Хаосът при гласуването на местните избори и референдума бързо избледня на фона на апокалипсиса при приемането на изборните книжа на секционните избирателни комисии (СИК) в София. Над 5000 души се оказаха заложници на бавния и зле организиран процес по обработката на протоколите с резултатите от вота. Напрежението ескалира, десетина жени припаднаха, някои бяха откарани с линейки в болница. Това принуди правителството, омбудсманът и представители на политическите партии да призоват ЦИК да вземе мерки и да освободи хората. През целия ден обаче ЦИК остана безмълвна. Шефът на софийската общинска избирателна комисия Диляна Иванова даже нагло заяви, че "твърденията за хаос са чиста спекулация" и че "никакво напрежение няма".
Лошата организация бе предопределена от обективни причини - в новия Изборен кодекс членовете на столичната общинска избирателна комисия бяха намалени от 41 на 19. В София се гласуваше с четири бюлетини, а вотът за общински съветници предвиждаше и възможността за преференция. Ситуацията обаче допълнително се усложни и от факта, че системата на "Информационно обслужване" непрекъснато блокираше.
През целия ден вчера зала "Арена Армеец", където се предаваха изборните книжа, бе обградена от полиция. Отчаяните жени и мъже вътре се тълпяха на прозорците и показваха надписи с призиви SOS и "Помогнете, тук някой ще умре!!!". Някои изписваха и номерата на мобилните си телефони с надеждата медиите да ги потърсят, за да чуят разказите им за случващото се от първо лице. Членът на СИК Даниела Страшилова разказа пред "Сега", че чака от неделя в полунощ. "Не съм спала от 4 часа сутринта в неделя, когато тръгнах за секцията. Моят номер за предаване на протоколите е след 900, а в момента са извикани около 700 човека. Направо не ми се мисли какво ще се случи с хората, които са с номера след 1000", сподели Страшилова. Тя уточни, че последните в списъка на чакащите са с № 1600, което означава, че в най-добрия случай ще си тръгнат от залата в нощта на вторник срещу сряда. "Около мен е пълно с жени и с възрастни хора, на които им прилошава. Някой преброи, че досега медицинските екипи са оказали помощ на 27 души", описа отчайващото положение жената.
"Постоянно скандираме "Убийци" и "Оставка", но никой не се трогва. Молихме хората от ОИК да оставим чувалите с бюлетините на отговорно пазене при полицията и да си тръгнем, но не ни разрешават. В същото време представителите на ОИК и полицаите се смениха и на тяхно място дойдоха други", оплака се и Слави Дамянов. Според него причината за хаоса е намаленият състав на ОИК и фактът, че не достигат подготвени хора за обработка на протоколите. "На час се викат най-много по 40 представители на СИК-овете, като всяка група се бави вътре поне по час. Постоянно ни повтарят, че ще ни бъде платено като за още един работен ден. Все повече хора обаче вече искат да си тръгнат и без пари. В избори участвам от 2007 г., но такъв хаос не съм виждал", обобщи Дамянов.
Ситуацията се влоши допълнително от плъзналите слухове за починала жена. Самата ЦИК допълнително взриви обстановката, като ту потвърждаваше, ту отричаше информацията. От МВР и Спешна помощ категорично отрекоха. В крайна сметка се оказа, че седем души са настанени в болница.
Реакцията на институциите също беше хаотична. Правителството призова ЦИК към "хуманност", като позволи изборните книжа да бъдат запечатани и поставени под охрана, "гражданите да бъдат освободени от ангажимента си", а документите да се приемат поетапно. Това обаче влиза в противоречие с изборните правила, според които представители на СИК трябва задължително да чакат, докато ОИК удостовери, че секционните им протоколи са редовни. Освен това предаването на книжата трябва да стане най-късно 24 часа след края на изборния ден, т.е. до 20 ч. вчера. От ЦИК не се съгласиха с идеята на кабинета, тъй като това неминуемо щеше да отприщи вълна от искания за касиране на вота. Лидерът на БСП Михаил Миков вече обяви, че в хаоса управляващите се опитват да натаманят резултата. "Свидетели сме на изключително мръсни избори - проведени в тежка обстановка, с насаждане на страх, притискане, плащане за власт и задкулисни сделки, висок процент на недействителните бюлетини, без достоверно издадени протоколи", заяви той.
Вицепремиерът Томислав Дончев свика спешна пресконференция по обед, за да констатира, че хаосът е предизвикан от лошото изборно законодателство. Според него, за да се избегнат други подобни ситуации, е необходима промяна в Изборния кодекс. ГЕРБ пък директно поиска смяната на ЦИК. БСП поиска оставката на Томислав Дончев и другите отговорни за организацията на местните избори. РБ ще иска изслушване на вицепремиерите Дончев и Румяна Бъчварова и оставка на шефа на ЦИК Ивилина Алексиева.
Омбудсманът Мая Манолова, която бе двигател на приемането на новия Изборен кодекс", също се появи в зала "Арена Армеец" и призова ЦИК да осигури допълнителни експерти за приемане на изборните книжа. ЦИК отхвърли и това предложение. Единственото, което предложи, бе членовете на СИК да получат по още един почивен ден - във вторник, както и да се осигури и допълнително възнаграждение за членовете на общинските избирателни комисии и на секциите.Това обаче трябва да се съгласува с други институции.
До редакционното приключване на броя изход от драматичната ситуация не бе намерен.