Преди сталинградското настъпление Жуков съобщава на Сталин, что на войските не им достига антифриз и вместо него се налага да се използва водка. А Сталин съвсем наскоро е издал заповед, според която всекидневната дажба водка за целия личен състав в действащите армии се отменя... Заповедта гласи, че водка се полага само на войниците, отличили се в бойните действия. За тях дажбата дори е увеличена от 100 на 200 грама. За всички останали "бойните" стограмки се отпускат само на празнични дати. Сталин обявява девет дни от годината за празници - 7 ноември, 5 декември (Ден на Конституцията), Нова година, 23 февруари (Ден на Червената армия), 1 май, 19 юли (Ден на физкултурника), 16 август (Ден на авиацията), 6 септември (Международен ден на юношите), а също и съответният ден на съответния полкови празник.
Но избирателното отпускане на алкохолната дажба в боеви условия извънредно трудно се контролира. Затова интендантската слободия, канализирана в посока към свободата - в смисъл на осъзнатата необходимост за все по-пълно задоволяване на нуждите на бойците, изиграва безспорно положителна роля за Победата при Сталинград.
------------------------------------------------------
В боевете при Сталинград участват синовете на много съветски ръководители. Василий Сталин (свалил 2 или 3 вражески самолета), Владимир Микоян (загинал във въздушен бой), Леонид Хрушчов...
А в 51-а армия е воювал лейтенант Александър Невски, адаш на древноруския княз, пълководец и светец. Политуправлението на фронта набързо решило, че лейтенантът е негов потомък, и му извоювало орден "Червено знаме".
Сред германците пък се сражавал правнук на Бисмарк. И той извадил късмет - не загинал, попаднал в плен.
Водката, която победи Паулус...
А потомъкът на Бисмарк е дали е оцелял и след плена? Щото малко над 5 % оцеляват след "спасителния" плен.