:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,281,506
Активни 477
Страници 12,198
За един ден 1,302,066

93% от панелките не напират за безплатното саниране

Над 20 000 сгради се нуждаят от обновяване, до момента е завършен един блок
СНИМКА: БГНЕС
Това е блокът отличник в Благоевград.
Програмата за безплатно саниране на стари и големи жилищни блокове привлече огромен интерес, но резултатите все още са повече от скромни. Както е известно, правителството е заложило 1 млрд. лева за оздравяването на над 20 000 панелки. Но до момента има 1 завършена сграда в Благоевград и към 1400 подписани договора за обновяване - както показва регистърът на Българската банка за развитие (ББР), която осигурява финансовия ресурс. Така излиза, че до момента само около 7% от "избираемите" блокове са стигнали до подписване на договори. А останалите 93% или не се интересуват от програмата, или обитателите им не могат да се разберат и да вземат решение за включване. Има и случаи, когато съседите от блока са създали необходимото сдружение и са го регистрирали в общината, но не са подали заявки за финансиране, защото откриват неясноти в документацията.

Преди две седмици блокът в Кърджали, който първи реши да се включи в програмата, обяви, че се отказва - хората открили, че според документацията, ако в хода на обновяването дори един апартамент откаже достъп на строително-ремонтната бригада договорът за безплатно саниране се разваля и целият блок ще трябва да плати извършените работи. От строителното министерство по този повод коментираха само, че при всеки договор си има рискове и съответно неустойки.

Последните сдружения, одобрени за саниране по правителствената програма, са в Пловдив, Хасково, Бургас и Плевен. Подадените заявления за финансиране са около 1500. За отпускането на парите за саниране ББР сключва тристранни договори с кметовете, които представляват сдруженията на собствениците, и с областните управители, които слагат подписи като представители на държавата. Договорите са индивидуални за всеки проект. Парите се превеждат по специално разкрити сметки в банката.

ББР вече договори получаването на почти целия ресурс от 1 млрд. лева с финансови институции. За да стане това, Банката получи държавна гаранция, записана в закона за бюджета за тази година. Сградите с одобрени заявления за кандидатстване получават 100% безвъзмездна финансова помощ. Сдруженията на собствениците нямат никакви финансови ангажименти или задължения към ББР - тези сдружения ще бъдат създадени единствено за целите на програмата, уверяват от банката.



ДОБРАТА НОВИНА

Първият жилищен блок по програмата е напълно готов, съобщи БГНЕС. Това е блок 36 в благоевградския квартал "Ален мак". Строителите са демонтирали и изнесли скелетата от блока и работите са приключени в рамките на договорения срок - около 2 месеца. Още при старта на програмата в края на юни регионалният министър Лиляна Павлова обясни, че това е нормален срок. Практиката показва, че при добра организация на собствениците, администрацията и изпълнителите жилищна сграда с 3 входа и 114 апартамента спокойно може да бъде "оздравена" за 2-3 месеца.
4
2034
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
21 Август 2015 10:49
А това прочетохте ли го: "От общината уточниха, че първата панелка, обновявана по програмата в страната, е с РЗП от 2036 кв м. Договорът за санирането й е за 544 644 лв. или по почти 266 лв. на квадрат.". Значи 75 квадрата средна ръка апартамент се санират за 20 хиляди лева. Някой от вас да си е ремонтирал жилището за 20 бона или да е ходил на гости на такъв собственик? Не само дограма и изолация, а вътрешен ремонт, нови мебели и домакински уреди, дори с тях трудно се харчат 20 бона. При такава разходна норма, 1 милиард ще стигнат за по шепа сгради в най-големите градове. В Младост и Люлин ще стърчат по 5 оправени блока на фона на цялата мизерия наоколо и вече ще говорим за следващите милиарди дългове, с които да оправим останалите 95% панелки.
21 Август 2015 11:11

belchev
21 Авг 2015 10:49

А това прочетохте ли го: "От общината уточниха, че първата панелка, обновявана по програмата в страната, е с РЗП от 2036 кв м. Договорът за санирането й е за 544 644 лв. или по почти 266 лв. на квадрат.".


Проверка: 20% от 266лв са 53.20 лв- нормална сума за саниране на панелка.
Със санирането Му ситуацията е както при строежа на магистралите Му, където се строи с 10-20% от сумата, останалото се усвоява по мутренски до върха на пирамидата.
Една мутра никога няма да се задоволи с титлата "Мистър 10%"...
21 Август 2015 11:11
[дубъл ...%"...
21 Август 2015 11:16
Договорът за санирането й е за 544 644 лв. или по почти 266 лв. на квадрат.".


Миналия месец бутнахме външната баня и я правихме наново - отвън направил изолация. С мой и на татко труд и материали от магазина ми легна 11,50 лева на квадрат - лепило, 5 см. стириопор, шпакловка, мазилка и силиконова боя.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД