Този маршрут на имигрантската вълна се очерта, след като в края на миналата седмица Унгария реши отново да затвори границата си с Хърватия. Имигрантите ще имат право да преминават през две транзитни зони, където да подадат документи за убежище. През тези зони ще могат да преминават и всички хора с валидни документи. В ответ Хърватия започна да пренасочва всички бежанци, които искат да продължат към Западна Европа, към Словения. Любляна обяви, че ще приеме хората и ще ги регистрира. Вътрешният министър на Словения обяви, че са разположени допълнителни полицейски сили по границата с Хърватия.
Междувременно полицейският синдикат на Германия се обяви за издигането на огради по границите на страната. Това става ясно от интервю на шефа на синдиката Райнер Венд пред "Велт ам зонтаг", цитирано от водещи германски и европейски медии. Според него, ако Германия направи такава ограда по границата с Австрия, последната ще затвори по същия начин браздата със Словения. В интервю за "Франкфуртер алгемайне цайтунг", публикувано ден по-рано, германският канцлер Ангела Меркел отново критикува решението на Унгария да вдига огради по границите си и подчерта, че това не е успешно решение.
Вчера Ангела Меркел пристига на посещение в Турция и разговаря в Истанбул с президента Реджеп Ердоган и премиера Ахмет Давутоглу за бежанската криза и гражданската война в Сирия. Преди да отпътува, Меркел нарече Турция "ключова държава" в намаляването на бежанския поток. Очакваше се Меркел да изясни с турските власти нужната европейска помощ за спиране на бежанците на турска територия и регистрирането им там, което ще позволи и екстрадирането на нежеланите имигранти от ЕС в страната.
РЕФЕРЕНДУМ
Мнозинството от германците искат да се организира референдум по въпросите за приема и разселването на бежанци в страната. Това показват резултатите от проучване на общественото мнение на института "Емнид", цитиран от "Шпигел онлайн". Според резултатите 64% от анкетираните са "за" това гражданите да могат да гласуват на референдум за миграционната политика. Против това са се обявили 33 на сто от запитаните. Според 66% от германците кризата с бежанците може да раздели обществото на два лагера.