Неправителственият сектор настоява парламентът да приеме предложенията от законопроекта на Христо Иванов, които бяха орязани при "историческия компромис" на реформаторите с ДПС. |
Според тях вариантът за промени в основния закон, който предстои да бъде гласуван в сряда, поражда сериозно съмнение за политически уговорки във вреда на обществото. Не остана почти нищо общо между Стратегията за съдебна реформа, приета в началото на годината от парламента, и сегашните промени в конституцията, смятат организациите. Те изброяват изчерпателно кои конкретни промени не са влезли в законопроекта. Сред тях са: задължението главният прокурор да се отчита пред парламента и възможност при неприемане на доклада му ВСС с квалифицирано мнозинство да предложи на президента освобождаването му, намаляване на мандата и парламентарната квота на Висшия съдебен съвет (ВСС), явно гласуване в съвета по кадрови въпроси, възможност съдилищата да сезират Конституционния съд, отпадане на методическото ръководство на главния прокурор, назначаване на независим зам.главен прокурор за борба с корупцията, намаляване на мандата на "тримата големи".
"Дългогодишните компромиси в съдебната реформа доведоха до отсъствието на отграничителни линии между принципното разделение на законодателна, изпълнителна и съдебна власт, като и към настоящия момент се наблюдава абсолютен срив на институциите и криза на доверието в тях", предупреждават организациите.
"Призоваваме ви на второто гласуване на промените в конституцията да отговорите на очакванията на вашите избиратели и да се съобразите с установените на международно ниво стандарти за устройство на съдебната власт и с препоръките на Венецианската комисия, които именно вие поискахте да бъдат дадени при постигането на съгласие за внасяне на сегашния законопроект", завършва становището на НПО-тата. То беше представено от председателя на Съюза на съдиите Атанас Атанасов и изпълнителния секретар Весислава Иванова. Те обобщиха, че в сегашния си вид "реформата" не би променила нищо. Съдиите смятат, че ако депутатите гласуват варианта, приет в конституционната комисия за разпределението на квотите във Висшия съдебен съвет (ВСС) в полза на прокурорите, ще се обезсмисли изобщо тяхното разделение.
"Прокуратурата ще стане безконтролна", заяви Атанасов. Според него е необходимо да се осигури независимост на съда и автономност на прокуратурата. На въпрос на "Сега" дали избирането на членовете на ВСС с 2/3 мнозинство от парламента ще гарантира политическата независимост, Иванова каза, че това е "чудесно начало за подсигуряване на непрофесионалната квота". Тя обаче се опасява, че това може да доведе до политически пазарлък.