Противно на заканите на премиера Бойко Борисов за оставки на министри, ако не свиват разходите, лошата финансова дисциплина на ведомствата през 2015 г. е на път да се превърне в закон. Кабинетът вчера предложи неочаквано щедра актуализация на бюджета, която предвижда извънредно завишаване на разходите на министерствата с близо 400 млн. лв. Половината от тях ще отидат за заплати. Шумно рекламираното преизпълнение на приходите не е успяло да компенсира тези и други извънредни харчове. Така вместо с намален дефицит до 2% от БВП България е на път да завърши 2015 г. с минус в хазната от 3.3%.
Финансовото министерство използва преходните разпоредби на публикувания вчера законопроект за бюджета за 2016 г., за да прокара и актуализацията на бюджета за 2015 г. С евентуалното приемане на промените това ще е третият пореден бюджет от 2013 г. насам, който се актуализира в края на годината. За разлика от 2014 г. обаче, тази година няма неприятни изненади, а актуализацията идва на фона на чувствително завишена прогноза за растеж на икономиката и ревизиран БВП от 82.4 млрд. на 86 млрд. лв.
Заложеният ръст на дефицита идва изненадващо на фона на далеч по-оптимистичните очаквания, поддържани от кабинета в последните два месеца. В края на септември премиерът Бойко Борисов обяви, че е възложил дефицитът да е 2% вместо предвидените в бюджета 3%. Тогава Борисов обясни, че това ще стане възможно заради преизпълнението на приходите и борбата с контрабандата. Финансовият министър Владислав Горанов от своя страна не е опровергавал тези изказвания, а само предупреждаваше, че заради еврофондовете може да има рискове за бюджета. Сега не само че не се предлага свиване на дефицита, а се оказва, че той ще надхвърли 3% и ще стигне 3.3% от БВП.
За нуждата от актуализация са допринесли не само еврофондовете, а и извънредни разходи и на министерствата, и на други разпоредители с бюджетни средства, става ясно от числата. Заради допълнителни харчове на 13 министерства и агенции в държавния бюджет се възстановява така нареченият резерв за допълнителни фискални мерки. За него се отпускат допълнително 387.8 млн. лв. 202.1 млн. лв. от тях ще отидат за повишаване на разходите за персонал. Най-крупните суми - и за заплати, и за други разходи, отиват в силовите министерства. МВР ще получи 120 млн. лв. за персонал. Отпускат му се и други 60 млн. лв. за допълнителни разходи. Във военното министерство парите за заплати се вдигат с 48 млн. лв., отпускат се и още 9.2 млн. лв. за извънредни разходи. Ръстът на заплатите в силовите министерства покрива напълно изготвена от МФ прогноза, според която те няма да изпълнят плановете за свиване на разходите за персонал. Прогнозата бе изготвена в отговор на питане на депутати от Реформаторския блок. Някои министерства са се справили и отпадат от списъка с недостиг на пари за заплати - като културното ведомство. Извънредно там обаче се появяват други ведомства - като самия Министерски съвет с 2 млн. лв. извънредни разходи за персонал. Вдигането на парите за персонал идва на фона на нееднократни предупреждения от премиера към министрите, че няма да допусне подобни преразходи и онези, които настояват за тях, ще трябва да ги искат с подписани оставки. За сравнение, през 2013 г. кабинетът "Орешарски" завиши този резерв в бюджета с 286 млн. лв. в друг контекст - неизпълнение на приходи.
Сериозен принос за извънредните разходи имат и европейските фондове. Според новите данни на МФ разходите по еврофондовете ще бъдат с 808.5 млн. лв. повече от първоначално заложените, като близо половината са на Държавен фонд "Земеделие". От финансовото министерство обясняват ръста в националното финансиране с приключването на стария програмен период и желанието да се разплатят максимално много проекти. Засега няма как да се разбере дали тези ударни плащания, направени в последния момент, ще бъдат признати 100% и възстановени от Брюксел. От данните става ясно, че извънредните средства по оперативните програми са отишли основно за строителство. По това перо обаче има допълнително преизпълнение на разходите в размер на поне 300 млн. лв., като то вероятно се дължи на по-високи разходи на общините и университетите. И кметове, и ректори бяха в предизборни кампании. Извънредни разходи са направени и в здравеопазването - близо 302 млн. лв. В приходната част обаче незнайно защо не е отразено преизпълнението на приходите от пенсионно и здравно осигуряване. Към края на август то възлизаше на 375 млн. лв. С тези извънредни харчове общите разходи по бюджета се завишават с 1.69 млрд. лв. Преизпълнението на приходите е 1.3 млрд. лв. и съответно дефицитът расте с 385.4 млн. лв.
След актуализацията на числата за 2015 г. бюджет 2016 е планиран с ръст на консолидираните приходи от 1.34 млрд. лв. - до 32.95 млрд. лв. Като еднократен ефект се очакват постъпления от 600 млн. лв. от концесия на летище София. Предвижда се разходите да останат почти замразени на фона на новите завишения - 34.8 млрд. лв., или с 300 млн. повече от 2015 г. Планираният дефицит за догодина е 2% от БВП.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Бойко Борисов, 13 май
Тук само да ви напомня, че да не стане септември-октомври да дойде някой и да ми каже: "Не ми стигат парите за заплати". Само ви предупреждавам. Имаме точно разчетени пари за заплати, затова сме пуснали 10-процентното съкращение. Така че си направете съкращенията, защото пари, който не си е направил съкращенията, няма да получи. Много ясно и точно сме ви го казали. Така че ви предупреждавам отсега, да не е след това да казвате: "Искам да ви видя за малко, голям проблем имам". Сега си ги решете, за да нямате голям проблем, защото ще има "Голямо извинявай, няма да има пари".
|
|