:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,143
Активни 635
Страници 20,046
За един ден 1,302,066

Албания съди министър и прокурор заради енергийна сделка

Сметната палата ги обвинява, че са ощетили хазната с 479 млн. евро от споразумението с ЧЕЗ
Дамян Гикнури, министър на енергетиката на Албания: "Чудя се как е възможно докладът да съдържа същите заключения и обвинения като тези, които Бериша отправи преди година, когато бе сключено споразумението с ЧЕЗ", добави той.
Албанската върховна сметна палата заведе дело срещу енергийния министър Дамян Гикнури и държавния адвокат Алма Хичка за споразумението с чешката енергийна компания ЧЕЗ, което вече не е валидно, съобщи Болкан инсайт. Одитът на Сметната палата заключава, че страната е загубила 479 млн. евро, защото енергийният министър и защитничката са предпочели да сключат извънсъдебно споразумение между Албания и ЧЕЗ, вместо да поискат международен арбитраж.

"Икономическите загуби за албанската държава са 479 млн евро - 95 млн. евро такса за договаряне на споразумението, 352 млн. евро финансова отговорност за лошото управление на компанията за периода 2009-2012 г., 32 млн. евро от обезценяването на 24 на сто от държавния дял в електроразпределението", установяват одиторите.

На разгорещен дебат в парламента в четвъртък Гикнури отхвърли обвиненията на Сметната палата и заяви, че те са политически мотивирани. Според него бившият премиер Сали Бериша стои зад доклада, защото шефът на Сметната палата е назначен при управлението на Бериша. "Този доклад не струва пукната пара, нищо в него не може да доведе до криминални обвинения", заяви министърът, цитиран от Болкан инсайт. Документът между чешката компания и Тирана бе подписан през юни 2014 г. Тогава министър Гикнури обясни, че споразумението е най-доброто решение за Албания, защото евентуално дело в международен арбитражен съд би блокирало чуждестранните инвестиции в енергийния сектор на страната.

Опозицията в парламента поиска международно разследване на аферата, но предложението бе отхвърлено от управляващата коалиция.

ЧЕЗ купи 76 на сто от албанската държавна електроразпределителна компания през 2008 г. През януари 2013 г. енергийният регулатор отне лиценза на ЧЕЗ с аргумента, че компанията не изпълнява договора си с държавата и управлява зле електроразпределението в страната. Това стана след мощни антиправителствени протести срещу високите цени на тока. През юни 2014 г., след преговорите на Албания с ЧЕЗ, водени от Гикнури, правителството реши да сключи споразумение с чешката компания въпреки несъгласието на опозицията. Споразумението предвижда ЧЕЗ да получи близо 100 млн. евро обезщетение заради това, че бе отнет лицензът й за работа в страната. Сумата ще бъде плащана на годишни вноски до 2018 г. и е приблизително същата, която ЧЕЗ плати през 2009 г. за придобиването на 76 на сто от албанската електродистрибуторска компания. Чешката компания вече получи други 4.5 млн. евро заради отнетия лиценз.
СНИМКА АРХИВ
ЧЕЗ купи албанското електроразпределение през 2008 г.
4
1286
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
18 Октомври 2015 22:11
Сметната палата ги обвинява, че са ощетили хазната с 479 млн. евро от споразумението с ЧЕЗ
но това е в албания. а тя, това го знаем много добре, е безнадеждно изостанала. да дойдат на територията, да видят как стават нещата.
19 Октомври 2015 01:09
Кога ли ще ги настигнем албанците....Црън Ванщо ще пукне без един ден затвор да е излежал!
19 Октомври 2015 02:52
Електроразпределение, водоснабдяване, банки. Бизнес тип "пей сърце". Пари от въздуха*. Овладяването на тези позиции и подчиняването им на наложените от ТНК "международни регулации" са основните стъпки в лишаването на една страна от суверенитет. Малка и примитивна Албания е нахранила за нула време чешките пенсионери с близо половин милиард. Какво да кажем за грабежа на България?
--------------
*пепел ми на езика. Току виж измислили новата комунална услуга "въздухоснабдяване".
19 Октомври 2015 09:54
Одитът на Сметната палата заключава, че страната е загубила 479 млн. евро, защото енергийният министър и защитничката са предпочели да сключат извънсъдебно споразумение между Албания и ЧЕЗ, вместо да поискат международен арбитраж.


И после, албанците били загубени ?!
Де го тоз одит и в България ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД