50-километрова колона от леки и тежки автомобили се образува вчера по австро-унгарската граница, след като Виена предприе масирани и детайлни проверки за нелегални имигранти и трафиканти. До обяд са заловени 200 имигранти и 5-има трафиканти, опитващи да влязат в Австрия от Унгария, обявиха от австрийската полиция. "Основната цел са бандите трафиканти на хора. Правим съвместни проверки - участват пътни полицаи и силите за сигурност, това не е граничен контрол", заяви полицейският говорител Хелмут Марбан, цитиран от "Телеграф". Миналата седмица на магистрала в Австрия бе открит изоставен хладилен камион с телата на 71 мъртви имигранти, сред които 4 деца. 4-ма българи и афганистанец бяха задържани в Унгария за гибелта на имигрантите, повечето от които били от Афганистан и Сирия. Аутопсиите на 16 от тях сочат, че са починали от задушаване.
Вчера Унгария позволи на 2000 нелегални имигранти, които стояха затворени в транзитна зона на жп гара Келети в Будапеща, да се качат на влакове за Австрия и Германия. От австрийската полиция обявиха, че в Австрия нелегалните имигранти ще бъдат свалени от влака. Будапеща вдигна предсрочно оградата по границата си със Сърбия, откъдето хиляди бежанци преминават, за да щурмуват богатите западноевропейски държави. Унгарската полиция обяви, че за три дни е заловила 8792 имигранти, опитващи се да влязат в страната, предимно през Сърбия.
На страните от ЕС, които не поемат част от имигрантите, трябва да се спре финансирането с еврофондове, предложи австрийският министър на вътрешните работи Йохана Микл-Лайтнер. Тя настоява страните членки да действат заедно, за да се справят с най-тежката бежанска криза след Втората световна война.
Германия, която поема най-много имигранти и се очаква да приюти 800 000 души тази година, също поиска по-справедливо разпределение на бежанската вълна между европейските държави. "Германия и няколко други страни получават най-много бежанци", заяви говорителят на германското правителство Щефен Зайберт. "С 28 европейски страни членки това не може да продължава. Ще трябва да има по-справедливо разпределение на бежанците, повече солидарност."
Междувременно Унгария поиска от Германия да изясни правната ситуация около движението на нелегални имигранти в ЕС. Говорителят на правителството Андраш Гиро-Сас заяви в понеделник, че според шенгенските правила имигрантите могат да напускат Унгария само с валидни документи и виза от страната, към която отиват. Заради това се стигна до струпване на множество хора, чакащи по гарите в Будапеща. Гиро-Сас отбеляза още, че Германия е заела по-благосклонна позиция към нелегалните имигранти, пристигащи от Сирия, и това е дало големи надежди сред останалите хора, тръгнали към федералната република. Правителството на Ангела Меркел обяви миналата седмица, че няма да депортира сирийски бежанци, стигнали и потърсили убежище в страната.