:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,834
Активни 382
Страници 25,244
За един ден 1,302,066
Обратни разписки

Поглед през рамо

Бойко Ламбовски
Една възрастна сирийка в Сирия така възропта пред някаква телевизия срещу Европа: "Те там в Европа са само старци и бабички останали, затова привличат нашите млади; нямат си свои". Тя, разбира се, не е права чисто статистически. Не е права и политически - Европа се чуди как да спре бежанците и имигрантите, а не как да придърпа повече от тях. Интуитивно обаче сирийката се докосна до демографски тенденции с висока прогностична достоверност. Човечеството изживява резки демографски, социални, а и психологически промени в индивидуалните и колективните си модели на поведение. Тези от "Златния милиард", на чиято опашка сме и ние, предпочитат да се наслаждават, вместо да се размножават. Тези от Третия свят искат трескаво да станат Първи свят, но междувременно, поради липса на бърза опция за това, наблягат и на биологичното възпроизводство. Там в Първия свят, където демографският растеж не е затихващ, то се дължи главно на имигрантски популации от Третия свят... Сега не говоря за социалните и политическите колизии, които съпътстват и неизбежно ще съпътстват този процес - всички за това приказваме последните години; аз твърдя, че дори атентатът онзи ден в Анкара е част от тези неща, погледнат в дълбочина и без доктриналния камуфлаж на идеологиите.

Ще ми се да ви обърна внимание върху други особености на процеса: например такива, наречени



индивид, самота, семейство...



Спомням си как в моето детство имаше един познат на родителите ми, да го наречем чичо Станчо, който живееше самичък. Беше учител, нямаше близки, никога не се беше женил, доколкото знам...Когато у дома се събираха хора за някакво семейно тържество, понякога канеха възрастния чичо Станчо, а после - щом той си тръгнеше, обикновено рано, някой подхвърляше съжалително - завалийката, самичък като пръст ходи... Чичо Станчо беше по-своему уникат. Обсъждаха го известно време в такъв умилително-снизходителен план, а после минаваха на други теми. Всички бяха семейни, всички говореха за деца, фамилии, внуци, родове и прочее...

Днес, като се огледам около себе си, откривам, че половината или почти половината ми приятели и познати живеят самички. Не изглежда да се чувстват особено зле от това. И наум не ми идва да ожалвам някого от тях, както преди роднините ми ожалваха чичо Станчо. Нещо се променя бързо в това отношение. Наскоро се запознах с изследване на американеца Ерик Клиненбърг, наречено "Да живееш сам: необикновените предимства на самостоятелния живот". Оказва се, че през средата на XX век само около 4 милиона зрели американци са живели сами. Това процентно тогава е съставлявало около 9% от тогавашните домакинства. Днес броят на зрелите и самотни хора в САЩ е над 31 милиона. Това е близо 29% от всички домакинства в страната. Тази тенденция я има навсякъде у "Златния милиард", за който стана дума по-горе.

Това може да бъде разбрано и обяснено. Човекът се освобождава от "пчелния модел" на колективния си стереотип и отива към друг. Цели хилядолетия индивидът не е можел да оцелее без подкрепата на семейството, рода, племето. Една пчела живее около 30 дни, без семейството си тя загива за часове. Едно от най-тежките наказания почти през цялото историческо развитие на досегашния човек е да бъде изгонен от колектива, от племето, от пещерата, от поселището. Сред останките на примитивните племена в Южна Америка и Океания това наказание още съществува. Такова наказание е било страшно не само защото обрича изгонения на сигурна смърт, а защото освен това му гарантира огромен стрес и психически дискомфорт преди смъртта, мъчителна паника пред непознатия и страшен свят наоколо, срещу който се изправя за първи път сам, без подкрепата на близки по кръв.

Неизменна част от колективния стереотип през тези много хилядолетия е било спазването на нормите и ритуалите на колектива, съответстването на общия кодекс. Апотеоз на "пчелния модел" в този колективен стереотип е драматичният синтез между целите на личност и колектив, което наричаме понякога "героизъм". Тоест, когато индивидът се жертва в полза на колектива. Пчелата го прави неосъзнато, а човекът - осъзнато - тоест принася себе си като индивидуална жертва в полза на колективното оцеляване и добруване.

Днешната икономика, технологиите, битът са такива, че новото общество се променя



с почти революционни темпове



Старите модели отмират, самата колективност се проявява често като медиен или техногенен феномен, може да бъде светкавично формираща се и също така светкавично разпадаща се (флашмобовете например), а индивидът, вместо да е обкръжен от три поколения близки, отделя голяма част от времето си за общуване с интелигентни електронни устройства. В домакинство от един човек.

Добре или зле е това, не знам, направи ми впечатление мнението на прависта и философа Стоян Ставру, че такава нова ситуация предвещавала освен всичко друго и залез на религиите. Не разбрах защо мисли така, смятам скоро да го питам.

Но е хубаво да си дадем сметка къде сме стигнали, така можем да се опитаме да разберем къде отиваме.
5
4631
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
12 Октомври 2015 19:50
Човечеството изживява резки демографски, социални, а и психологически промени в индивидуалните и колективните си модели на поведение. Тези от "Златния милиард", на чиято опашка сме и ние, предпочитат да се наслаждават, вместо да се размножават. Тези от Третия свят искат трескаво да станат Първи свят, но междувременно, поради липса на бърза опция за това, наблягат и на биологичното възпроизводство.

Млъквам и...
12 Октомври 2015 20:11
Абе уж млъкнах, ама... уважаеми авторе, има изследвания върху тези проблеми, отпреди петдесет години най-малко!
12 Октомври 2015 20:18
Добре или зле е това, не знам, направи ми впечатление мнението на прависта и философа Стоян Ставру, че такава нова ситуация предвещавала освен всичко друго и залез на религиите. Не разбрах защо мисли така, смятам скоро да го питам.

Знаеш, знаеш.
13 Октомври 2015 09:30
Е, докога ще се увеличава това човечество, все пак би трябвало да се вложи малко разум и да се намери начин да се ограничи раждаемостта особено в бедните държави.
Или какво, чакаме да се достигнат биологичните граници и хората да започнат да се избиват за храна и вода?
13 Октомври 2015 12:04
"Златният милиард" се ползва май за едни други концепции.

- Др. Тед Търнър (Мултимилиардер и притежател на CNN) в едно свое знаменито изказване подчерта, че човечеството трябвало да бъде редуцирано до към 1/8. Като в това число, доста под 1 милиард е властващия елит с прислужващите гои. Това, за да не се изразходвали ресурсите напразно за ненужни двукраки...

Предавам по памет, ако се потърси, сигурно го има нейде из мрежата.

Ето нещо събрано по въпроса, въпреки нескопосания превод, е репрезантативно: - http://bg.checkonline4you.com/svetovniyat-elit-naselenieto-na-zemyata-e-sravnimo-s-epidemiya/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД