и институции са загробили пари в КТБ

НАП, НЕК, монетният двор и фондовата борса са кредитори на фалиралата банка наред с Ахмед Доган, Николай Бареков и Цветан Василев
Хиляди са жертвите на фалита на КТБ. Сред тях има и частни лица - българи и чужденци, фирми, банки и държавни институции. Вчера Търговският регистър публикува списъка на всички злополучни кредитори на рухналата банка, чиито пари се оказаха незащитени от Закона за гарантиране на влоговете. На 173 страници са изредени близо 8000 вземания по депозити на вложители и на други лица с признати от синдиците гаранции, обезщетения, заплати, лихви и др. Най-големият кредитор в момента е Фондът за гарантиране на влоговете, който вече изплати всички защитени депозити. Той има да взима над 3.6 млрд. лева.

Начело на списъка са три банки, които по закон са привилегировани кредитори и първи ще успеят да си върнат парите при осребряването на активите на КТБ - германската "Комерцбанк", френската "Сосиете женерал" и Българската банка за развитие (ББР). Първата от тях трябва да вземе 12.45 млн. лв. "Сосиете женерал" чака по договор за срочен заем 41 млн. лв., както и още едно вземане за 3.5 млн. лв. ББР очаква да си върне 46 млн. лв.

Държавната енергетика също се представя на високо ниво. С най-голяма сума, блокирана в КТБ, е общинската "Топлофикация-София" - над 90 млн. лв. Преди година точно заради решението си да остави парите в трезора шефът на компанията Стоян Цветанов бе уволнен. Тогава той заяви, че няма от какво да се притеснява.

Общественият доставчик "Булгартрансгаз" се надява да си върне около 60 млн. лв., в КТБ пари имат и други енергийни предприятия - БЕХ (14.7 млн. лв.), НЕК (15 млн. лв.), ЕСО (5 млн. лв.), АЕЦ "Козлодуй" (4.5 млн. лв.). "Холдинг БДЖ", който и бездруго има финансови проблеми, е с блокирани 3.8 млн. лв. Летище "София" чака 28.6 млн. лв. Любопитен факт е, че "Борика Банксервиз" - дружеството, което управлява системата за обслужване на плащанията по операции с банкови карти на територията на страната, има да получава 3.5 млн. лв. От данните се вижда, че и "Монетен двор" ЕАД има да взима 830 265 лв. Това е търговско дружество, което е отговорно за производството на всички разменни монети, използвани като законно платежно средство на територията на България. От него се изработват и ордените и официалните държавни отличия на България. В дългия списък са също Агенцията за приватизация с 10.756 млн. лв., Агенцията по заетостта с близо 8 хил. лв., Българската агенция за експортно застраховане с 788 412 лв., Българската фондова борса с близо 271 хил. лв.

Свързваните с банкера Цветан Василев дружества "Дунарит", "Телиш" и НУРТС също са на опашката, като само военният завод има да получава повече от 85 млн. лв. Сред кредиторите на банката е и семейството на мажоритарния собственик Цветан Василев. Самият той има влог за 189 833 лв., съпругата му Антоанета - 251 394 лв., а дъщеря му Радосвета - 294 905 лв. Компания "Бромак" ЕООД, чрез която Василев е мажоритарен собственик на банката, трябва да си върне 11 млн. лв.

На дългата опашка са и двете приходни агенции - митниците и данъчните. Митниците чакат 6.2 млн. лв. банкова гаранция, а НАП има да взема над 3.2 млн. лв. С блокирани в КТБ пари се оказват и някои болници - държавните "Света Анна" в София и във Варна, както и МБАЛ Пловдив.

Общините в списъка имат много дребни суми с изключение на Велинград, която е с блокирани около 11 хил. лв.

Любопитни са и някои от имената на политиците с влогове в КТБ. Въпреки че сами признаха за своите пари във банката, бившият премиер Иван Костов и министърът на културата Вежди Рашидов сега липсват от списъка. За сметка на това обаче в него присъства почетният председател на ДПС Ахмед Доган, който чака 694 хил. лв., и евродепутатът Николай Бареков, който е оставил на влог неприлично скромните за неговия размах 50 лв.

Списъкът не е окончателен. Сега започва да тече 14-дневен срок, в които всеки, който не се вижда в списъка на признатите вземания или оспорва размера на парите, може да обжалва. Още вчера се разбра, че оспорване вероятно ще има.



КОНТРА

Сдружението "Ние, гражданите" обяви, че е недоволно от работата на синдиците и ще оспори целия списък. Причината - съмненията, че кредиторите на КТБ няма да получат парите си заради начина, по който са подредени в него. "Най-вероятно, пак със стара дата, са приложили новия Закон за кредитните институции, който нарежда Фонда за гарантиране на влоговете пред другите вложители", заяви съпредседателят на сдружението Вера Ахундова пред БНР. Към 17 август фондът е изплатил 3.647 млрд. лв. на вложители с гарантираните до 196 хил. лв. депозити.



21
5915
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
18 Август 2015 19:12
общинската "Топлофикация-София" - над 90 млн. лв.


90 милиона на депозит?!!?
Нещо се объркАх ....
Това същата Топлофикация ли е , дето от 20 години все е на стотици милиони на загуба и все реве за увеличение на парно и топла вода ?


18 Август 2015 19:16
тепърва ще излизат скелетите.
18 Август 2015 19:23
Само на мен ли ми се струва супер странно, че публикуват списъка на вложителите, а не на тези дето са теглили кредитите. Аз искам да разбера къде са изтекли парите, а не колко милиона си държал * там.
18 Август 2015 19:25
Туй за кредиторите е добре, но мен повече ме вълнува другият списък - на кредитополучателите, и то на онези без опезпечения, със забавено обслужване, свързаните лица и така до корените на Семейството, фалирало банката.
18 Август 2015 19:36
бившият премиер Иван Костов и министърът на културата Вежди Рашидов сега липсват от списъка

Ами защото си ги взеха след обявяване на несъстоятолността.
Веждичката орева ефира и изведнъж млъкна, явно си ги е спасил.
Костич съвсем нагло си призна, че си е променил договора на обикновен и си е цункал парите.
Уж съдът върна датата на несъстоятелността и че трябва да върне парите, но няма данни Костич да се е наредил да връща.
18 Август 2015 19:43
Николай Бареков, който е оставил на влог неприлично скромните за неговия размах 50 лв.


Въобще се бъркате за размаха на Дудука, човекът просто си е взел парите с цесия и затова са останали тези смешни пари.
18 Август 2015 19:55
Ех, тая Топлофикация, бе!
Единственото дружество в световен мащаб е нашенската Топлофикация, на чиито чиновници по отчитането плащат клиентите, а не работодателят им, та чак и разсрочено! Какъв абсурд! Да си задължен да плащаш на оня, който е дошъл неканен в дома ти за проверка на водомери и апарати и ти е люснал стотици левове за плащане! Само от нашия блок за 1 ден Топлофикация прибира над 700 лева от таксата.
18 Август 2015 20:06
Аз разбрах колко хубав е капитализмът, а вие?
18 Август 2015 20:36
Какво му е на капитализма? Не може да имаме претенции към една философска фикция!
КТБ не е изолирано явление. Има хиляди прецеденти в историята. В общества, в които простотията се комбинира с неразумна алчност.
18 Август 2015 20:46
Аз разбрах колко хубав е капитализмът, а вие?

Българския наистина не струва. Обаче има Норвежки, Шведски, Английски, Шотландски, Германски, Френски, Испански.
На мен съдейки от личен опит, някои от тях доста ми харесаха.
18 Август 2015 21:01
Целият списък
http://www.24chasa.bg/Media/2015/08/18/b1c446b1-94cd-4822-b242-80ef19d0bf22.pdf
А длъжниците кога?
18 Август 2015 21:42
Афиш - без представлението ...
18 Август 2015 22:12
Tова е списък на вложителите. Искам списъка #koй е взимал милиони кредити /и не ги е върнал/ от КТБ. Нещо ни будалкат
19 Август 2015 07:06
А откъде да знаят фирмите и гражданите, че олигархията в съучастие с политиците и прокурорите смята да фалира КТБ??????? Нали уж банките бяха стабилни,а???? Бяха, а ма всяка банка е стабилна точно за 3 дни. Докато не се раздуха някакъв скандал и слух. Почнат ли да се теглят парите и да има опашки, с банката е свършено. Та трябва да благодарим за прокуроския цирк. И на медиите, които го отразиха. Замисъл беше далеч по мащабен: олигархията планираше да фалира не само КТБ, но и други банки по същия начин. И да срути борда. След това чудовищна инфлация, отписване на дългове и колосални печалби от курса на долара и еврото. Поне 2 години ни подготвяха за този сценарий Прокопиев и разни "икономисти". Лева бил надценен, борда бил вреден, КТБ не била читава, другите български банки имали проблеми. Присънваше им се розовия сън на грабежа през 96/97-ма, когато задигнаха всички спестявания на хората и фирмите. Е, не познаха. Подхвърлиха им само един кокал: КТБ.
19 Август 2015 07:39
Спокойно почти всички ще си вземат парите, освен гаранционния фонд.

Вълкът сит и агнето цяло. Е вярно вече няма гаранционен фонд.. и имаме 3.5 милиарда нов дълг.. Ама я вижте как дръпна икономиката цели 2.2%. Още една банка като фалират и хоп още едни 2% и така нататък като Пурко дето тръгна да продава кълбета от плат и наряза де що има в къщата.
19 Август 2015 09:17
https://www.youtube.com/watch?v=u_zlS468g_o
19 Август 2015 09:39
Къде са сега тия, дето ореваха света, че в КТБ ходели само алчни вложители за високи лихви? От списъка се вижда, че всички големи държавни предприятия, контролирани от ГЕРБ си държат парите там. И някой спомня ли си когато ББ в началото на скандала с КТБ каза, че ако не било разпореждането държавните фирми да си изтеглят депозитите от КТБ, това нямало да се случи. Но това изказване услужливо се премълчава, защото то доказва какви директиви са давани на държавните фирми. И сега списъкът го доказва - в негоо има дори и 3 банки, за които едва ли може да се каже, че са били глупави, недалновидни, алчни, не са проверявали банката и пр. глупости, казани по адрес на вложителите.

А тези като Костов, Рашидов и пр. ги няма в списъка, защото това е списък на признати вземания на кредитори на банката, т.е. вземания, които подлежат на удовлетворяване след осребряване на имуществото на банката.
В другия списък на кредитополучателите и на тези, от които банката има вземания на друго основание, т.е. по които банката е взискател, би трябвало тези лица да фигурират, ако цесиите са обявени за невалидни.

И прилика с фалита на банките от 1996 г. има - и тогава изгоряха стотици държавни фирми, социални домове, детски градини, социалните служби и пр., защото такъв беше законът. Да не говорим, че частните фирми бяха предупредени с вътрешна информация и по сметките им имаше от 5 до 20 лева. И сега в КТБ най-големите пари са на държавните фирми и организации.
19 Август 2015 11:59
Вежди Рашидов е направил цесия с Риск Инженеринг - оттук нататък тази фирма има верен лобист в правителството.
19 Август 2015 13:12
3.647 млрд. лв. , изплатени от фонда за гарантиране на влоговете? Тази сума май само расте във времето?
19 Август 2015 14:41
Туй за кредиторите е добре
Кое му е добре-то? 7500 позиции, от които около 6000 трябва вече да не са кредитори на КТБ, ако Фондът за гарантиране на влоговете си е свършил работата. И без малко 1000 искания за законна лихва.
Отделно, че кредиторите не са подредени по ред на удовлетворване на вземанията. Синдиците са си "измили ръцете", а фалиралите банката осигуриха "прах в очите" на любопитните.
19 Август 2015 17:57
Има правило!
Когато имаш да яръщаш пари, но не желаеш, фалираш.
Въпросът е: "Кой фалира КТБ и защо?"Отговорътще бъде достатъчен и за тези, които сега се правят на учудени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД