Русия доставя на Сирия стрелково оръжие, гранатомети, модерни бронетранспортьори БТР- 82А и друго въоръжение, съобщи в. "Комерсант", цитирайки източници в сферата на военнотехническото сътрудничество. Според тях тези доставки се реализират като компенсация за парите, изплатени от Дамаск в качеството на аванс за закупуване на ракетните системи за С-300, които Москва след консултации с властите на Израел реши да не доставя.
Съобщенията, че Русия може да е изпратила военен персонал и авиация в Сирия в помощ на режима на президента Башар Асад, провокира "дълбокото безпокойство" на Белия дом и НАТО, съобщиха агенциите. Според френския външен министър Лоран Фабиюс това ще направи по-сложно намирането на политическо решение на кризата. Бившият френски президент Никола Саркози пък смята, че е необходимо да се привлече Русия към борбата срещу "Ислямска държава", съобщи ТАСС, като цитира негово интервю за в. "Фигаро". "Западът допусна сериозна грешка, като създаде условия за нова студена война с Русия. Тя ни е необходима по сирийския въпрос и за борбата срещу "Ислямска държава", каза Саркози. Британските власти планират нова стратегия за Сирия, която включва ограничени военни удари срещу "контролиращите мозъци" на "Ислямска държава" и подновяване на дипломатическия натиск Башар Асад да предаде властта след преходен период от шест месеца, съобщи в. "Гардиън".
Анализ - на 12-а стр.
ПОЗИЦИЯ
Няма да допускаме военнотранспортни самолети, които носят оръжие за Дамаск, заяви президентът Росен Плевнелиев по повод отказания въздушен коридор на Русия, предаде "Фокус". "България е достоен член на НАТО. Разполагаме със служби и достатъчно информация, за да може с необходимите инструменти да направим разлика между хуманитарен полет и полет, който претендира за такъв, но може би не е. Затова бяхме честни с нашите партньори", обясни Плевнелиев. "Ако нашите руски партньори са честни към нас, техни самолети ще летят спокойно над България", допълни президентът.