:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,757,645
Активни 466
Страници 14,112
За един ден 1,302,066

Пенсиите у нас са сред най-неадекватните в ЕС

В България рискът от бедност при възрастните е три пъти по-висок, отколкото в Европа
Пенсиите в България са сред най-неадекватните в ЕС. У нас пенсията е едва 39 на сто от средния доход на човек в предпенсионна възраст (в групата между 50 и 59 г.), докато в ЕС средното ниво на заместване е 56%. По-зле в това отношение са само в Ирландия и Естония, където процентът на заместване е 27%. Данните са от доклад на ЕК, представен вчера от Съвета на ЕС по заетост и социална политика.

Българските пенсионери са най-застрашените от бедност и социално изключване в сравнение с останалите страни от Европа. У нас почти 60 на сто от възрастните хора на 65 г. и повече са в риск да изпаднат в мизерия при средно 18 на сто за ЕС. Малко пред нас в дъното на класацията, но със значително по-нисък процент, са Латвия (с 38 на сто) и Румъния (с 37 на сто). Страната ни е сред първенците по дял на възрастните, които живеят в собствен дом - малко над 90 на сто от хората над 65 г. Това има и отрицателен ефект - според данните всеки пети пенсионер у нас е пренатоварен с разходите по дома си, тоест харчи над 40 на сто от дохода си по къщата. Като цяло за ЕС данните показват, че пенсионните системи успяват да предпазят възрастните хора от риска от бедност в годините на кризата и пенсионерите не са значително по-застрашени от другите групи в обществото.

Изследването мери жизнения стандарт на възрастните хора, като отчита общия им доход - от пенсии, спестявания, работа, достъпа до субсидирани услуги с публични средства като градския транспорт, притежанието на собствен дом - като процент от средния доход на работещите. Пенсионерите в шест страни живеят по-нашироко от заетите, защото имат по-висок жизнен стандарт. В Люксембург, Унгария, Гърция, Румъния, Франция и Испания общият доход на пенсионерите е над 100% от това, което получават средно работещите. Средното за ЕС е 93 на сто. Средният доход на българския пенсионер е около 86 на сто от този на работещия.

Съществена разлика отчитат данните в пенсиите между мъжете и жените. Разликата е заложена заради по-високите заплати, които мъжете получават, по-дългата трудова кариера. У нас разликата между заплатите е 13.5 на сто. При пенсиите обаче е значително по-висока - средно пенсиите на мъжете са с около 37 на сто по-високи от тези на жените. Средното за ЕС е 40%. В някои страни разликата е още по-значителна - в Люксембург и Холандия мъжете пенсионери вземат с 46 на сто повече от жените, следвани от Германия, Великобритания, Австрия и Ирландия. Само три са страните, в които мъжете получават под 10 на сто по-високи пенсии - Естония, Дания и Словакия. Това означава, че и разликата в заплатите при тях е значително по-ниска.

РАБОТА

Малко над половината от хората между 55 г. и 64 г. у нас не работят. Безработицата сред хората в предпенсионна възраст обаче се оказва дори по-сериозен проблем в 15 други държави, сред които Португалия, Австрия, Румъния, Белгия, Полша и др. За сравнение - в Швеция 75 на сто от хората в тази възрастова група са заети.
7
4924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
05 Октомври 2015 20:50
Я ми припомнете, в кои държави от ЕС може да получиш социална пенсия като чужденец и след колко години пребиваване там?
05 Октомври 2015 20:53
за канада 40 години
06 Октомври 2015 00:44
Я ми припомнете, в кои държави от ЕС може да получиш социална пенсия като чужденец и след колко години пребиваване там?

В Италия след 5 години осигуряване, в УК след 10, за други не знам

Абе, аз ли недовиждам или в статията са пропуснали най важното, размера на пенсиите у нас спрямо другите държави ?
06 Октомври 2015 00:46
Изключително адекватно заглавие. Кой го натвори, ве?
06 Октомври 2015 06:01
Пенсиите не са неадекватни заради процента на заместване. Те са неадекватни, защото много хора са ощетени, тъй като в миналото са имали други доходи, различни от сегашните. Има ли схема, по която тези пенсии да се приравнят с актуалните доходи за тези професии? Преди време и повечето хора се пенсионираха по-рано, т.е. нямат и достатъчно стаж. Макар и тези, които са имали, пак да получават смешни пари. В бъдеще държавата предвижда така да се увеличи възрастта, че голяма част от пенсионерите да си "заминат" преди да получат пенсия според думите на Хърсев. И така пенсии ще получават само държавните чиновници, военните и полицаите, които се пенсионират рано и някои дълголетници. Като да намалеят последните ще се погрижат Москов и компания. Осигурените ще имат по-малък достъп до здравеопазване, а безработните въобще няма да имат. И здравната, и пенсионната система ще се превръщат в нов вид данъчна система, при която плащаш, но не получаваш гарантирана услуга. Шанса ви е, колкото от някаква лотария.
06 Октомври 2015 10:01
Това е резултат от управлението на десницата - имам предвид БСП и ГЕРБ.
Докто десницата не бъде изхвърлена от политическата сцена, в България няма живот нито за млади, нито за стари.
Долу ГЕРБ + РБ!
06 Октомври 2015 15:05
Такса на база управлявани активи ни ОЩЕТЯВА в ДЗПО!
И за днес младите ще бъдат неадекватни, ако ние младите не изискаме пенсионните фондове да взимат такса около 1% от придобития за осигуряващите доход.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД