:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,207
Активни 649
Страници 14,772
За един ден 1,302,066

Фирмите за бързи кредити масово жилят клиентите

Всеки пети българин взима заем по Коледа
Снимка: БГНЕС
Гръмките намаления от 50, 60 и над 70% често се оказват уловка за клиентите. Според КЗП нерядко се случва цените да се надуват предварително и след това да се свалят уж наполовина.
Българите, които прибягват до теглене на т.нар. бързи заеми, често стават жертви на уловки в договорите. Комисията за защита на потребителите (КЗП) е установила, че почти 10% от клаузите в общите условия при този тип кредитиране са от типа "неравноправни", т.е. ощетяващи клиента. Това съобщи вчера председателят на КЗП Димитър Маргаритов. Комисията е проверила над 40 компании от небанковия финансов сектор, прочела е документи с около 4000 клаузи и е открила 350 нарушения. В повече от половината случаи фирмите за бързи кредити са се съобразили с предписанията и са премахнали ощетяващите текстове, обясни Маргаритов.

Едно от грубите нарушения е, че кредиторът има право да поиска незабавно връщане на заема, ако научи, че клиентът му има забавени задължения по други договори. Друг проблем, установен от КЗП, е, че ако заемът стане предсрочно изискуем, от клиента се иска да плати всички лихви - до края на договорения срок. Това означава потребителят да плаща за нещо, което няма да ползва.

Около 10% са неравноправните клаузи и при туроператорите, отчитат от КЗП. Част от компаниите в сектора правят опити да се измъкнат от отговорност, ако възникне проблем заради техен контрагент - например при засечка с пътуване със самолет. По закон обаче туроператорът носи цялата отговорност за изпълняване на задълженията по договора, обясни Димитър Маргаритов. Той напомни също, че доставчиците на туристически пакети нямат право да правят промени в договорите в последния момент. Ако се налага да се смени хотел или детайл в графика например, пътуващият трябва да е предупреден за това поне 10 дни предварително.

Онлайн търговците стават все по-коректни - проверките на КЗП в последната година показват 37% по-малко нарушения.

Все още инспекторите се натъкват на трикове в кампаниите с намалени стоки. Много магазини първо качват цените и след това лепят етикети с проценти отстъпка. Комисията ще прави засилени проверки на 27 ноември, обявен за Черен петък, т.е. Ден на големите намаления.

ПОДГОТОВКА

Една пета от българите взимат заем за коледни подаръци, показва международно изследване на агенция "Ипсос". Средният размер на кредита, теглен за декемврийските празници, е 336 лв. Около 20% от българите харчат между 100 и 150 лв. за подаръци, 16% отделят между 150 и 200 лв., 14% планират да похарчат между 200 и 300 лв., а 13% ще пазаруват за над 300 лв. Според изследването българите са най-отворени към идеята да купят коледни подаръци на разсрочено плащане. 23% от тях вече са го правили, а 35% споделят, че биха се възползвали от подобна услуга.



Снимка: БГНЕС
Димитър Маргаритов
8
3454
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
23 Ноември 2015 21:00
Всеки пети българин взима заем по Коледа
да, веее! ами милиардите в банките? нали това са все спестявания на българиТЕ?
24 Ноември 2015 08:03
Престанете да наричате лихварската мафия "небанков сектор" !
Какво ги различава от истинските банки, това, че произходът на парите им е неизвестен ли ?!
Лихварството е един легализиран начин за пране на мръсни пари, дейност към която политиците ни никак не са безразлични.
24 Ноември 2015 08:41
Взимането на заеми за подаръци е връх в развитието на консуматор-зомбитата. Подаръкът е жест, а като такъв е безценен сам по себе си и не се измерва със стойността на подареното. Който разбрал разбрал, останалите бегом марш към банки и лихвари, пък току-виж успеят да го изплатят преди да настане време да се набутат и със заем "лятна почивка".
24 Ноември 2015 09:03
Българите, които прибягват до теглене на т.нар. бързи заеми, често стават жертви на уловки в договорите.


И защо? Защото върху лихварството няма никакъв контрол. Докато в магазина могат да се сравнят етикети, при лихварите "клиентът" (обикновено някой в нужда) е оставен на обирджийския произвол и ситните букви в "договора".
24 Ноември 2015 09:19
Едно от грубите нарушения е, че кредиторът има право да поиска незабавно връщане на заема, ако научи, че клиентът му има забавени задължения по други договори. Друг проблем, установен от КЗП, е, че ако заемът стане предсрочно изискуем, от клиента се иска да плати всички лихви - до края на договорения срок. Това означава потребителят да плаща за нещо, което няма да ползва.

Хм, що ли си мисля, че и при банките е така...
Ето какво пише в ипотечния ми договор:
"С постъпващите суми се издължават първо разноските, след това лихвите и накрая дължимите суми по главницата."
24 Ноември 2015 09:57
Взимането на заеми за подаръци е връх в развитието на консуматор-зомбитата. Подаръкът е жест, а като такъв е безценен сам по себе си и не се измерва със стойността на подареното.

ако ти направят подарък, чрез който очевидно са си разчиствали къщата, едва ли ще си много щастлив
а ако човекът е положил усилие за подаръка, вкл. финансово, също би трябвало да се оцени
въпрос на близост, ценностна система, мислене, възпитание....
24 Ноември 2015 11:48
Всеки пети българин взима заем по Коледа

Внушението Ви е некоректно. Моя служителка от Русе с подобен заем купила дърва за огрев на майка си. Нещо я зарибили - кутия за пари, вземаш и връщаш когато можеш. Като пристигна писмото за запор на заплатата хлъцнах. А момичето просто чисти офисите. Сещате се, че няма някакви велики финансови възможности. За финансова култура пък изобщо не говоря. От 200 лева сумата в крайна сметка е 960 лева. Тази проста територия не се ли нарича "държава" за създава правила създаващи защита и на финансово неграмотните ?
24 Ноември 2015 14:59
КЗП ще дебнат на Черния петък? Може би отново ще ударят Емаг ако дава безпалтна кафе машина, че им разбърква картела? Нищо, Емаг са регнати в Румънско и ще им ядат... бисквитките от КЗП.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД