Няколко кървави атаки в Париж в петък вечерта отнеха живота на 129 души, раниха 352-ма и взривиха идеала за Европа на отворените граници. Ден след атентатите много страни по света обявиха извънредни мерки, а призивите за едностранно затваряне на границите в ЕС вече звучат още по-остро дори в Германия. Пълен контрол по външните граници със страните извън ЕС и извънредни мерки въведе и България. Дръзките терористични атаки в сърцето на Европа ще пренаредят дневния ред на съюза по въпросите за сигурността и бежанците.
След черния петък в Париж не само Франция, а целият ЕС осъмна в извънредно положение. Белгия въведе граничен контрол за пристигащите от Франция. Полицията в Германия е в повишена готовност, масови проверки се извършват по границата с Франция. Премиерът на германската провинция Бавария Хорст Зеехофер поиска освен на външните граници на ЕС да бъде обсъдено въвеждане на засилен контрол по цялата германска граница. "Трябва да знаем кой се намира на наша територия и кой минава през нашата страна", категоричен е той. Италия също повиши мерките за сигурност. Премиерът на страната Матео Ренци заяви, че не трябва да се подценява опасността от нови атаки. И Великобритания предприе по-големи мерки за сигурност по границата и в градовете си. Финландия засили граничните проверки по летищата и пристанищата, полицията също е в повишена готовност. В повишена готовност са и норвежките спецслужби. Задействана е системата за антитерористична защита в Русия. Затегнати са мерките за сигурност в Ню Йорк, Бостън, Чикаго, Лос Анджелис и други градове в САЩ. Властите подчертаха, че това са превантивни действия, а не отговор на определена заплаха.
Изключително строг е контролът по френските летища, особено на международното летище "Шарл де Гол" в Париж. Полетите до и от столицата на Франция се извършват със закъснения заради многобройните проверки, на които са подложени пътниците. Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (Евроконтрол) предупреди, че авиокомпаниите ще бъдат глобявани, ако не гарантират, че пасажерите, влизащи във Франция, имат валидни документи за самоличност. Нарушителите могат да отнесат глоба от 5000 евро на пътник.
По настояване на Франция вътрешните министри на ЕС се събират в петък в Брюксел, за да обсъждат допълнителни мерки в борбата срещу тероризма.
Извънредни мерки обяви в събота и свиканият извънредно от премиера Бойко Борисов оперативен щаб по въпросите на сигурността към МВР. Въпреки липсата на данни за непосредствена заплаха към България щабът реши да повиши нивото на мерките за сигурност. Въведен е 100% контрол на външните граници. Това доведе до огромна опашка на ГКПП Капитан Андреево. Вчера колоната от спрели автомобили бе над 10 км, като почти всеки ТИР преминава проверка на рентген. Проверяват се и леките коли - както документите на водачите, така и на пътниците, като това важи и за гражданите на ЕС. От Гранична полиция предупредиха, че подобни забавяния могат да се очакват и на пунктовете с Македония и Сърбия. От полицията препоръчаха на гражданите да не пътуват през тези пунктове, ако това не се налага. Засилени мерки за сигурност има и на международните ни летища, повишена е сигурността и около други стратегически обекти.
Само в рамките на ден след разпоредена от главния секретар на МВР Георги Костов извънредна операция с участието на ДАНС полицията успя да задържи 315 незаконно пребиваващи у нас чужденци. Акцията започна през нощта в събота срещу неделя на територията на 9 области, като по информация на полицията ударно са били проверени 248 обекта, 5173 лица и 2354 превозни средства. При проверките полицията е установила 11 души, за които се смята, че са съпричастни към трафик на хора. Сред задържаните има и 10 души, обявени за национално издирване. Още в събота обаче премиерът Бойко Борисов предупреди, че засилените мерки за сигурност не могат да продължат безкрайно и хората трябва да са бдителни. "Това е новият 11 септември за Европа и бързо трябва да преосмислим не само взаимодействието между службите, но и политиките по интеграция и работа с тези рискови групи. Ще видите какъв е профилът на терористите, създават се гета на "толерантност", коментира Борисов след заседанието на щаба.
Терористичните атаки в Париж ще усложнят неимоверно опитите на ЕС да намери адекватни решения за справяне с бежанската вълна, тъй като се оказа, че единият от осемте атентатори и влязъл в ЕС през Гърция като сирийски бежанец в началото на октомври. В събота бъдещият министър по европейските въпроси на Полша Конрад Шимански, цитиран от Ройтерс, обяви, че след атентатите страната не може да приеме мигранти според посочените от ЕС квоти. "Решението на Съвета на ЕС за квотите важи за всички страни от ЕС, но е много трудно да си представим прилагането му днес", допълни Шимански. Полша отдавна се съпротивлява на плановете за разпределение на бежанци от Сирия с аргумента, че очаква голям поток от Украйна. С призиви за затваряне на границите на Шенгенското пространство излезе и първият вицепремиер на Чехия и председател на популисткото движение "Действие на недоволните граждани 2011" Андрей Бабиш. На фона на възобновените критики към Германия за политиката спрямо бежанците германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер призова двете теми да не се смесват, но призивът остана нечут дори от представители на политическия елит в Германия.
Всичко това ще промени динамиката в разговора за бежанската криза. Всички, които са твърдели, че тя създава опасност за сигурността, ще видят потвърждаване на своите думи, коментира Весела Чернева, директор на Европейския съвет за външна политика. "Видяхме бърза реакция от Полша. Продължават да се вдигат стени и да се възвръщат националните граници. Тази тенденция ще се засили и ще видим едно национализиране на европейското общо пространство", прогнозира тя. Въпреки тежките проблеми с контрола на границите, лъснали при придвижването на атентаторите, и вчера вицепремиерът Меглена Кунева призова Шенген да се преформулира и страни като България да станат част от него. "В сигурността няма алтернатива на задълбочаването на европейската интеграция. Сегашните системи - Фронтекс, Европол, Евроджъст, трябва да станат още по-силни", коментира пред БНТ Кунева.