Американското министерство на правосъдието започна наказателна офанзива срещу ръководители на компании от Уолстрийт, които са извършили финансови престъпления, съобщи в. "Ню Йорк таймс", като цитира нови правила, спуснати от ведомството до федералните прокурори. Министерството вече няма да се занимава основно с компаниите, които нарушават правилата, но и ще преследва отделни служители, сред които и високопоставени шефове, за които се докаже, че стоят зад различни престъпления. Новите разпоредби на министерството на правосъдието вече са сведени до знанието на федералните прокурори в цялата страна, а късно снощи трябваше да бъдат представени официално. Това е първата мащабна кампания, която предприема правосъдният министър и главен прокурор на САЩ Лорета Линч, след като зае поста през април.
Новите правила са в отговор на сериозните критики, на които от няколко години е подложено правосъдното ведомство, че преследва само големите корпорации за извършени закононарушения, но не и ръководителите им. Рекордни глоби бяха наложени на много компании заради финансови злоупотреби, а в същото време наказания получиха едва няколко шефове, замесени в ипотечната и финансовата криза, както и в редица корпоративни скандали.
От документа, до който се е добрал в. "Ню Йорк таймс", става ясно, че още в самото начало на дадено разследване прокурорите ще трябва да насочат вниманието си към ръководството и служителите на корпорациите, заподозрени в престъпления. В преговорите за постигането на извънсъдебни споразумения за облекчаване на наказанията компаниите няма да получат възможност да си сътрудничат с правителството, докато не посочат виновни служители и не представят доказателства "независимо от позицията, която заемат, и от статута им".
"Корпорациите могат да извършват престъпления само чрез хора от плът и кръв", заяви зам. главният прокурор Сали Йейтс, която е и автор на новите разпоредби в борбата с корпоративните измами. "Честно е хората, които са отговорни за извършването на тези закононарушения, да бъдат подведени под отговорност. Обществото трябва да знае, че има само една правосъдна система и тя се прилага еднакво, независимо дали престъплението е извършено на улицата, или в заседателната зала на някоя корпорация", обясни тя.
Министерството на правосъдието на САЩ ще налага по-тежки присъди на нарушилите закона ръководители на големи корпорации от Уолстрийт.
Поредната реклама на САЩ. Фактите говорят точно обратното. Корупцията се изчислява с трилиони долари, банките перат стотици милиарди нарко пари и получават смешни глоби. Фирмите, които трябва да фалират, поради некадърност и непремерен риск, са спасени от гражданите, по заповед на корумпираната държава и частният Федерал резерв. Защо като стане дума за България и Румъния, първото нещо на което се набляга е думата "корупция"? Защо продажните медии не смеят да използват думата "корупция", когато става дума за САЩ? Защото медиите нямат нищо общо с информирането на населението, а с продажбата на чужда пропаганда.