В отговор на критиките от коалиционните партньори и бизнеса финансовото министерство излезе с компромисни предложения по тазгодишния пакет с промени в данъчните закони. Финансовият министър Владислав Горанов се отказва изцяло от идеята за общинска добавка към подоходния данък и няма да внася подобни поправки в рамките на мандата си. МФ ще преработи и проекта за промени в закона за ДДС, който в първоначалния вариант предвиждаше непосилен за фирмите режим за деклариране на вещи за смесено ползване пред НАП, стана ясно на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Предложението общините да могат да завишават подоходния данък с до 2% над сегашните 10% е част от предизборната програма на ГЕРБ. То не се приема безрезервно от местните управи, които настояваха да получат 2% от досегашния данък, а в навечерието на местните избори бе отхвърлено категорично от коалиционните партньори. И вчера Горанов коментира, че хазната не може да си позволи да се откаже от 2% от данъка на фона на наличния дефицит. Той бе категоричен, че предложението не просто се отлага, а отпада от намеренията на финансовото министерство и занапред общините ще трябва да са активните по темата.
МФ е ревизирало намерението си да задължава всички регистрирани по ДДС фирми да декларират пред НАП служебни покупки над 700 лв., при които може да има ползване за лични нужди. "Този праг ще бъде многократно завишен. Още не сме определили точни стойности, но прагът ще бъде в диапазона 35 000 - 50 000 лв.", обясни Горанов. Отпада първоначално предложеният вариант за деклариране на тези покупки. Досегашните редакции предвиждаха фирмите сами да измислят разумна методика, по която да определят каква част от ползването на вещта е за лични нужди и каква - за служебни. "Няма да се прилага такъв подход. Мислим за фиксиране на точен дял от ДДС, който ще се задържа и няма да се възстановява на фирмите при покупка на определен вид активи като недвижими имоти и автомобили. Някои държави определят този процент на 50, при нас със сигурност процентът ще е по-нисък", коментира Горанов. Според него при автомобилите картината е по-ясна, защото като база за определяне на процента може да се ползва броят на работните и почивни дни в годината. От думите му обаче не стана ясно дали режимът на деклариране на смесено ползване ще важи за всички стоки на стойност над 35 хил. лв. Не се разбра също дали удържането на ДДС ще се прилага и при по-евтини коли и имоти. Горанов е оптимист, че до следващата сряда - когато законопроектът ще бъде внесен в МС, ще има изчистено предложение. Работодателските организации не са на това мнение и считат, че няма време да се изготви достатъчно добър текст.
МФ е готово на компромис и за занижаването на прага за кешови разплащания от 15 000 на 5000 лв. "Склонен съм на по-плавно занижаване до 10 000 лв., макар до момента да не съм убеден, че негативите от занижаването на прага са повече от позитивите", коментира Горанов.
ГЛАСОВЕ
Встрани от спорните предложения в данъчните закони работодателските организации настояват и за други промени. От Асоциацията на индустриалния капитал в България настояха да се мисли за допълнително облекчаване на авансовото облагане с корпоративен данък при малките фирми. От БСК пък настояват ДДС да може да се възстановява при дарения на храни. В момента това е позволено при бракуването, но не и при даренията, и на фирмите им е по-изгодно да унищожават стоките, изтъкват от БСК.
|
|