:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,196
Активни 482
Страници 4,761
За един ден 1,302,066
Прогноза

По-добре да сменим филма "Шенген" с нещо по-съществено

Допускането, че сега е възможно България да влезе в Шенген, е равносилно на допускането, че може да бъде приета в еврозоната
Ясен Бояджиев
Едва ли някой помни колко пъти вече сме гледали този "филм"... Седмици наред отговорните български институции уверяваха, че работата най-после е опечена и на 8 октомври министрите на вътрешните работи от ЕС ще гласуват за дългоочакваното (от 8 години) членство на България в Шенген. Два дни преди заветното заседание обаче се оказа, че точката пак я няма в дневния ред, а членството пак се отлага. Думата "отлагане" обаче като че ли вече не е съвсем подходяща - съдържа нюанс на оптимизъм, който може и да не е оправдан.



Първото отлагане - и след това



Съвсем скоро ще се навършат пет години от първото отлагане. То беше толкова изненадващо и шумно, че си заслужава да се припомни. Към края на 2010 г., когато членството в Шенген се представяше като "в кърпа вързано", понеже страната е изпълнила "на 100 процента техническите критерии", вътрешните министри на Франция и Германия изпратиха до Европейската комисия писмо, в което еднозначно и без излишна дипломатичност заявиха, че планираното за 1 януари 2011 г. присъединяване на България и Румъния би било "преждевременно" заради констатираните от комисията "недостатъци" в областта на правосъдието и борбата срещу корупцията и организираната престъпност - недостатъци, които "могат да имат тежки последствия за вътрешната сигурност на ЕС заради влиянието, което биха могли да имат върху границата и върху достъпа до база данните на Шенген". "Смятаме, че решението трябва да бъде взето, когато основните проблеми, създаващи безпокойство, бъдат решени", посочиха двамата министри, като иначе признаха, че "от техническа гледна точка процесът на присъединяване е като цяло положителен".

Последваха месеци на неспирно повтаряне, че България е изпълнила техническите критерии и правни основания за отказ липсват. Още тогава се появи и компромисната идея за поетапно членство - първо с въздушните, после с другите граници. В отговор Холандия първо постави условието за поне един, а през декември - вече за два, при това последователни, доклада в областта "Правосъдие и вътрешен ред", които да показват, "че напредъкът в борбата срещу корупцията и организираната престъпност е невъзвратим" и подкрепен с "убедителни факти и числа". Тогава българските власти предположиха, че членството се отлага за юли следващата година. Но след това се заредиха отлагане след отлагане...

С идването си на власт днешното правителство поднови усилията по направлението Шенген и още след първите си контакти на високо равнище в Брюксел с ентусиазъм обяви, че (за разлика от предшествениците си) е получило "безпрецедентна подкрепа" и че "до март влизаме в Шенген". И въоръжено с тази подкрепа, се втурна да убеждава една по една "скептичните страни", че България е готова за членството и че въпросът трябва да се отвърже от Механизма за сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и вътрешния ред. И така допреди месец, когато бе обявено, че "съпротивата на тези страни е вече преодоляна и те са готови да отворят границите". Което трябваше да стане на 8 октомври. Но пак не стана. Сега надеждите се насочват към декември, но напразно.

Уверението, че вече е останала само една недоубедена страна, не е никак успокояващо, защото и една стига (особено ако се казва Германия), а и говорителите по тази тема се сменят щафетно и не е задължително всички постоянно да са на първата линия. А и пред присъединяването се изправя ново, още по-високо препятствие, чието преодоляване не зависи от българските власти - безпрецедентната миграционна криза в Европа, която скоро няма да отмине.



Струват ли си усилията?



Българското правителство се опита да превърне тази криза в свое предимство, убеждавайки, че понеже страната охранява сериозно границите си и се бори срещу трафика на хора, нейното приемане заедно с Румъния ще е част от решението и само ще укрепи стабилността на Шенген като зона на сигурност. Събитията обаче не са на страната на тази логика. Тъкмо обратното - само усилват притесненията на страните членки. Бежанската криза взриви всичко. Външните граници се пропукаха и поддадоха непоправимо. Макар и само временно, вътрешните граници започнаха една по една да се възстановяват. Не само като проверки и паспортен контрол, но и като стени и телени заграждения. "Невероятно е, че през 2015 година се издигат огради между държави от ЕС - това би бил краят на Европа, ако всички постъпват така", възкликна председателят на Еврокомисията.

Прословутото Дъблинско споразумение, според което бежанците остават в първата страна от ЕС, чиято граница преминат, е мъртво. Скоро, твърдят някои, ще е мъртъв и Шенген. Дори и тази прогноза да е пресилена, сегашният момент е крайно неподходящ да се твърди, че страна, която във всеки момент може да се окаже на пътя на бежанската вълна, трябва да бъде приета в Шенген.

Още повече при общата атмосфера на недоверие, несъгласия и разделения в ЕС, нагнетявана мощно от наслагването на кризи - първо гръцката, сега и бежанската. Допускането, че сега е възможно страна като България да влезе в Шенген, е равносилно на допускането, че може да бъде приета в еврозоната. Също като еврозоната Шенген може би ще оцелее, но не и с досегашните си правила, механизми, а може би и състав. И в двете зони вече са факт или предстоят сериозни промени. И затова отношението към тяхното разширяване никога няма да е същото. Тъй че вече не става дума за поредното отлагане, а по-скоро за отдалечаващ се мираж.

Сега по инерция всички продължават да повтарят, че България е "заслужила мястото си в Шенген". Но дали тази цел, която е повече въпрос на престиж за политиците, отколкото на практически смисъл за гражданите, все още си заслужава енергията и усилията? Дали не е по-добре те да бъдат съсредоточени в решаването на други, по-важни проблеми? Такива има достатъчно.
Снимка:БГНЕС
България има 100-процентова готовност за влизане в Шенген по въздух и вода, или така наречените "сини граници". Това заяви през май вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева, която заедно с областния управител на Бургас Вълчо Чолаков направи инспекция на техническата готовност на пристанище и летище Бургас за Шенген.
7
2394
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
12 Октомври 2015 20:22
Като джентълмен и кавалер, протестирам!
Госпожа Кунева може да греши, но е дама ...
12 Октомври 2015 20:23
Пък и в крайна сметка, на кого му пука за Шенген
12 Октомври 2015 20:36
Абе качете тези 15000 араби тук на влакове и ги пущайте в Шенгенья . За какъв чеп ни са! Да си трошат главите шенгенците.
На мен не ме требе Шенген.
12 Октомври 2015 20:38
бе знаех си че сме у филма....
12 Октомври 2015 23:41
Аллооо, инфантилно е, какъв шенген на нещо, дето му викат разграден двор.
13 Октомври 2015 04:23
Ми не го харесвам бай Драган, ама и на мене Шенген ми не требе. Я си седим у дома, оти съм веке дърт, и си пием чайчето. Никъде не одим. А коги си забравим името, бабата ми го казва. А като дойде доктора с инджекциите, го карам да ги бие на нея, на бабата, де, щото мене веке и инджекции ми не требат. А веднъж ги би на комшийката, дето беше дошла да види, умрел ли съм веке, щото бабата бех я пратил на пазар. .... Ама пък каква жена беше тази комшийка преди седемдесе и пет години, лелеййй!
13 Октомври 2015 11:26
Дъртанян лесно е влязъл в смисъла на писанието горе...
-------------
Сайтът на Генек
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД