Министрите Лиляна Павлова и Ивайло Московски и вчера говориха за нови пътни такси на форум за оперативна програма "Транспорт". |
"За България трябва да се въведе тол система. Тя е по-различна от винетната система. Вероятно за автомобилите до 3.5 тона ще останат винетките с корекция към завишение и тол система за тежките автомобили, която е най-справедливият начин на заплащане", поясни Московски. Той отново се аргументира с факта, че "излиза 2-3 пъти по-скъпо да се превози транзит стока от единия до другия край на България с влак, отколкото с автомобилен транспорт", и отсече: "Това е абсурдно и няма такава държава в Европа".
В момента обаче нито той, нито ресорният му колега в политиката по пътищата - регионалният министър Лиляна Павлова, посочват с колко ще се увеличат пътните такси, от кога и дали поскъпването ще засегне и леките коли, или търсеното увеличение на приходите ще идва само от товарните превози. Преди седмица Московски повдигна темата първо пред депутати от транспортната комисия, като изрази безпокойство, че по-евтиният автомобилен превоз на товари за сметка на много по-скъпия жп транспорт ще съсипе пътищата, в които се влагат милиарди, а държавата не прибира достатъчно пари, за да ги поддържа. В петък той повтори тезата си и пред премиера Бойко Борисов и колеги министри на форум за инфраструктурата, организиран от Световната банка (СБ).
Министър Московски настоява за справедливо таксуване. Така този, който руши най-много пътищата - тежкотоварният трафик, ще плаща най-скъпо. Вчера министър Лиляна Павлова също застъпи тази теза и повтори, че в момента Световната банка прави анализ, с който ще предложи на правителството варианти за таксуване - и като срокове, и като цени, и като видове такси за леки и товарни коли.
"Вече има и официално потвърждение от Световната банка, че могат да предложат малко по-различен модел за финансиране на пътната инфраструктура", загатна Павлова и допълни: "Целта е до края на годината да довършим новия модел и стратегия за промяна в заплащането и използването на пътищата". Според нея с приходите от новата система ще може да се финансират важните магистрални проекти като довършването на магистрала "Хемус", за която са нужни 1.8 млрд. лева. Така инфраструктурното строителство нямало да е за сметка на бюджета, а щяло да идва от тол такси.
Очаква се сегашните винетки да станат електронни и да заменят стикера, който се лепи на предното стъкло. Миналата седмица шефът на пътната агенция Лазар Лазаров увери, че засега винетките за леките коли няма да поскъпват. Със сигурност обаче ще има по-високи тол такси за изминато разстояние, които ще се налагат на всички тежкотоварни превозни средства над 3.5 тона, минаващи през републиканските пътища.
СРАВНЕНИЕ
Няколко са страните в Европа, които прилагат сходни на българските годишни винетки. У нас за леките коли стикерът струва 67 лв. В Швейцария например, където се издава само годишна винетка, цената е 40 швейцарски франка - в момента около 72 лева. В Австрия годишна винетка се продава за 84.40 евро, в Словакия - за 50 евро. В Румъния стикерът за година струва 28 евро, в Унгария - 143.90 евро, в Словения - 110 евро. Иначе в повечето страни от ЕС е въведено платено преминаване по магистралите, има и смесени системи с доплащане за определени сложни и скъпи пътни съоръжения.