:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,953
Активни 618
Страници 2,518
За един ден 1,302,066

Хазната ще задържа част от ДДС при покупка на фирмени коли и имоти

Финансовото министерство предложи компромисни редакции на промените в данъчните закони
В отговор на критиките от коалиционните партньори и бизнеса финансовото министерство излезе с компромисни предложения по тазгодишния пакет с промени в данъчните закони. Финансовият министър Владислав Горанов се отказва изцяло от идеята за общинска добавка към подоходния данък и няма да внася подобни поправки в рамките на мандата си. МФ ще преработи и проекта за промени в закона за ДДС, който в първоначалния вариант предвиждаше непосилен за фирмите режим за деклариране на вещи за смесено ползване пред НАП, стана ясно на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Предложението общините да могат да завишават подоходния данък с до 2% над сегашните 10% е част от предизборната програма на ГЕРБ. То не се приема безрезервно от местните управи, които настояваха да получат 2% от досегашния данък, а в навечерието на местните избори бе отхвърлено категорично от коалиционните партньори. И вчера Горанов коментира, че хазната не може да си позволи да се откаже от 2% от данъка на фона на наличния дефицит. Той бе категоричен, че предложението не просто се отлага, а отпада от намеренията на финансовото министерство и занапред общините ще трябва да са активните по темата.

МФ е ревизирало намерението си да задължава всички регистрирани по ДДС фирми да декларират пред НАП служебни покупки над 700 лв., при които може да има ползване за лични нужди. "Този праг ще бъде многократно завишен. Още не сме определили точни стойности, но прагът ще бъде в диапазона 35 000 - 50 000 лв.", обясни Горанов. Отпада първоначално предложеният вариант за деклариране на тези покупки. Досегашните редакции предвиждаха фирмите сами да измислят разумна методика, по която да определят каква част от ползването на вещта е за лични нужди и каква - за служебни. "Няма да се прилага такъв подход. Мислим за фиксиране на точен дял от ДДС, който ще се задържа и няма да се възстановява на фирмите при покупка на определен вид активи като недвижими имоти и автомобили. Някои държави определят този процент на 50, при нас със сигурност процентът ще е по-нисък", коментира Горанов. Според него при автомобилите картината е по-ясна, защото като база за определяне на процента може да се ползва броят на работните и почивни дни в годината. От думите му обаче не стана ясно дали режимът на деклариране на смесено ползване ще важи за всички стоки на стойност над 35 хил. лв. Не се разбра също дали удържането на ДДС ще се прилага и при по-евтини коли и имоти. Горанов е оптимист, че до следващата сряда - когато законопроектът ще бъде внесен в МС, ще има изчистено предложение. Работодателските организации не са на това мнение и считат, че няма време да се изготви достатъчно добър текст.

МФ е готово на компромис и за занижаването на прага за кешови разплащания от 15 000 на 5000 лв. "Склонен съм на по-плавно занижаване до 10 000 лв., макар до момента да не съм убеден, че негативите от занижаването на прага са повече от позитивите", коментира Горанов.

ГЛАСОВЕ

Встрани от спорните предложения в данъчните закони работодателските организации настояват и за други промени. От Асоциацията на индустриалния капитал в България настояха да се мисли за допълнително облекчаване на авансовото облагане с корпоративен данък при малките фирми. От БСК пък настояват ДДС да може да се възстановява при дарения на храни. В момента това е позволено при бракуването, но не и при даренията, и на фирмите им е по-изгодно да унищожават стоките, изтъкват от БСК.
12
3656
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
29 Септември 2015 19:36
Добре, бе, защо се мъчите на парче!? Давайте направо с ДДТ, утепайте целия бизнес и ще им земете всичко, на мама десните граждани за европейско развитие. Ама вашият 10-ти ноеври ще е много болезнен.
29 Септември 2015 19:55
ДДС, ДДТ - все тая!
29 Септември 2015 21:14
Защо пък трябва да има ДДС при покупката на активи? Особено за такива за които се плаща годишен данък?

В момента ако няма ДДС за новите автомобили - цените им ще са много по-приемливи и няма да караме коли трета употреба и да се тровим. Същото е и с имотите.
А и така и така си има годишен данък - по една "случайност" в другите страни този данък е около 1% от актива на година. Вярно за старите коли данъкът отива и нагоре.

Та в момента който има фирма и добър счетоводител реално не плаща данъци на държавата. Даже прибира от бюджета. Благодарение на ДДС и липсата на адекватен годишен данък върху активите.

---
http://mickideas.blogspot.com


П.П.
Единствените данъци, според мен, който не може да скатае една фирма са годишните данъци върху имотите и автомобилите. Всички други данъци са функция на възможностите на счетоводителите и регистрацията на фирмата в офшорна зона. Както и на връзките на собственика с власта.
29 Септември 2015 22:30
В напъните си на творческа и професионална имотентност тия надминаха и Джиджи
29 Септември 2015 23:32
Според него при автомобилите картината е по-ясна, защото като база за определяне на процента може да се ползва броят на работните и почивни дни в годината. Горанов разсъждава полувинчато, както всяко парвеню в София от Долно Нанагорнище. това той може да го твърди, само в случай, че има Наредба от МС, кога да почиват бизнесмените, в кои дни и по колко часа. Чудят се как да привлекат повече данъци вд бюджета с разни топаглави предложения, които по същността си ограничават покупателната способност на едни, и допускат необмислени увеличения на заплатите на бюрокрацията у нас.
30 Септември 2015 08:36
Това че администрацията почива в събота и по 5-6 дни по празниците, а дупетатите по няколко месеца в годината, изобщо не значи че и бизнесът го прави.
30 Септември 2015 10:08
И вчера Горанов коментира, че хазната не може да си позволи да се откаже от 2% от данъка на фона на наличния дефицит.

Малеее, ако те чуе Баце...
Ще видиш дефицит. Тоя не разбра ли, че има милиони и милиарди излишъци, какви дефицити бъльнува
30 Септември 2015 10:45
Факт е, че масово се купуват коли и друга техника на фирми за причтели и роднини, с цел да се спети ДДС (т.е. фирмата да го "усвои". Това рано или късно трябва да се промени, защото си е шашма отвсякъде.
30 Септември 2015 11:50
Дядо Илия, можеш ли да обясниш на разбираем български език що е това ДДС, откъде се пръкнА, каква е нуждата от него, освен държавата да скубе допълнително средства от гражданите си и като как можехме до преди 25 - 30 години да живеем без ДДС? Въпросът ми се отнася и до други специалисти.
30 Септември 2015 14:15
Горанов не се държи като Министър, а като завършил някак си, но не работил счетоводител. От най-слабите счетоводители, дето не разбират какво стои зад цифрите които осчетоводяват.
30 Септември 2015 19:58
що е това ДДС
На кратък и прост език:
- откъде се пръкнА - това е оня "десятък", който "участниците" на пазара са плащали на "уредника" на пазара. За кавичките ще обясня после;
- каква е нуждата от него - първата цел е поддържането на пазара (мантрите за "свободен пазар", де ги спрягат либертастите, винаги се отнасят за "уреден и поддържан" пазар, а не този в Антарктида, Зимбабве - абсолютно свободен - печели по-бързият в стрелбата; Сомалия - друг свободен в услугата "рекет", ама им "върнаха" услугата). Втора цел - сульо и пульо да не си мислят, че могат да продават всеки боклук (натрошени камъни за гранигрес, примерно); Трета цел - приходи в хазната (в повече от нуждата за "поддържането на пазараЍ" ), "справедливо" (равнопоставено, само от желаещите участници) събрани;
- как можехме до преди 25 - 30 години да живеем без ДДС - Не сме живяли без данък - имаше данък оборот, средно 22%. Той се плащаше от производителя и влизаше в цената на стоката. ДДС-то се плаща от крайния потребител върху крайната цена. Макар цената да изглежда една и съща за крайния потребител, не е същото за поизводителя и данъчната събираемост. При данък оборот производителят не може да си възстанови данъка след като стоката е напуснала фабриката и се е "унищожила" нейде по пътя към крайния потребител. Данък оборот не може да се начисли на услугите, които вече формират 67% от БВП.
За кавичките на "участниците" и "уредника": уредникът, в днешно време Държавата винаги клинчи - един път да си спести разходи по събирането (едно време е обикаляла по хамбарите и се е харчила за "извозване" на данъка) и в нашия случай е вменила задължение на търговците да го събират от крайния потребител и да го внасят в хазната; втори път - винаги изостава с "поддръжката"/регулацията на пазара. На пазара излизат нови и нови стоки, за които държавата не е подготвена достатъчно ("калинки", братчеди, манияци за величие, учени-теоретици и т.н.), поради което не може да въведе най-адекватната регулация (утвърждаването на стандарт, който обаче да не спира иновациите). От друга страна, попадналите в държавното управления манияци за величие кат Горанов непрекъсното напинят да покажат колко са умни и смущават пазара с безсмислени правила. В случая, как ще се определя ДДС-то на материален актив след първата му година на употреба - амортизационна стойност и стойност на придобиване или пазарна цена (на ИТ техниката пада по-бързо отколото от амортизация)!? И второ, служебни автомобили ползват и държавните служители (доставка от и до в къщи, най-малко). Те как ще "връщат" ДДС-то - от джоба си или дирекно с 50% ще се намалява бюджета на ведемството за материални активи (подръжка и ремонт)!?.
За участниците, и продавачите и купувачите хитреят, гонят максималната печалба/полза. Но обещах кратко, но ... ДДС-то е по-добро от Данък оборот за производителя за сметка на купувача. Така отговорността за "качеството на стоката" нараства у потребителя. Лично, не намирам разлика в процента качествена стока в сравнение с преди, когато качеството се определяше от производителя (плановия комитет). Разликата е, че сега има по-голям избор ... на непотребни стоки (яхти в София, например).
30 Септември 2015 21:39
Apolitichen, благодаря за разясненията! Макар че някои от тях са за идеалния случай, а не за нашата държава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД