Инвеститор се е хванал за главата, докато мониторите показваха срива на акциите на различни компании на борсата в китайската столица Пекин. |
Шанхайската фондова борса се срина с повече от 7%. 20 минути след началото на сесията шанхайският композитен индекс падна със 7.05%, или 247.45 пункта, до 3260.29 пункта. Борсата в Шънджън падна със 7.02% до 1896.17 пункта. Китайските акции загубиха стойността, която натрупаха за година. Основната причина е, че инвеститорите очакваха централната банка да намали изискванията си за банковите резерви. Така щяха да се освободят средства, които да налеят ликвидност, да вдигнат цените на акциите и да помогнат на забавящия ръста си индустриален сектор на Китай. Пекин обаче не се намеси решително и пазарите рухнаха, а търговията на китайските борси бе спряна.
Това предизвика ефект на доминото по света. Индексът на Токийската фондова борса започна със спад от почти 2% в понеделник след вече четири поредни сесии надолу заради тревогите за международната икономическа конюнктура в общ план и отделно за ситуацията в Китай. Негативният ефект се пренесе и на другите основни азиатски пазари в Хонконг, Сеул и Тайван.
При отварянето си по-късно пазарите в Европа и САЩ също сериозно се разклатиха, като загубите бяха по-ниски в процентно отношение, но значими. В началото на търговията общоевропейският FTSEurofirst 300 спадна с 2.8% до 1382.46 пункта, като загуби около 230 млрд. евро. В същото време в Чикаго индексът на търговията с фючърси, измерващ очакванията на инвеститорите за нестабилност на S&P 500 (т.нар. индекс на страха), скочи с 47%. Петролът и руската рубла също продължиха свободното си падане.
Икономическият министър на Япония Акира Амари заяви, че слабостта в икономиката на Китай трябва да бъде "наблюдавана внимателно", тъй като "може да се разпространи и в АСЕАН и други азиатски икономики". Той очаква Китай да се стабилизира, след като правителството предприеме стъпки за стимулиране на растежа.
"Трудно е да преценим дали инвеститорите реагират прекалено силно, или пазарът наближава дъното си. Това вече си е малка борсова катастрофа и ако изобщо има някакво поскъпване на акциите, то ще е само по някакви технически причини", коментира Алекс Куок от Чайна Инвестмънт Секюритис, цитиран от Нюзуик.