:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,455
Активни 630
Страници 12,020
За един ден 1,302,066

Личните лекари продължават да намаляват

70% е текучеството на кадри в районните здравни каси
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
---
И през 2015 г. се запазва тенденцията личните лекари у нас да намаляват, сочат данните на здравната каса. През тази година индивидуалните практики на общопрактикуващи с договор с касата са 3615, при 3648 за м.г., като през 2014 г. общо личните лекари са били 4515. Груповите практики остават 239. През м.г. един лекар е имал средно 1649 пациенти в листата си, а през тази година те са вече 1749.

Най-ниска е осигуреността с общопрактикуващи в Кърджали и Търговище. В Кърджали например един лекар отговаря за 2602 пациенти средно. Най-много джипита има в Плевен и Добрич.

Според последната национална здравна карта, приета от Министерския съвет през 2011 г., у нас трябва да има минимум 5374 джипита, за да се осигурява адекватна първична доболнична помощ на населението. Общопрактикуващите медици обаче намаляват устойчиво. През 2005 г. те са били 5340, през 2007 г. - 5001, през 2011 г. са вече 4715, а през 2013 г. - 4565.

Същевременно контролът върху работата им става все по-усилен. През тази година от касата са проверили личните лекари над 4100 пъти, т.е. повече, отколкото са практиките. Наложени са 12.5% повече глоби и санкции и са възстановени пари на касата общо за над 3 млн. лв. На една практика средно се падат по 1.06 нарушения, обясни Галя Йорданова, шеф на дирекция в НЗОК. Жалбите от пациенти в цялата доболнична помощ - т.е. и срещу поликлиники, медицински центрове и стоматолози, обаче са общо 491.

Засега няма промени в нормативните документи за догодина, които да променят коренно начина, по който ще се отпускат направленията за специалисти и изследвания, каза Йорданова. Здравният министър Петър Москов уверяваше, че през 2016 г. всеки ще има личен гарантиран пакет за талони и няма както сега да чака, ако лимитът на личния му лекар е изчерпан.

Броят на болниците пък расте, припомни Страшимир Генев, шеф на болничната дирекция на касата. През 2001 г. те са били 149, а към края на октомври т.г. са вече 359. Общо новите частни болници са 108, а са фалирали доста общински, отчете той. "Няма нищо лошо в частните болници, но плащанията към тях непрекъснато растат", поясни Генев. Например на болниците, разкрити през 2011 и 2012 г., през 2013 г. са платени 16 млн. лв., докато три години по-късно парите вече са 101 млн. лв.

На фона на това касата има огромни проблеми с намирането на контрольори и изобщо на кадри - лекари, юристи, икономисти. Текучеството в някои районни каси е 70%, а в централата - 50%, заплатите не са актуализирани от 2009 г., а по районните каси те са средно 600 лв., каза още Генев. "Напусналите често отиват в "отделите за борба с касата" в болниците и с тях нашите контрольори не могат да се оправят при проверки", допълни той.



ХАОС

За 26 февруари се отлага влизането в сила на новите правила за доплащане на лекарствата, съобщиха от здравното министерство. Първоначално от 15 декември пациентите трябваше да доплащат по-малко за по-скъпите лекарства от списъка на здравната каса. Промяната обаче изисква доста технически промени, за които явно системата не е готова. Не е ясно и до какво ще доведе друга наредба - за болестите, чието домашно лекарствено лечение плаща НЗОК. В нея са заложени критерии, за които касата още не може да намери статистически данни, например кои са 6-те водещи до над 50% обща инвалидизация болести у нас. Според настоящия вариант на нормативния акт касата трябва да спре да плаща за медикаменти за ревматоидни болести и за остри състояния - например за антибиотици.
10
3196
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
07 Декември 2015 19:31
Спокойно - създават се работни места за гробари...
--------------
Сайтът на Генек
07 Декември 2015 20:09
Как се смята това "70% текучество"? Щото аз го разбирам така от 100 лекари, 70 напускат и нови 70 идват.. обаче ако това е така.. направо да закриваме здравеопазването. Ако това беше фирма - не би издържала.
07 Декември 2015 20:13
Водете здравословен начин на живот, не прекалявайте с нищо и при лекар само за годишните профилактични прегледи.
Форумецът Ганий е добре от време на време да дава съвети.
И не яжте сланина.
07 Декември 2015 20:35
И за кво са тия лични лекари ? Все нямат направления . По-график трябва да боледуваш - първата седмица на месеца , докато все оше можеш да изпросиш направление. Много от тях работят и в други клиники, закъсняват или отсъстват без предупреждение. Телефон да вдигнат - чудо на чудесата.
Изписват скъпи илачи , заради dистрибуторите , дето висят пред вратите им .Те пък не остават "равнодушни".Хората станаха и аптекари , та взеха да си купуват лекарства със същите съставки и ефективност , но на 4-5 пъти по-ниски цени / примерно Запринел А е 4 пъти по-евтин от Престариум ко. 5/5 /.
Затуй - народеца жулка профилактично ракиджос , па удари сетне две-три чаши вино с ябълки в каната , мезе - орехи или бахур . Бетон.
Чак тъщата им се привижда като майка Тереза.
07 Декември 2015 21:26
.През тази година индивидуалните практики на общопрактикуващи с договор с касата са 3615, при 3648 за м.г., като през 2014 г. общо личните лекари са били 4515
Ся, като го чета това, питам се-миналата година 2014 ли беше ?
И освен това, плаща се на здравноосигурен пациент, а не на записан но неосигурен. Ако всички спазят закона и отидат на профилактичен преглед, касата няма бюджет да ги плати. Смех, смех....Янинче, толкоз години дъвчеш темата, а не се научи....
08 Декември 2015 08:54
Броят на болниците пък расте,

Ами като е така, да ги пратят джипитата в историята, барабар с НЗОК и здравеопазването ни ще се окаже изведнъж с много пари !
Просто и ясно !
08 Декември 2015 10:46
През тази година индивидуалните практики на общопрактикуващи с договор с касата са 3615, при 3648 за м.г., като през 2014 г. общо личните лекари са били 4515
Ся, като го чета това, питам се-миналата година 2014 ли беше ?


Явно не всички имат договор с касата. Има ли такива?
08 Декември 2015 12:56
Чудно как преди оцелявахме без личен лекар... Всеки отиваше където има нужда, а дори да се объркаше го пращаха където трябва. Без опашки, без липсващи направления, че беше и безплатно... А сега... Видими резултати...
08 Декември 2015 13:16
Абе, Гарван, това, кога?
Аз помня социализъма с едни опашки и едни болници - пълна скръб - окръжни, работнически, Дървеница - имам безкрайни спомени.
Зъболекарите работеха с вредна амалгама, в заводите за антибиотици и не бяха чували за диференциране по въртене на молекулите (затова бг антибиотиците бяха с поне 50% по-ниска ефективност и по-лесно привикване).
Отделно, че маса изследвания просто не се правеха и лечението далеч не беше индивидуално.
Компютърен томограф имаше само в Правителствена (т.е. само за номенклатурата на БКП-БСП).
А лекарите дори не подозираха за Чернобил, защото БКП-БСП изкара децата на манифестация по-малко от месец след ядрената катастрофа.
08 Декември 2015 13:42
Че имаше и опашки, имаше. Но масово в предприятията имаше и лекарски, и стоматологични кабинети.Профилактично обикаляха мобилни рентгени и флуорографи. Зъбите на децата бяха здрави, щото в училище ни вадеха от час и нямаше "не искам"-дали амалгамата е по-вредна от развалените и липсващи зъби, е съмнително. При повишени нива на заразни заболявания, в училищата на вратата ръцете първо се топеха в леген с дезинфектант, както и обувките се бършеха на постелка с дезифектант.
НЕма как всички нови достижения да стават ВЕДНАГА еднакво достъпни за всички. Бил един томографа в Правитилствена някога-преди и един е нямало...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД