:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,728
Активни 628
Страници 2,293
За един ден 1,302,066

Модерни тухли спряха реставрацията на Ларгото в София

Експерти се събират днес да се произнесат дали се подменя автентичният облик на руините
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Чисто новите руини пред ЦУМ на разкопките на комплекса Сердика
Многобройни критични сигнали на граждани до Министерството на културата спряха реставрацията и консервацията на открития музей на столичното Ларго. Вчера министърът на културата Вежди Рашидов временно прекрати работата на обекта до изясняване на ситуацията. За целта днес се събира работна група от експерти, които ще анализират дейностите по възстановяването на античните находки край ЦУМ.

Гражданите неведнъж са се възмущавали от това, че Ларгото се фалшифицира и се променя тотално автентичният облик на античните руини. Според сигналите старините в центъра на София не се съхраняват правилно и се надграждат бутафорно с чисто нови материали. Вчера зам.-кметът на София Тодор Чобанов отбеляза, че Столичната община също има забележки по реставрацията и изпълнението на проекта. Кметството ще поиска корекции най-вече в откритата част на историческото наследство. "Желаният резултат е твърде далеч от това, което може да се види сега. Визията на новите материали трябва да бъде променена, а за целта може да се използват подходящи химикали и други способи", отбеляза Чобанов, който е археолог по образование.

Проблемът има и финансова страна. Ако строителните работи не бъдат възстановени бързо, не е изключено срокът за предаването на обекта - 15 ноември, да не бъде спазен. В този случай обаче България ще загуби парите за проекта от Оперативна програма "Регионално развитие". Стойността му е около 16 млн. лв. Министър Рашидов неведнъж е отбелязвал, че ако се изпусне срокът, дейностите може и да останат за сметка на изпълнителя или на възложителя.

Проектът "Античен културно-комуникационен комплекс Сердика" стартира през 2010 г., но беше блокиран през 2013 г. след серия от жалби срещу процедурата по избор на изпълнител и разкопките изкараха почти две години, завити с найлони. През април Столичната община и две министерства - на културата и на регионалното развитие, подновиха работата на обекта. Граждани обаче се възмущаваха, че проектът по надстрояването на Римска Сердика не е обсъждан с обществото.

До редакционното приключване на броя "Сега" не успя да се свърже с инж. Ангел Митев, изпълнителен директор на "Реставрация" АД, една от фирмите в строителното обединение, ангажирано с консервацията и реставрацията на римските археологически находки.

ПОЗИЦИЯ

Според арх. Йорданка Кандулкова, бивш директор на Националния институт за недвижимо културно наследство, сега, макар и със закъснение, трябва да се даде широка гласност на проектните намерения, за да могат гражданите да станат част от обществения надзор на изпълнението. У нас тези обществени обсъждания се пропускат, защото тук проектите се реализират по повод пристигащи пари и усвояването им, подчерта тя. "Старата практика беше различна. Преди да се хвърлят милионите за реализацията на даден проект, се правеха експериментални участъци, за да се изпробват няколко технологични модела и няколко материала. Така се виждаше как обектът стои естетически и как му влияят атмосферните условия. Тези участъци от обекта е трябвало да се направят миналата година по това време, да са презимували и ние сега да знаем, че това е моделът", коментира арх. Кандулкова пред "Сега".
8
3021
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
13 Октомври 2015 20:09
Според мен тухлите са нови, но не са "модерни". Това е използаният от римляните размер, а не този с който строим сега.
13 Октомври 2015 20:14
Тухлите явно не само са модерни, но и интелигентни и способни на злонамерени действия, целящи спиране на реставрации.
13 Октомври 2015 21:06
Тухлите не само са модерни, а и много добре изпечени, каквито римските не са били. Разрушавали са се лесно от влагата и за постигане на по-устойчива зидария римляните са редували два-три реда тухли с ред камъни - т.нар. "opus mixtum". Вкарайте термина в Гугъл и вижте какво излиза на картинките. Между другото, кметицата, когато излиза от кметството на "Московска", достатъчно е да погледне към зидовете зад "Св. София" и ще разбере къде е грешката.
13 Октомври 2015 21:14
На снимката към статията е показан единственият донякъде приличен участък от "реставрацията". Извън кадър са останали двуметровите изцяло тухлени стени, зидани с лазерен нивелир.
14 Октомври 2015 10:58
Разрушавали са се лесно от влагата


не съм много запознат по темата, но екскурзовода (историк от Музея за история на София) в Света София твърдеше, че строителствово и тухлите в частност са били изключително качествени.
14 Октомври 2015 11:30
Абе, ако следваме божо за какво са ни руини. Знаем, че някъде нещо е строено или можем да предположим и след това, нали имаме насоките на Ветрувий, строим из основи, чисто нови и напълно автентични крепостни стени и църкви.
14 Октомври 2015 11:38
Най-добре да вземат тухли от старите полуразрушени стопански постройки(там където циганите ги е домързяло) на несъществуващите ТКЗС'та по селата -хем ще са стари,хем ще са автентични,пък и ще са по-здрави от сегашното евросъюзно производство.
14 Октомври 2015 11:45
Тухлите явно не само са модерни, но и интелигентни и способни на злонамерени действия, целящи спиране на реставрации.


Срещу тях предупреждава лично Стивън Хокинг. ТИИ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД