Въпреки че влагат милиони в българската икономика и създават много работни места, често дори големите инвеститори не получават бързо и лесно обслужване "на едно гише". |
В момента всеки инвеститор - български или чуждестранен, може да получи помощ от държавата под няколко форми - бюджетът да плати за изграждането на път до завода или предприятието, инвеститорът да купи общинска земя без търг или да обучи хората си на държавна сметка. Явно притеснени от постоянните оплаквания на бизнеса, че въпреки всичко у нас квалифицирани кадри се намират все по-трудно, от агенцията предлагат и промени, свързани с персонала. Идеята е минималният брой на хората, които могат да се включат в обучение на разноски на държавата, да падне на 30. В момента изискването за бройка е 50 лица.
Промени има и за т.нар. приоритетни инвестиционни проекти, които засягат инвестициите в преработвателната промишленост, индустриалните зони например. Сега се изисква фирмата да поддържа поне 200 души персонал, а промените предвиждат по-нисък праг за ползване на облекченията - поне 150 работни места.
Предвиждат се и други улеснения, за които работодатели и посланици от години настояват в пространни писма до институциите. Например, когато дадена компания иска да получи от БАИ сертификат за привилегирован инвеститор, занапред няма да се налага да праща данни, които могат да бъдат събрани от агенцията по служебен път.
КОНСТАНТА
Диагнозата на болния пазар у нас е ясна - липсата на добре подготвени кадри е проблем номер 1 пред инвеститорите. Следват нелоялната конкуренция и забавените плащания, показва едно от последните проучвания за пазара на търговско-промишлената палата. Без промяна в последните повече от 10 г. остават и оплакванията от работата на съдебната система.