:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,369
Активни 618
Страници 11,934
За един ден 1,302,066

Неправителствени организации: Съдебната реформа да започне отначало

В сегашния вид промените в конституцията няма да променят нищо
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Неправителственият сектор настоява парламентът да приеме предложенията от законопроекта на Христо Иванов, които бяха орязани при "историческия компромис" на реформаторите с ДПС.
Съдебната реформа трябва да започне отначало и да бъдат приети всички радикални предложения, които отпаднаха от опоскания проект за промени в конституцията, предложен от министъра на правосъдието Христо Иванов. Това става ясно от становище на деветте най-големи неправителствени организации (НПО), които следят съдебната реформа - Асоциация за европейска интеграция и права на човека, Български адвокати за правата на човека, Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Програма за развитие на съдебната система, Сдружение "Център на НПО", Съюз на съдиите, Съюз на юристите, Център за изследване на демокрацията.

Според тях вариантът за промени в основния закон, който предстои да бъде гласуван в сряда, поражда сериозно съмнение за политически уговорки във вреда на обществото. Не остана почти нищо общо между Стратегията за съдебна реформа, приета в началото на годината от парламента, и сегашните промени в конституцията, смятат организациите. Те изброяват изчерпателно кои конкретни промени не са влезли в законопроекта. Сред тях са: задължението главният прокурор да се отчита пред парламента и възможност при неприемане на доклада му ВСС с квалифицирано мнозинство да предложи на президента освобождаването му, намаляване на мандата и парламентарната квота на Висшия съдебен съвет (ВСС), явно гласуване в съвета по кадрови въпроси, възможност съдилищата да сезират Конституционния съд, отпадане на методическото ръководство на главния прокурор, назначаване на независим зам.главен прокурор за борба с корупцията, намаляване на мандата на "тримата големи".

"Дългогодишните компромиси в съдебната реформа доведоха до отсъствието на отграничителни линии между принципното разделение на законодателна, изпълнителна и съдебна власт, като и към настоящия момент се наблюдава абсолютен срив на институциите и криза на доверието в тях", предупреждават организациите.

"Призоваваме ви на второто гласуване на промените в конституцията да отговорите на очакванията на вашите избиратели и да се съобразите с установените на международно ниво стандарти за устройство на съдебната власт и с препоръките на Венецианската комисия, които именно вие поискахте да бъдат дадени при постигането на съгласие за внасяне на сегашния законопроект", завършва становището на НПО-тата. То беше представено от председателя на Съюза на съдиите Атанас Атанасов и изпълнителния секретар Весислава Иванова. Те обобщиха, че в сегашния си вид "реформата" не би променила нищо. Съдиите смятат, че ако депутатите гласуват варианта, приет в конституционната комисия за разпределението на квотите във Висшия съдебен съвет (ВСС) в полза на прокурорите, ще се обезсмисли изобщо тяхното разделение.

"Прокуратурата ще стане безконтролна", заяви Атанасов. Според него е необходимо да се осигури независимост на съда и автономност на прокуратурата. На въпрос на "Сега" дали избирането на членовете на ВСС с 2/3 мнозинство от парламента ще гарантира политическата независимост, Иванова каза, че това е "чудесно начало за подсигуряване на непрофесионалната квота". Тя обаче се опасява, че това може да доведе до политически пазарлък.

20
2609
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
07 Декември 2015 19:32
КОЙ е гласувал за НПО-тата, та те управляват България?
--------------------
Сайтът на Генек
07 Декември 2015 19:58
А защо ги наричат неправителствени като са си правителствени?
И там юристи ли са, че са експерти по съдебни реформи?
И защо "неправителствените" организации управляват, след като България си има правителство и е парламентарна република?
07 Декември 2015 20:32

Надо трактор...

Поредната мечешка услуга от страна на грантовите светци от последния ден.

Като толкова знаят какво трябва и какво - не, правят партия, печелят изборите с мнозинство и правят това, което трябва.
Ако не - да питат колегата си Христо Иванов, как функционират държавните институции, когато нямаш пълно мнозинство.
07 Декември 2015 20:36
нека си приказват, кво друго могат....
07 Декември 2015 20:56
Това става ясно от становище на деветте най-големи неправителствени организации (НПО), които следят съдебната реформа - Асоциация за европейска интеграция и права на човека, Български адвокати за правата на човека, Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Програма за развитие на съдебната система, Сдружение "Център на НПО", Съюз на съдиите, Съюз на юристите, Център за изследване на демокрацията.


... и на вас да ви ...

Всички сте в кюпа. Не-правителствени организации на хранилката на чужди правителства, съсловни организации на тотално компрометирани гилдии с нулево обществено доверие ... На кого му пука за вас. Вие не сте решението, вие сте проблемът. Конституцията ли е остенът, дето боде по задника Главния прокурор, та го завръща къде Министерски съвет на "оперативки" при Ти-си-го-избра? Чий го дири там? Независимостта на съдебната власт ли? Ай си...!
07 Декември 2015 20:58
Съдебната реформа да започне отначало
Въх! А президентът, каза - "да продължи"
07 Декември 2015 21:08
Въх! А президентът, каза - "да продължи"

Ми да седнат да се разбЕрат като мъже
07 Декември 2015 21:17
Ми да седнат да се разбЕрат като мъже
Ми, ако искат и да си легнат, като мъже
07 Декември 2015 21:18
кво друго могат....

Могат да лапат бе, бате, та ушите им плющят.
08 Декември 2015 08:12
Какво лошо има примерно в това и защо не се приема ?
задължението главният прокурор да се отчита пред парламента и възможност при неприемане на доклада му ВСС с квалифицирано мнозинство да предложи на президента освобождаването му

Разделението на властите върви заедно с взаимният им контрол. Другото е някаква перверзия, дето някои "юристи", дотолкова са се самозабравили, че даже и я изтъкват, като аргумент.

Ама то виж мотивите на прокуратурата за искането на ареста на Сидеров и Чуколов и повече коментари не са нужни. Всичко там направо си блести отчетливо.
08 Декември 2015 09:54
Организациите на гражданското общество били на хранилка на чужди правителства. Брей, да му се не види! Това са думите на подполковника с име на женски полов орган, който ви плаща да ги повтаряте по форумите. Заработвайте, заработвайте.
08 Декември 2015 09:58
Форумните кучета на Павлов пак изпаднаха в бяс...
Ами да, далеч по-добре е Цацаров и Пеевски да се разпореждат в съда, а не някакъв си Съюз на съдиите.
08 Декември 2015 10:06
Като човек неизкушен в правото виждам досега котерийни борби на отдални групи да овладеят съдебната система.
И нагло наричат това РЕФОРМА ?!
Твърде много лични имена на магистрати се намесват, пък уж се говори за Реформа и принципи.
08 Декември 2015 10:15
И децата знаят, че съдебната система е зле организирана, а всички важни постове са под външен контрол...
Публична нетайна...
Но това не пречи на системата като един да се противопоставя на опитите за реформа...
Колко грозно... точно правозащитниците да са против подобряването на правосъдната система...
Каква гротеска...
08 Декември 2015 10:22
Имаме и поредната забава с жалката омраза на някои форумци срещу гражданските организации ...
Разбира се, че свободната воля пречи на болшевика...
Пречи и всяко финансиране на гражданска активност, дори и по най-прозрачен начин,
щом не минава през касите на олигархията...
08 Декември 2015 10:34
Те, въпросните форумци, са на принципа: "България ми е скъпа, но блатото ми е по-скъпо".
08 Декември 2015 11:45
Да, съдебната реформа трябва да започне отначало .. или най-накрая...жалкото е, че НПО го казват, а не политици, съдии и прочее държавни мъже.
Не разбирам защо се насочвате към НПО-тата в тоя случай, някой ви подведе интелигентно май.
08 Декември 2015 12:44
В момента съдебната ни система е в такова състояние, че може да бъде излекувана само с акция "Чисти ръце", както в Италия. У нас това обаче по ред причини е невъзможно, най-вече заради липсата на гражданско общество (не един куп НПО-та, а усещането у всеки за лично достойнство и правото му да иска отговорност от управляващите). Тук няма такова нещо по ред причини - страх, безразличие, неосъзнаване на корените на проблема, или най-просто - "щом това не ме засяга лично, какво ми пука?" Понеже повечето редови българи разглеждат съдебната система не като инструмент за гарантиране на правосъдие, а като някакъв митологичен отмъстител, който ще прати еди-кого си в затвора (не че е лошо, но веднага се добавя - обаче в затвора - онзи, а този - не, понеже той ни дава хляб/спонсорира нашия отбор/ наше момче е). Тоест, в обществото няма ясна визия какво точно иска, освен може би да бъдат конфискувани парите на богатите и да се раздадат на бедните под формата на помощи и пенсии. А, и ако може - да се премахнат съдия-изпълнителите. Толкова.
Попитайте първия срещнат на улицата - как искаш да се промени съдебната система - и се пригответе да чуете какви ли не абсурди. А с подобни нагласи единственият резултат е, че всеки си прави каквото си иска. Дори и само пиар, както цитираните НПО-та.
08 Декември 2015 14:35
Разбира се, че свободната воля пречи на болшевика...

Разбира се, че свободния лобизъм е манна небеса за демокрадеца.

Не разбирам защо се насочвате към НПО-тата в тоя случай, някой ви подведе интелигентно май.
На прива виста, по три причини:
- досега са занимавали обществото с второстепенни проблеми - битовите условия в затвора; полицейските правомощия; правата на сепаратисти и "групи по интереси" (гей, лезбо, садо-, мазо-, мургави "бизнесмени" на ел. кабели - вторична търговия, роми, римляни, бежанци, кучета котки, бълхи и въшки);
- на гърба на държавни институции (информация, статистика) отчитат собствен "успех";
- във връзка с горното, замазват, премълчават, прикриват дължимите отчети от държавните институции - напр. три гранта за съдебна информационна система и досега няма такава ("справка по дела" не е "практика на съда" по чл. 328 от КТ, уволнение); продължават сульо и пульо да са вещи лица; продължават да изчезват части от дела, доказателства, цели дела, дори цели чанти (тефтерчето Златаново) от системата на правосъдието; съдебната полиция и системата на призоваване продължава да е саката, а където сработи, се отменя с фалшиви болнични - адвокатски, на обвиняеми, дори и на обвинители).

Лично, признавам, че не разбирам каква е целта на сегашната рИформа. Искаме да сложим двигател на автомобил като се надяваме, той да тръгне без колела, спирачна система? Дори без "светлини" (отчетност) - ако все пак по някакво вълшебство тръгне, няма да го забележим.

И да, най-важният въпрос - като участват, какво се очаква да се случи и каква отговорност носят НПО-шните? Няма да ги изберем на избори? Или ще им спрем гратовете?
08 Декември 2015 16:19
Neopol 08 Декември 2015 08:12
Какво лошо има примерно в това и защо не се приема ?
задължението главният прокурор да се отчита пред парламента и възможност при неприемане на доклада му ВСС с квалифицирано мнозинство да предложи на президента освобождаването му
Това означава, че управляващото мнозинство (като сегашното) във всеки момент може да смени главния прокурор, ако му стане неудобен. А ако и президентът е марионетка (като сегашния) - проблеми никакви.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД