Ден след смъртоносните атаки в Париж във Виена се състоя конференцията за Сирия, на която участниците се договориха да работят за спиране на огъня в сирийската гражданска война, като американският държавен секретар Джон Кери уточни, че това не се отнася за "Ислямска държава" (ИД). По думите на Кери нападенията в Париж само усилват решимостта на САЩ да се борят с тероризма. САЩ, Русия и страни от Европа и Близкия изток очертаха план за политически процес в Сирия, който ще доведе до избори през периода от 18 месеца до две години. Различията за съдбата на президента Башар Асад обаче останаха. Парижките атаки изместиха фокуса от това на конференцията да се реши кои организации могат да бъдат разглеждани като опозиционни, а не терористични и съответно да участват в политическото решение на конфликта в Сирия, както и да се победи ИД. "Имам чувството, че има нарастващо признание за нуждата да се създаде ефективна международна коалиция срещу ИД", посочи руският външен министър Сергей Лавров. На конференцията САЩ и Русия, пренебрегнаха своите различия за съдбата на Асад, коментират медиите. Западът и неговите съюзници искат той да слезе от поста, докато Москва и Техеран подкрепят провеждането на избори, на които Асад да се яви. "Ние все още имаме различия по въпроса, но разчитаме на политическия процес, воден от сирийците, при който сирийци ще преговарят със сирийци", заяви Кери. В общо изявление страните, участващи в преговорите, очертаха план, включващ официални разговори между правителството и опозицията до 1 януари. "Подкрепяме спирането на огъня и водения от сирийците процес, който в рамките на шест месеца ще сформира заслужаващо доверие и несектантско управление и ще насрочи изготвянето на нова конституция", се казва в изявлението.
"Можем да се справим с терористичната заплаха и да помогнем на бежанците само ако се обединят усилията на целия свят", заяви руският президент Владимир Путин на неформална среща с лидерите на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), които се събраха в турския курорт Анталия покрай срещата на върха на Г-20. "Винаги сме се обявявали за обединяване на усилията за ефикасна борба срещу терористичната заплаха. Естествено, необходимо е да се действа в строго съответствие с устава на ООН, на международните норми и да се зачитат суверенните права и законните интереси на всяка държава", каза Путин.
Над 30 хотела и периметър от около пет квадратни километра в курорта Белек на практика са изолирани от външния свят, отбелязва ТАСС. Полицаи на всеки 50 метра, самолет радар последен модел, морски патрули - турските власти са взели всички мерки, за да гарантират сигурността на срещата. Над 12 000 полицаи и представители на жандармерията ще бъдат на пост денонощно. Ден преди това джихадист от "Ислямска държава" се самовзриви по време на операция на турската полиция в град Газиантеп в Югоизточна Турция, до границата със Сирия. Четирима полицаи били ранени, единият от които тежко. При щурма на полицейски части за борба с тероризма срещу апартамент в жилищен блок в града терористът задействал пояса си с експлозиви.
Популистката десница в Европа се нахвърли върху имигрантите заради нападенията във Франция. Новосформираното консервативно правителство на Полша обяви, че страната не може да спазва европейските споразумения за приемане на мигранти според квотите на ЕС след атаките в Париж. Словашкият премиер Роберт Фицо, който също е против квотната схема на ЕС, говори за възможността джихадисти да са се внедрили във вълната имигранти, достигнала Европа. Във Франция лидерът на "Националния фронт" Марин льо Пен настоя Париж да си върне пълния контрол над националните граници и "да анихилира ислямския фундаментализъм". В Холандия съидейникът й Геерт Вилдерс призова правителството незабавно да затвори границите и обвини властите, че отричат връзката между имиграцията и тероризма.