Здравният министър Петър Москов извади неочаквано "оръжие" в битката срещу източването на здравната каса. От края на януари 2016 г. всеки здравноосигурен, който трябва да влезе в болница, на преглед в доболничната помощ или да получи лекарства от аптека, ще трябва да се идентифицира с пръстовия си отпечатък. "Ако търсим да спрем кражбите - фалшиви прегледи, фалшиви хоспитализации и изписвания на лекарства, това е начинът да удостоверим, че здравноосигурително събитие на наше име става само когато присъстваме там, в болницата, в аптеката или при специалиста", поясни министърът пред Нова телевизия.
Москов припомни, че и в момента в болница се влиза само след чекиране на личната карта на регистратурата. Оказа се обаче, че четците, които болниците бяха длъжни да купят, не правят разлика между истинската пластика и ксерокопие на лична карта, т.е. отново може пациентът да не присъства лично и не се ограничава приемът на мъртви души. Затова тази система ще се смени с апаратура и четци за пръстови отпечатъци - не само в болниците, но и в поликлиниките, и в аптеките, когато се получават частично или напълно платени от НЗОК лекарства.
Отпечатъци обаче няма да се събират. "Не става въпрос за система, която събира вашите отпечатъци. Това генерира еди-колко си битов код, който се записва на ваше име. Също толкова конфиденциално, колкото е здравният ви запис в касата. На базата на това нещо вие имате в българската ЕГН система вашето дърво на свързаност. Тоест за вашето дете, за ваши близки, които не могат да отидат лично, вие можете да получите правото на достъп", поясни Москов. Той така и не каза дали все пак не става дума за електронната здравна карта, която би трябвало да стане задължителна от догодина.
"Всеки български гражданин, когато си вади лична карта, поставя пръстовия си отпечатък. Не виждам никакви причини информационните системи на държавата, които са свързани с изразходване на публични фондове, какъвто е НЗОК, да бъдат свързани с един много прост начин за идентификация", заяви по-късно в парламента министърът. Проблемът е, че не всички граждани са поставяли пръстов отпечатък - МВР събира биометрични данни от 2010 г.
Друг начин за намаляване на злоупотребите с пари на касата ще е приложение за мобилни телефони, което да уведомява всеки, ако има здравноосигурително събитие на негово име.
"Индивидуална електронна здравна карта, това е европейският път на електронна система, осигуряваща добро здравеопазване. Имам много въпроси обаче около идеята, които ще задам на министъра на здравеопазването. Как ще вземе пръстови отпечатъци на целокупното българско население, за да осигури база данни?", коментира пред БНР шефът на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. И според Сдружението на частните болници е напълно достатъчно човек да има електронна здравна карта, която да го идентифицира.
"Аз смятам, че той има добри помисли и с добри идеи е тръгнал. Въпросът е дали това е, първо, осъществимо, дали това не накърнява донякъде достойнството на хората, защото има и такъв момент. Както и да го направим, мисля, че не е начинът, по който трябва да се контролира системата", каза и депутатът от Реформаторския блок Димитър Шишков.
ПАКЕТ
Петър Москов не се е отказал от идеята от догодина в доболничната помощ всеки да има индивидуален пакет за прегледи и изследвания, а не както сега - личният лекар да има определен лимит за всички свои пациенти. Какво ще има в индивидуалните пакети ще зависи от здравния статус - пакетите ще са различни за млади, стари, хронично болни, здрави. Не е ясно обаче дали здравната каса има капацитета да определи адекватни пакети за милиони пациенти, освен това не е ясно какво става, ако здрав и млад човек се разболее тежко и няма личен лимит за достатъчно прегледи и изследвания. "Вие ставате носител на правото, а то не е свързано с количеството направления в чекмеджето на личния ви лекар. Ще имате минимален гарантиран достъп", каза министърът.
|
|