:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,561
Активни 636
Страници 12,126
За един ден 1,302,066

Прокуратурата предлага пияните шофьори да не лежат в затвора

Високи глоби и конфискация на колата ще имат по-голям ефект от присъда, която лесно се заменя с административна санкция, смята държавното обвинение
БГНЕС
...
За шофиране след употреба на алкохол да не се влиза в затвора, а то да се санкционира само с глоба и евентуална конфискация на автомобила. Това предлага прокуратурата в анализ за пътнотранспортните произшествия за периода 2010-2014 г. Според държавното обвинение в делата срещу пияни шофьори в момента се ангажира твърде голям ресурс, който би могъл да се насочи в борбата с тежката престъпност. Анализът на държавното обвинение идва няколко седмици, след като от МВР предложиха промени в Закона за движение по пътищата, с които се увеличават глобите за пияни шофьори, както и периодът, в който те ще са без книжка.

"Декриминализацията на някои деяния и преминаването към административно-наказателна отговорност би могло да повлияе благотворно на безопасността на движението. Има възможности за по-бързо, по-ефективно и спестяващо ресурси за системата постигане на добри санкционни резултати по административен ред, както и за избягване на дублиране на функциите на държавните органи", пише в доклада. Подобно предложение вече е правено веднъж през 2010 г. Според прокуратурата обаче то е актуално и към днешна дата. Оттам подчертават, че така или иначе при повечето дела за пияни шофьори наказателната отговорност се заменя с административна и така свидетелството за съдимост остава чисто.

Според държавното обвинение трябва да се предвиди и конфискация на автомобила на нарушителите, когато случаят е тежък - над 1.8 промила алкохол в кръвта. Другият вариант е да се въведе глоба, равностойна на цената на колата, ако шофьорът не е собственик.

Прокуратурата отбелязва, че в последните години има ясно изразена тенденция периодично да се увеличават наказанията за престъпления по транспорта, като пределът им е вече достигнат. "Необходимо е преосмисляне на системата за наказания, с ориентация повече към административни, но достатъчно тежки наказания - високи по размер глоби, лишаване от правоуправление на МПС, допълнителни изисквания за възстановяване на това право", пише в анализа.

В момента за шофиране в пияно състояние може да се даде присъда дори до 5 години затвор, ако нарушителят вече е съден един път.

Пробацията е най-често налаганото наказание за пътнотранспортни произшествия, сочи статистиката на държавното обвинение. Над 54% от делата за катастрофи са приключили с такава присъда. Условни присъди са дадени в малко над 25% от случаите. Глоби се налагат в 14.4%. Едва 4.5% от осъдените са пращани в затвора. Най-често делата за катастрофи приключват със споразумения. Чрез тях се признава вина и се намалява предвиденото от закона наказание.

Макар че МВР настоява да се криминализират дори гонките, предложението им срещна сериозен отпор от страна на главния прокурор Сотир Цацаров, който обяви, че е привърженик на административните мерки. В унисон с неговите виждания от прокуратурата смятат, че трябват още промени и в Закона за движение по пътищата. "Все още има архаични, загубили своето значение санкции, като "глоба в размер на 10 лв.", пишат в анализа си те. От държавното обвинение посочват и друг проблем - има голяма разлика в това как два закона третират едно и също престъпление. Те дават пример с наказанието за блъскане на пешеходец на пътека. Според НК то може да стигне дори до 10 години затвор. "От друга страна обаче, спирането и паркирането върху и на разстояние под 5 м пред и зад пешеходна пътека, което е съществена предпоставка за ПТП, се санкционира по административен ред твърде леко - с глоба 50 лв., съгласно разпоредбата, непроменяна от 2007 г.", посочват от прокуратурата. Според тях трябва да се увеличават наказанията за нарушения, които не са директни предпоставки за катастрофи, а същевременно остават ниски тези за неправилно преминаване на жп прелез, неправилно паркиране на тротоара, навлизане в еднопосочна улица и превишена скорост.

Прокурорът да може да отнема книжката на шофьор, срещу когото има разследване, предлагат още от държавното обвинение. Тази санкция обаче трябва да може да се обжалва пред съд.

Неспазването на сроковете за изготвяне на експертизи по делата за катастрофи е сред най-сериозните причини за забавяне на делата и на практика за отлагане във времето на наказанията, сочи още анализът на прокуратурата. "Разпространено е мнението, че нито една от експертизите не се извършва в определения срок. Уместно би било окръжните прокурори да планират съвещания с експертите и да набележат мерки за подобряване на качеството и срочността на експертизите, съобразно характера на необходимите експертни знания", отбелязват от държавното обвинение.

9
2846
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
02 Ноември 2015 19:50
Накратко – понеже правосъдната система не може да се справи с пиещите шофьори, да се глобяват – така, който има пари, пие, кара и плаща...
Не виждам съществена промяна...
02 Ноември 2015 20:48
Тези служители на МВР ли са, или рекламни агенти на родната хранително-вкусова индустрия?

ПП. Исам да се самоцитирам от една друга тема, относно пияните убийци по наште пътища, която може да послужи като идея за родните законотворци:


Помня един случай със сина на мой познат.Беше преди повече от 12 год. След като е излязъл от заведение с изпити две бири /по негово твърдение/ полицай го спира на една от магистралите близо до Детройт и му издава акт с който да се яви в съда за определяне на санкция.Предлагат му или отнемане на свидетелството за правоуправление за година,или да посети лекции за вредата от алкохола и опреснителен курс за правилника за четри дни и след това да посещава сбирки на анономните алкохолици за година.Лекциите се провели в хотел от веригата Шератон,като за спането и храната за тези 4 дни му е струвало $4000.Но най фрапиращото е било,че на тая сбирка са били още трима нашенски момчета и двама американци.Сега същия младеж има собствен трак и обикаля щатите,но не кусва и капка,алкохол вече.
02 Ноември 2015 21:49
Много ясно мотивите на прокуратурата са продиктувани от мързел и некадърност и желание да цоцат
Прокурорът да може да отнема книжката на шофьор
, но в случая са прави - за разлика примерно от КАТ, които биха предложили каторга в урановите мини като мярка. Така или иначе - правораздавателна система в БГ няма, т.е. и двата подхода ще са еднакво неефективни.
03 Ноември 2015 07:24
Не е ясно кой глупак е заявил това - при пияните шофьори най-често отговорността се заменяла с административно-наказателна?!
Има изрично тълкувателно решение на ВКС, с което се забранява прилагането на такава отговорност (чл.78а от НК) в случаите на престъпления "пил и карал".
А за настъпило ПТП с пияни водачи поначабо това не е възможно заради високите санкции след последните промени в НК.
Затова подобно виждане е нелепо и вредно - ако не можеш да уплашиш тъпанарите със затвор, да ги "превъзпиташ" с глоба, която не се и плаща...
03 Ноември 2015 07:39
Има изрично тълкувателно решение на ВКС, с което се забранява прилагането на такава отговорност (чл.78а от НК) в случаите на престъпления "пил и карал".


Има. И е contra legem.
Пияното състояние по смисъла на чл.78а е квалифициращ признак на други състави, ама ВКС отдавна в гражданското и напоследък в наказателното право си дописва и променя норми по целесъобразност.
И ще говорим за правова държава и върховенство на закона?
03 Ноември 2015 07:55
Най-големият проблем е огромната маса от абсолютно неграмотни хора, които си купуват легитимни шофьорски книжки !
Няма да споменавам от кой етнос са, за да не ме баннат.
Но , какъв е проблемът , да се проведе едно независимо препитване и да им се отнемат фалшивите правоспособности ?!
Те , естествено , пак ще си шофират, но там попадат в по-тежка диспозиция.
03 Ноември 2015 12:35
Като административно-наказващ орган съм отдавна съм стигнал до извода, че не размерът на наказанието, а неговата неизбежност има превантивен ефект. Освен това, например метенето на улици в оранжева униформа от нарушителя в населеното място (квартала) в който живее, ще има по-голям ефект от всяка парична глоба.
03 Ноември 2015 19:24
Но , какъв е проблемът , да се проведе едно независимо препитване и да им се отнемат фалшивите правоспособности ?!

Проблемът е голям, колега. Колкото и да е очевидно че са си купили книжките, те освен че са нечии избиратели , нали все пак някой им е продал това свидетелство за образование и тези книжки? И проблемът е голям .
Иначе сте прав.
22 Август 2016 13:23
Защо са меки предвидените квалификации и санкции в законите?
Защото в парламента седят безотговорни шофьори.
Всеки от тях вижда себе си като твърде вероятен нарушител и осакатител/убиец на пътя.
И взима превантивни мерки
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД