Граничните обекти в демилитаризираната зона между Южна Корея и Северна Корея, обичайно отворени за посетители, са затворени от няколко дни заради напрежението между двете страни. |
"Нуждаем се от ясно извинение и мерки, които да предотвратят повторни провокации", заяви президентката на Южна Корея Пак Гън Хе. "В противен случай правителството ще вземе необходимите мерки и ще продължи излъчванията на високоговорителите." Пропагандните предавания на Сеул бяха възобновени след инцидента с ранените войници, повече от 11 години след като двете държави бяха се споразумели да ги прекратят. Според южнокорейските медии те излъчват новини от външния свят, които Пхенян не допуска да се разпространяват в страната.
Преговорите между Северна и Южна Корея започнаха в събота, но все още не са довели до решение. Сеул евакуира близо 4000 души от граничните райони, след като Пхенян нареди армията да бъде в пълна готовност.
КНДР отрича да е поставила мините, които раниха войници в демилитаризираната зона по-рано този месец. Северна Корея твърди и че не е обстрелвала южната си съседка. Двете държави технически все още са във война, след като конфликтът между 1950 и 1953 г. приключи с споразумение за примирие, а не с мирен договор.
ПОДВОДНИЦИ
50 от подводниците на Северна Корея са "изчезнали" от базите си, пише в. "Дейли мейл". Те са около 70% от флота на КНДР и не са били засичани от радарите на Сеул от събота насам. Южнокорейските власти твърдят, че не знаят какво планира севернокорейският лидер Ким Чен Ун.