Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов неубедително обясни изненадващия вот на парламентарната си група с това, че депутатите били оставени да гласуват по съвест. |
Плевнелиев върна закона в началото на октомври заради заложеното в него изискване шефът на Служба "Военна информация" да бъде висш военен на действителна военна служба. Идеята за това беше на БСП, но при гласуването й в пленарна зала подкрепа даде и ГЕРБ. Така сегашният шеф Йордан Бакалов автоматично остана без шансове да продължи да заема поста си, тъй като е цивилен. Той подаде оставка, която обаче беше отхвърлена от военния министър Николай Ненчев и от премиера Бойко Борисов. Премиерът похвали качествата на Бакалов и обеща да говори с депутатите си.
Само двама от ГЕРБ и реформаторите гласуваха "против" повторното приемане на закона. Останалите отхвърлиха ветото. Съпредседателят на групата на РБ Радан Кънев примирено коментира, че имат разминаване с ГЕРБ, но трябвало да се "запази добрият тон".
Червеният депутат и бивш военен министър Ангел Найденов обвини Плевнелиев, че е "пристрастен и персонално изкушен" и че заемането на шефския пост във военното разузнаване е било предмет на сделка между реформаторите и ГЕРБ.