:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,195
Активни 641
Страници 23,125
За един ден 1,302,066
ХОБИ

Кънките на лед са краста за деца и младежи

Само за 20 лв. на месец можете да се научите да се пързаляте
Снимки: Александър Михайлов
Ледената пързалка служи за много повече цели, отколкото изглежда на пръв поглед. Много тийнейджъри ходят там, за да се видят с любимото момиче или момче, да се подържат за ръка и да се попързалят заедно. Други ходят на тумби - компании от квартала, намерили по-различно занимание за свободното си време от компютърните клубове и кафенетата. Родители пък водят малчуганите да поспортуват, да се пораздвижат през зимата или да излекуват дихателните им проблеми. Разновидностите на ледените спортове - фигурно пързаляне, хокей, бързо пързаляне и шорттрек, са евтини и полезни, можете да ги практикувате както за удоволствие, така и с по-сериозни състезателни амбиции.

----

В София работят две ледени пързалки, на които можете да заведете гаджето или детенцето, затворено по цял ден вкъщи заради суровата зима. Едната е в Зимния дворец в Студентски град. Там свободният достъп е през уикенда от 15 и от 17 часа. На стадион "Славия" свободната пързалка работи в събота и неделя от 12 до 13,30 ч. и от 17 до 18,30 ч. Входът е само 2 лева, без значение дали ще се пързаляте 10 минути или час и половина. На касата ви дават листче с номера на кънките, които искате. Ако обаче отидете по-късно, нямате собствени кънки и носите по-голям номер, изобщо няма смисъл да се редите - номерата над 40-и са само десетина чифта. А желаещите са много. "Обикновено на свободните пързалки се събират над 200 човека, главно млади хора и деца с родителите им", разказва треньорът по хокей и шеф на пързалката на стадион "Славия" Георги Миланов.

Действително в събота в 12,30 ч. място на гардероба почти няма. Над 20-ина човека са се наредили пред касата. Други вече са грабнали заветните кънки и се опитват да си напъхат краката в пластмасовите обувки. Пързалящите се вече са загрели, едни само ходят плахо и се опитват да се закрепят на тънките железа, други - по-напреднали, показват майсторство при разни фигури и пируети.

При тази блъсканица обаче е трудно да се развъртиш, както трябва. Внимаваш да не удариш или ритнеш някого, да не се блъснеш в момчето, което току-що се е изтърсило юнашки отпред, или в момичето, което се е залетяло към теб и нещо май не може да вземе завоя. В другия ъгъл пък млада майка е хванала съвсем дребен малчуган и се опитва да го накара да ходи по леда. "Много бавно напредваме, но ще стане, за него е много добре да тренира нещо през зимата", смее се Мирела, докато 4-годишният Боян я дърпа с вик към пързалката.



Малчуганът обува кънки за трети път,



но вече се справя горе-долу. Майка му пък кара отдавна. Стегнатата й спортна фигура доказва думите й, че спортът е добър за всяко време и за всяка възраст. "По-добре да доведа малкия тук, отколкото на пица или в "Макдоналдс", тук е по-здравословно", категорична е майката.

Мила е довела 9-годишната си дъщеря Велемира по същата причина - да се пораздвижи, понеже през зимата детето няма много възможности за игра навън. Майката, химик в СУ, кара кънки от пети клас, има си и приятелки, с които още се срещат на пързалката и се забавляват.

Януари е пикът на свободната пързалка. Хора има и през декември и февруари, но като се позатопли времето, интересът позатихва. Пързалката на стадион "Славия" ще работи до 15 април, защото на 10 април ще се честват 90 години на спортен клуб "Славия" и ще има голямо ледено шоу. Пролетта и есента са мъртви сезони.

Цялата пързалка гърми от музика. Младежите често си носят дискове и си ги пускат, докато се пързалят. Основно ученици щурмуват леда. Те идват в компании или поотделно - момичета и момчета. На ледената пързалка няма нищо по-лесно от това да свалиш някое момиче - и в буквалния, и в преносния смисъл. Идват и такива, които никога не са се качвали на кънки. Тяхната никак не е лесна - няма кой да ги научи. Могат сами да се пробват да се поразходят по леда, но с риск да се изтърсят. Въпреки това никой на пързалката не се притеснява от гафове и падания - има ги и при начинаещите, и при най-опитните. Важното е да пада веселба.

Ако искате да избегнете унижението от пълно фиаско на леда и да се понаучите в присъствието на сравнително по-малко хора, можете да се запишете в учебните групи на "Славия".



Месечната такса е 20 лв. за две посещения седмично



Тренировките са в удобно време - сряда и петък от 19 ч. Не се стъписвайте, като видите, че повечето от вашите "съкурсници" са деца от детската градина и началните училищни класове. Все пак за сериозни занимания с кънки човек трябва да започне от много ранна възраст. Състезателите започват да тренират от 5-6 годишни и едва след десетина години могат да се надяват на майсторство на леда.

Учебните групи по принцип са за деца. Никой обаче няма да бъде върнат, обещава Георги Миланов. Имало майки и бащи, които водели децата си на курса по кънки на лед. Ставало им обаче интересно и решавали, срам не срам, да опитат с малчуганите. Е, от големите не може да се очаква съвършенство на леда. Но постигат добри резултати. Деца в пети-шести клас също са вече доста големи за състезатели. Те обаче могат спокойно да се запишат в учебната група. Няма възрастови ограничения. Досега не е имало такава група, защото нямало желаещи. Ако обаче се появят достатъчно големи кандидат-кънкьори, и за тях щяла да се сформира група. Така поне няма да ви е срам да се пуснете по пързалката пред останалите стотици фенове при свободния достъп.



Учебните групи се водят от 6-има професионални треньори



Разделят се така, че децата да са на горе-долу една и съща възраст и умение да карат кънки. Когато треньорите видят, че децата имат качества и талант, ги привличат към детската школа по фигурно пързаляне на "Славия". За нея не се заплаща нищо, но посещенията са по-често - всеки ден по един час. Тренировките са по-сериозни и децата се подготвят за участие в републиканското първенство по фигурно пързаляне.

Карането на кънки не е никак трудно, трябва само да се научиш да пазиш равновесие на две железа, това става след 2-3 тренировки, смята Георги Миланов. Най-трудно било вече при различните спортове да се научиш да се пързаляш правилно. При хокей на лед тялото трябва да е леко приведено, а краката - разкрачени. Иначе центърът на тежестта се измества и противникът лесно може да те изблъска. При фигурното пързаляне е точно обратното - тялото задължително трябва да се държи изправено. Кънките са също специални - отпред имат зъбци, така че ако се наведеш, те се забиват в леда и те изхвърлят през глава напред. Фигурното пързаляне научава децата да стоят изправени, придава им хубава стойка и осанка, твърди треньорът. То е близо до балета и до гимнастиката, извайва хармонични тела с добре оформени крака и ръце,



придава гъвкавост, финес и красота на движенията



Към школата по фигурно пързаляне има и хореограф, който няколко пъти в седмицата учи децата да танцуват извън леда.

По лекарска препоръка родители водят деца, болни от астма, за да ги лекуват с въздуха на леда. Дори здравите деца се влияят много добре от ледения спорт, който стимулира имунната система и те по-малко боледуват.

За тренировките по фигурно пързаляне не ви е нужна никаква специална екипировка. Само един обикновен анцуг, който да не ограничава движенията на краката, и ръкавици. Не правете грешката да навлечете детето с дебел пуловер или яке - на леда то ще загрее, ще се изпоти, ще се съблече и може да настине.

Не е така при хокея на лед. На стадион "Славия" има детска школа, юношески и мъжки отбор по хокей. За него обаче трябва специална екипировка, която се набавя трудно и е много скъпа. 16-годишният Здравко Димитров си купил екип от САЩ, излязъл му около 1200 лв. Само хубавите кънки струват 200-250 долара, твърди момчето. В България не може да се купи хубава хокей-екипировка. Старата се предава от големите на малките момчета. Повечето от хокеистите, като 21-годишния Христо Думчев, тренират само от любов към спорта и за развлечение. Те не се надяват да си изкарват хляба от хокей, у нас той не е много популярен. Затова пък ледените спортове развиват бързина, гъвкавост, равновесие, координация на движенията, добра мускулатура и силен характер, категоричен е Георги Миланов.
 
Малчуганите са сред най-запалените кънкьори. Понякога обаче натоварването им идва в повече.
 
Мнозина идват с приятели, за да се позабавляват на леда.
 
Георги Миланов много се гордее с купите на хокейния отбор на "Славия".
4974
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД