:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,170
Активни 711
Страници 24,100
За един ден 1,302,066

Ловеч, Видин, Враца и Силистра не се възстановяват от кризата

Различията между градовете на север и на юг от Стара планина се задълбочават, както и между София и страната
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
В Северна България няма магистрала, което спира инвеститорите, смятат от ИПИ.
Докато по-голямата част от областите у нас в последната година се възстановяват икономически от кризата, макар и с различни темпове, Ловеч, Видин, Враца и Силистра вървят в обратната посока. Тези четири области не само не показват признаци на възстановяване, но и затъват все повече. Заетостта при тях е на критично ниво - под 40% от хората работят. Като цяло различията между Северна и Южна България не само не намаляват, но и се изострят, а София трябва да се разглежда отделно от останалата част на страната. Това показва изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2015" на Института за пазарна икономика. "Изводът е, че регионалната политика, доколкото изобщо я има, не работи и няма никакви признаци на сближаване на регионите", коментира Александър Цветков от "Региостат".

Само девет области са успели да достигнат нивото на БВП отпреди кризата - столицата, Софийска област, Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Пазарджик, Велико Търново, Добрич и Разград. Най-слабо икономическо развитие показват Силистра, Кюстендил и Сливен. Ако един столичанин получава средно по 6890 лв. на година, то в Силистра вземат над два пъти по-малко - 3289 лв. Там са и най-ниските доходи в страната.

Въпреки възстановеното ниво на БВП Пазарджик заедно със Сливен и Видин са с най-неблагоприятните показатели за бедност и условия на живот - около 1/3 от хората в тези области живеят под прага на бедността. Във Видин повече от половината от хората живеят с материални лишения, това е областта с най-слабото икономическо развитие.

Дълго чаканият обрат на пазара на труда настъпи, като вече година и половина има постоянен ръст на работните места, показва изследването. Въпреки това заетостта все още е далеч от нивата преди кризата. София и Варна генерират най-много нови работни места, обясни Явор Алексиев от ИПИ. По думите му, като се изключи София, възстановяването на пазара на труда в Южна България спира и всъщност се губят работни места. "Този спад на безработицата в последната година и половина няма да го има в следващата година. Структурните проблеми на пазара на труда се задълбочават, тоест тези, които сега са без работа, нямат изгледи да си намерят", каза Алексиев.

Само шест области остават привлекателни за заселници от страната - във Варна, Бургас, София, Кърджали, Стара Загора и Хасково повече хора са се заселили, отколкото са напуснали областта. В Кърджали също има повече преселници от напусналите, като 2/3 от тях са от чужбина, а 1/3 - от страната. Обяснението може да се търси заради местните избори м.г., коментираха от ИПИ.

Бургас е шампион по привлечени чужди инвестиции - между 2008 г. и 2013 г. те са нараснали четири пъти. Това се дължи основно на инвестицията от над 1 млрд. долара на "Лукойл Нефтохим Бургас", както и заради сферата на аутсорсинг услугите и многото кол центрове. Чужди инвестиции успяват да привлекат и Пловдив, Софийска област, Стара Загора и Пазарджик - все на юг от Стара планина. Като една от пречките пред чуждите инвеститори от ИПИ посочват липсата на кадастър - по-малко от 1/5 от страната има кадастрални карти. И ако в София и Ловеч обхватът е съответно 96% и 74%, то във Видин, Кърджали и Търговище е под 10 на сто.

СЪД

В тазгодишното изследване е включен и показател за сигурност и правосъдие, по който икономистите съдят за ефективността на съдебната система. Данните показват ясна връзка - колкото е по-добре икономически развита областта, толкова по-неефективен е съдът, а престъпността - по-голяма, тоест икономическото развитие има цена и тя е по-голяма престъпност и по-бавен съд. Данните показват, че по този показател най-зле се представят столицата, Бургас, Варна и Благоевград. Изключение правят Кюстендил, Сливен и Монтана, които хем не са икономически развити, хем оценките за сигурност и правосъдие са много ниски. Областите Кърджали, Смолян, Силистра и Ловеч се характеризират с ниска престъпност и относително ефективна местна съдебна система, но със слабо икономическо развитие. Между 2011 и 2013 г. намалява действителната натовареност на наказателните съдии в окръжните съдилища - от 10.8 дела на месец на 8.3 дела на месец. Това може да се обясни с намаления брой регистрирани престъпления, заради ниското доверие в полицията и съда, както и с намаляващото население, посочиха от ИПИ. "От друга страна обаче, е трудно обяснимо нарастването на висящите наказателни дела и паралелното намаляване на относителния дял на делата, приключили в рамките на 3 месеца. Влошаването на тези показатели сигнализира за намалена ефективност на съдебната система в повечето области," коментира Светла Костадинова от ИПИ.
12
4110
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
09 Ноември 2015 20:37
Различията между градовете на север и на юг от Стара планина се задълбочават, както и между София и страната
Така е, защото държавните субсидии традиционно отиват на юг от Балкана. И преди, и сега. Особено сега.
09 Ноември 2015 20:53
За каква хрегионална криза говорите бре, юнаци - над Балкана и хабер си нямат, от Априлско въстание ??? ...
09 Ноември 2015 22:11
А наследниците на Ромул и Рем? Защо не ги коментират сред факторите на икономическо развитие?
09 Ноември 2015 22:55
като 2/3 от тях са от чужбина, а 1/3 - от страната. Обяснението може да се търси заради местните избори м.г., коментираха от ИПИ.
За какви местни избори миналата година става дума, не вдянах.
10 Ноември 2015 00:27
Тракийската низина дава поминък от ранна пролет до късна есен, близостта до Турция и Гърция облагодетелства търговията и това още от Възраждането, та незнам за к'во Априлско въстание гончето го апат блъите, ама ако не са комшийте и долу щеше да е така.
10 Ноември 2015 05:12
***
10 Ноември 2015 09:33
DukeNukem
10 Ноември 2015 00:27


Ами тогава в Тракийската низина, нямат нужда от субсидии - обаче получават - лъвския пай. София също няма нужда от субсидии - обаче и тя прибира средствата от какви ли не национални европейски програми. Уж национални - а отиват само за метрото на София. Защо - метрото се строи за сметка на останалата част от България?

После защо северна България е зле. Ами зле ще е, след като "отличниците" прибират лесните пари.
10 Ноември 2015 09:44
Долу ГЕРБ/РБ!
10 Ноември 2015 09:46
Летящи розови слончета от ИПИ
/Поглед.инфо/ Възстановяването на икономиката у нас след кризата от 2009 г. постепенно се ускорявало, като още през 2014 г. брутният вътрешен продукт достигнал предкризисното си ниво, твърдят от Института за пазарна икономика (ИПИ). Тези розови хоризонти обхващали все по-голяма част от страната, като изолирани от всеобщия подем оставали само Видин, Враца, Ловеч и Силистра. Нещо повече - "положителен обрат" имало и на пазара на труда както на национално ниво, така и в повечето области. Като капак от ИПИ съзират и "стабилизиране" на дела на бедните хора за периода от последните 5-6 години, който не надвишавал 21-22%... За разлика от Eurostat, който изчисли нашите бедни на 48%, при децата - на 58.

Нещо съвсем различно смятат и 95% от българското население. Обикновеният средностатистически българин ще трябва да се ощипе яко. Няколко пъти, защото ще му е бая трудно да разбере в каква реалност живее. Дали да вярва на сетивата си и на своя джоб, или на тоновете боза, която изливат "експертите" от въпросното неолиберално НПО в медийната реалност. Защото България-та с летящите розови слончета, която описват, е капсулирана евентуално в София и дори не е показателна за цялата столица. Т.нар. ни елит, свикнал да слуша подобни приказки, които галят ухото му, може и да се успокоява от поредния чиновнически доклад за пред Брюксел и "чуждите инвеститори". Може да си вярва, че въртейки на празни обороти, ще бъде правилно оценен на някое хайверено парти или на коктейл за отбрани лобисти, но едва ли ще убеди нормалните хора, че са станали ненормални.

При намаляващи внос и износ, каквито отчита статистиката ни от няколко поредни месеца, обезлюдяването на цели области, неадекватните експерименти в образованието, съчетани с разрухата на индустрията ни и фактът, че половината висшисти са наети на работа, която не изисква висше образование, говори достатъчно красноречиво за дереджето на държавата. Независимо от голата пропаганда и "експертиза" за някакви статистически нагласени успехи.

А и няма как да бъде другояче, след като за 25 години същият този "елит", който следваше мъдрите съвети на умниците от ИПИ и "Отворено общество", успя да съсипе целенасочено всичко читаво, което България имаше, когато беше подредена държава... Днес тези същите пищят и цвилят, че не им се разрешавало да "правят реформи", сиреч да продължат с експериментите си за унищожението ни. Та и за слепеца е видно как за една календарна година правителството на ГЕРБ и реформаторите успя да започне някаква уж съдебна реформа, уж здравна реформа, уж конституционна реформа, уж антикорупционна реформа, уж пенсионна реформа, образователна, енергийна, саниране и такава в сектора Сигурност. Е, за четвърт век се убедихме, че няма реформа, която да е полезна, хеле пък да е завършена. Но защо ми се струва, че това правителство е като циганската духова музика - дали е на сватба или на погребение - все тая. Най-накрая все на кючек го обръща.

Та песнопенията за някакъв подем, който виждал ИПИ, всъщност са показателни за друго - че положението в София се влошава по-бавно, отколкото в останалата част на България, където погромът е тотален. Цял институт разработва проекти, за да убеждава насила в нещо, което и за слепеца е видно, че не отговаря на истината. Ама друго си е, като се представи като научно изследване. И то с американско участие - придава достоверност. И най-важното - хонорарът е тлъст. Прекрасен проект, би казал Красен Станчев. Плюнчейки пръсти.

Прочети цялата статия тук: Летящи розови слончета от ИПИ - - Поглед Инфо


Пак напомням на редакцията, ИПИ е ФОНДАЦИЯ, а НЕ Е ИНСТИТУТ.
10 Ноември 2015 10:25
Правосъдие?
Как да има правосъдие нв държава, в която премиерът разкрива тайната на вота и провежда агитация в деня на изборите? И неговите хора в ЦИК го оправдават. За едни може, за други - не. Това каза Велизар Енчев тази сутрин по ТВ 7.
10 Ноември 2015 14:09
Каруцата на Северозапада отдавна е затънала до ритлите,и само магистрали няма да я спасят,а работа за хората.А работа там могат да дадат дребния и средния бизнес докато не са останали само неграмотни и нищо неможещи цигани,чакащи наготово.Едрия не се интересува от тоз край,с малки изключения може би.Преференции за малкия и среден бизнес за северозапад докато има и малко останала квалифицирана работна ръка там,иначе се превръща в социално гето...
...и те ТАКА
10 Ноември 2015 17:59
VOCI: За другите не знам , ама тия дето са останали във Враца не стаат за чеп.


Ако се позовем на Фройд изказването Ти може да предполага доста експресивно изживяване във Враца или само са те били?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД