На 28 септември за 11-и път стартира Фестивалът на българското кино в Ню Йорк, който тази година е под патронажа на президента Росен Плевнелиев. Откриването е с българското предложение за "Оскар" - "Съдилището" на Стефан Командарев, а държавният глава ще присъства на прожекцията на "Урок" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов.
За изминалите десет години фестивалът е показал над 200 съвременни български филма, като е дал възможност на повече от 60 родни творци да гостуват и покажат творчеството си пред публиката в Ню Йорк. От пет години организаторите начело с актрисата Жана Караиванова "внасят" и независимо американско кино в София чрез фестивала So Independent.
Фестивалът на българското кино в Ню Йорк ще продължи до 3 октомври в Bow Tie Chelsea Cinemas. Освен "Урок" и "Съдилището" ще бъдат прожектирани още 8 нови игрални филма. Сред тях са "Буферна зона" на Георги Дюлгеров, "Досието Петров" на Георги Балабанов по сценарий на Жан-Клод Кариер, "Омбре" на трагично починалия реж. Захари Паунов. В програмата са включени и четири съвсем нови продукции, които още не са имали разпространение в родината - "Бартер" на Атанас Киряков, "Жената на моя живот" (реж. Антоний Дончев), "Прелюбодеяние" на Явор Веселинов и "Семейни реликви" с режисьор Иван Черкелов, в който Жана Караиванова изпълнява главна роля.
Тази година във фестивала е включена и силна селекция от документални филми - "Вапцаров. Пет разказа за един разстрел", "Дългият път към дома", "Лорд Бънди от София", "Чуй" и "Последните черноморски пирати". Визуалната идентичност на фестивала е поверена отново на живеещия в Лос Анджелис аниматор Владимир Тодоров.
|
|