:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,641
Активни 414
Страници 19,571
За един ден 1,302,066

Над 60% от шосетата са в дупки и кръпки

В момента 35% от републиканската и около 65% от общинската пътна мрежа са в окаяно състояние. Това показва анализът към Стратегията за пътна инфраструктура в периода 2016-2020 г., приета от правителството. Оценката се базира на измерване на вида повреди и на засегнатите участъци спрямо общата повърхност на съответния път.
Според анализа 33%, или една трета от автомагистралите и шосетата от първи, втори и трети клас, са в лошо състояние. "Лошо" означава, че повредите по настилката надхвърлят 30%. В средно състояние са 27%. Едва 40% от пътищата получават добра оценка, т.е. дупките и кърпежите засягат под 10% от асфалта.
Подобряването на състоянието на шосетата би довело до сериозни икономически ползи за всички, които ги ползват. Всеки лев, вложен в "рехабилитация" на пътища днес, ще спести на пътуващите 11 лева в бъдеще, сочи анализът.
Но необходимите средства за поддръжка "далеч превишават текущото финансиране". За да се приведе цялата мрежа в добро състояние, през следващите 5 години трябва да се инвестират годишно около 1.1 млрд. лева. Сумата е само за републиканските пътища, които са около 19 хил. км, а отделно трябват 400 млн. лв. за общинските, които са около 20 хил. км. За сравнение, в момента отиват по-малко от 300 млн. лв. за републиканските и под 100 млн. лв. за общинските пътища. Разходите трябва да бъдат поне удвоени, за да се постигне 75% устойчива пътна мрежа до 2022 г., пише в стратегията.
Оказва се, че въпреки усиленото рязане на ленти на ремонтирани и на нови магистрални отсечки през последните години състоянието на пътищата като цяло се влошава. За сравнение, през 1990 г. едва 15% са били в графата "лошо състояние", а сега в нея са вече 33%. От гледна точка на очакванията за увеличение на трафика тези факти звучат още по-песимистично. Прогнозираното нарастване на трафика до 2020 г. е за 15% при общинските и 40% при автомагистралите и скоростните пътища.
Всъщност въпреки усещането, че за пътищата постоянно се харчат много пари, статистиката сочи обратна тенденция. Разходите за поддръжка намаляват през последните 5 години от 0.57% от БВП на 0.18% през 2011 г. През 2012 г. се наблюдава увеличение до едва 0.26%. Подобно развитие има и в другите страни от Източна и Централна Европа. През 2008 г. - последната ни година с бюджетен излишък, за пътна поддръжка са били заделени 400 млн. лева, но от 2009 до 2012 г. сумите варират от 135 до 202 млн. лева годишно.

ПЛЮС-МИНУС
Анализът сочи следните силни страни: добрата степен на изграденост и гъстота на пътищата, близки до средните за ЕС; благоприятно географско разположение - 5 от 10-те транспортни коридора минават през България; река Дунав, речните пристанища и черноморските пристанища; ниски такси за ползване на пътната инфраструктура.
Слабите страни са: голяма част от пътищата не са по стандартите на ЕС, което изисква значителни инвестиции за ремонт; слабо изградена мрежа от магистрали и скоростни пътища; лошото състояние на шосетата носи значителен риск за безопасността; недостатъчни инвестиции; климат с големи амплитуди - от минус 35 до плюс 45 градуса по Целзий; лошо състояние на общинската мрежа; ниски цени при търговете за пътни обекти; ниско качество на проектите; механизмите за таксуване на ползвателите не са добре прецизирани и не отчитат разликата между тежки и леки превозни средства.
13
2705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
08 Ноември 2015 20:16
Важното е да има няколко километра представителна магистрала...
-----------------------
Сайтът на Генек
08 Ноември 2015 20:32
Всеки лев, вложен в "рехабилитация" на пътища днес, ще спести на пътуващите 11 лева в бъдеще, сочи анализът.

Това директно ще удари тиквариата и присъдружните му ангстери. Ами просто няма да стане. Дупките са като момчето с камъните за стъкларя Чарли Чаплин...
08 Ноември 2015 21:28
Ха сега де - не така, че и чак толкоз хостро бре, Граждани селяне ...
08 Ноември 2015 23:10
Но необходимите средства за поддръжка "далеч превишават текущото финансиране". За да се приведе цялата мрежа в добро състояние, през следващите 5 години трябва да се инвестират годишно около 1.1 млрд. лева.

Супер! Я веднага да се заемат още 10 на милиарда, че похарчиха 15, а пътищата пак в дупки и кръпки! Да намалят пенсиите на половина, да резнат заплатите на учители, полицай, военни и други мързели.. и яко да се налива в 2% та процента фирми които изпълняват 98% от държавните поръчки!
08 Ноември 2015 23:40
Много семпъл коментар, върху една доста важна и обширна тема. Не виждам нищо за допуснатите грешки при сметките за трафика, както, че данните са към 2010, както, че общинските се финансират от местния бюджет и реално данък МПС е точно за това, както и сгрешеното допускане за ударен ремонт, което би довело до бъдещ натиск върху бюджета, както и невъзможността за изпълнението му(как си представяте по 8000 км пътища да се ремонтират на година, асфалт, техника и хора от къде, а и след това какво ще правят),... Темата е обширна и наистина останах разочарован, дано е начало на една поредица.
09 Ноември 2015 06:53
ТОВА КОЕТО СТЕ ГО НАПИСАЛИ Е МНОГО ВЯРНО .ТЕКАТ РЕМОНТИ И ПО НОВИТЕ УЧАСТЪЦИ НА АМ ТРАКИЯ. ТРОШАТ СЕ КОЛИТЕ ПО ОСТАНАЛИТЕ ПЪТИЩА . НО КАТО СЛУШАМ БОЙКО КОЛКО ПЪТИЩА Е ИЗГРАДИЛ , ВСИЧКО ТРЯБВА ДА Е ПО МЕД И МАСЛО. МНОГО ПАРИ ОТ ВИНЕТНИ ТАКСИ СА СЪБРАНИ, И МНОГО ПАРИ ОТ ЕВРО ПРОГРАМИ СА ИНВЕСТИРАНИ. ЗНАЧИ ТОВА СЪСТОЯНИЕ НА ПЪТНАТА МРЕЖА ПОКАЗВА ЧЕ МНОГО СЕ КРАДЕ.ПОЗНАЙТЕ СЕ ГА КОЙ КРАДЕ?
09 Ноември 2015 07:43
Трябва да се задължат общините да запълват с цимент или по друг начин всички дупки по пътищата на тяхна територия още докато са малки. След това пътната агенция трябва да им покрива разходите. И краищата на пломбата да се херметизират щото като влезе вода и замръзне язък за труда.
09 Ноември 2015 08:13
Един път без здрава основа колкото и да се кърпи, все ще бъде в дупки. За съжаление 99% от нашите пътища са изграждани (и продължават да се изграждат) по възможно най-икономичния начин, нещо, за което ще се плащат луди пари дълги години напред. А най-голямата глупост е да се пълнят дупки в асфалтов път с цимент (или цемент, както предпочитате).
МНОГО ПАРИ ОТ ВИНЕТНИ ТАКСИ СА СЪБРАНИ

Моного, много... колко да са много? 220 милиона лева за последната година. Това прави около 220 километра пътища по цени от социализЪма. При това без никакво отклоняване на пари от винетки за други неща, например за заплати на тези, които ги събират...
09 Ноември 2015 08:19
Над 60% от шосетата са в дупки и кръпки
Видими резултати! И не се отнася само за пътищата.
09 Ноември 2015 09:17
Къде отиват парите от събраните акцизи върху горивата?

Защо няма адекватен данък върху имотите? Че сега се налага държавата да два пари на общините, вместо да оправя пътища?

---
http://mickideas.blogspot.com
09 Ноември 2015 09:41
Значи било справедливо който повече кара повече пари да плаща за пътищата.. донякъде е вярно, но какво ще стане ако само 10 човека пътуват в България за цяла година, трябва ли само те да плащат за поддръжката на 20те хиляди километра пътища? Ако това продължи няколко години, ще останем без пътища, щото просто парите ще са недостатъчни. После ако някой реши да пътува колкото и пари да плати като винетка или такси - той няма веднага да получи хубав път/даже път вече може и да няма/. Т.е. пътищата трябва да се поддържат постоянно - т.е. има постоянни разходи които трябва да се поделят между всички заинтересовани не само тия които пътуват в дадения момент.

Т.е. парите за поддръжката на националната пътна мрежа трябва да идват от всички граждани(!!!!). Разбира се има и износване на пътищата.. което зависи от натовареността им.. и тази компонента трябва да се плаща вече на база който повече пътува и с по-тежки МПС трябва да плаща повече. Например с винетка и с акциза върху горивата.

НО - по-голямата част трябва да идва от всички граждани, щото всички са заинтересовани да пътуват когато поискат. А не първо да дадат пари.. след това да чакат някой да построи или поправи пътищата и чак тогава да тръгне на път/което може да трае години/. Ако искаш да тръгнеш на път веднага - трябва да плащаш за поддръжка на пътищата постоянно.

Това се отнася и за доставката на ел. ток, на В и К - на всичко което изисква скъпоструваща инфраструктура - която трябва да се поддържа постоянно.
09 Ноември 2015 10:51
климат с големи амплитуди - от минус 35 до плюс 45 градуса по Целзий

E това пък е малко преувеличено, все пак страната ни не е катото Казахстан или Монголия, че да има такима екстремни температури.
09 Ноември 2015 12:20
Артилерийската подготовка за вдигането на цената на винетките започна!
Трябва да се следи за качеството на изработката на пътищата, господа, и спазване на технологията! Не може след пет години от направата пътят вече да иска ремонт!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД