:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,233
Активни 747
Страници 21,798
За един ден 1,302,066

Христо Иванов бил предупреден, че реформата зависи от Цацаров

Шефът на ВКС се опълчи срещу палиативните промени в конституцията
СНИМКА: БГНЕС
Съдебният "мач", който завърши с победа за главния прокурор, бил предварително "свирен", разкри министърът на правосъдието в оставка.
Гласуваните от парламента промени в конституцията са минали през контрола и одобрението на главния прокурор Сотир Цацаров. Това стана ясно от думите на правосъдния министър в оставка Христов Иванов. Той напусна кабинета, след като в сряда парламентът одобри разделянето на колегии на Висшия съдебен съвет, като остави прокурорската колегия под контрола на главния прокурор, но не даде мнозинство на съдиите, избрани от гилдията.

Пред Нова телевизия той обясни, че лично премиерът Бойко Борисов му е обяснил каква е стратегията за приемане на съдебната реформа. "Г-н Борисов винаги е бил достатъчно ясен с мен, че ще се случат само неща, които са съгласувани с г-н Цацаров, и че това е условие за всяка крачка напред. Това беше видимо през цялото време. Ние се опитвахме по всякакъв начин да лавираме около него и най-накрая се получи това, което той поиска", обясни Иванов. Попитан защо министър-председателят се е съобразил с мнението на главния прокурор, той каза, че това не е въпрос към него.

Иванов обясни, че не е подал оставка по-рано, защото е изчаквал да види какво ще се случи. Той подчерта, че от самото начало е заявил, че ще си тръгне от кабинета, ако се убеди, че няма как да прокара реформите си. Иванов обясни, че срещу него е започнала пропагандна война, след като поискал проверка на записите на разговори между Владимира Янева и Румяна Ченалова. В тях Янева разказва, че Цацаров й е обещал да завоалира разследването срещу нея, а Борисов първо настоявал да бъде "опраскана", а след това й писал съобщения да я успокоява.

"Това е най-сериозният корупционен скандал с корупционни твърдения от началото на това управление и в този смисъл се превърна в тест за това имаме ли сериозна антикорупционна воля и политика. Сами можете да си отговорите на въпроса колко души от управлението излязоха и заеха изобщо някаква позиция по тази тема", заяви Иванов.

Срещу палиативните промени в конституцията се опълчи и председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. "За съжаление, политическата воля беше насочена към това да се произведе един продукт удобен за Брюксел, за да може да се покаже, че нещо се случва, а всъщност това не е така. Оставката на министъра на правосъдието беше една предизвестена смърт от т.нар. исторически компромис", заяви той и разкритикува партиите, че с решението си са нарушили баланса в съдийската колегия, тъй като директно избраните от гилдията съдии не получават мнозинство. "Г-жа Янева и г-жа Ченалова сега вече спокойно могат да бъдат избрани за генерален адвокат", каза той иронично, припомняйки изказване на премиера, че не е искал да ги "опраска", а да ги издигне в Съда на ЕС в Люксембург.



ЦЕНА

Съюзът на съдиите (ССБ) с остро отворено писмо предупреди гражданите, че "всички ние ще плащаме и търпим скъпо, но манипулирано правосъдие, финансирана от държавата корупция, съдебна система, в която добрите съдии, прокурори и следователи трудно могат да работят качествено и във ваш интерес". ССБ е сред организациите, които най-силно подкрепяха Христо Иванов и прокараната от него реформа. "Вместо подкрепа, посочва съюзът, мнозинството в парламента и управляващите политически партии ясно показаха, че независима съдебна система не само не им е нужна, а направо е нежелана."

Лозан Панов

 Лозан Панов


Министрите на РБ потънаха в дълбока нелегалност

Оставката на Христо Иванов е на път да се окаже единствената. Другите представители на Реформаторския блок (РБ) в правителството изпаднаха в дълбока нелегалност и не дават признаци, че са готови да се разделят с постовете си. Най-категоричен бе просветният министър Тодор Танев: "На този етап въпросът с моята оставка не стои. Единственият, който може да ми я поиска, е премиерът, който ме е назначил". За изваждането на Танев от кабинета се говореше още преди да се гласуват конституционните промени. Той обаче мисли, че се справя добре. "Ако някой ми поиска оставката, трябва да има съответните мотиви кое е онова, което не съм направил. Всичко друго би било политическо", заяви Танев. Той влезе в правителството като представител на гражданския съвет на РБ.

Танев призна, че не знае вече кой е лидер на блока след напускането на Радан Кънев. "Не ми е ясно от дълго време. Бях сред тези миналия септември, които държахме да има формат на РБ като политическа коалиция, което означава политически субект и единство. На този етап ми се струва, че той действа по-скоро като предизборна коалиция", заяви той.

Съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов пък издаде, че Божидар Лукарски авансово се е разграничил от правосъдния министър в оставка Христо Иванов и Радан Кънев. "Във вторник, когато регулярно се събираме при г-жа Цачева, присъства министър Лукарски. Той ясно и недвусмислено декларира, че се разграничава от поведението на Радан Кънев и Христо Иванов. Каза, че това не е позиция на РБ", заяви Симеонов пред Нова телевизия.

Другите трима министри на РБ - на здравеопазването Петър Москов, на икономиката Божидар Лукарски и на външните работи Даниел Митов, имаха медийни събития, но запазиха мълчание по въпроса за оставките. Засега не е ясно и как ще постъпи министърът на отбраната Николай Ненчев. Според източници от ДСБ решението на заседанието в Поморие ще е задължителното за Москов, както и за областните управители от партията. Тъмносините разполагат с двама губернатори - Момчил Станков на Видин и Димитър Сяров на Сливен.

Хакерска атака "извади" за кратко партията на Меглена Кунева от властта. В "съобщение" до медиите се казваше, че ДБГ излиза от управляващата коалиция и изтегля министрите и зам.-министрите си, както и всички останали свои представители от изпълнителната власт. По-късно се разбра, че сайтът на ДБГ е бил хакнат, а хората на Кунева са се обърнали за съдействие към ДАНС.

--------УТОЧНЕНИЯ

ГЕРБ няма да се съобрази с това, че правосъдното ведомство се падна на РБ при разпределението на постовете в правителството, и ще издигнат свой човек за овакантената от Христо Иванов позиция. Бъдещият правосъден министър вече е обект на договорки, което се вижда от близките позиции на ДБГ и ГЕРБ. И двете партии предвиждат партньорите в управляващата коалиция да излязат с номинации, а крайното решение да остане в ръцете на Бойко Борисов. "Ние ще имаме кандидатура и реформаторите ще имат кандидатура, така че ще дадем възможност на г-н Борисов да направи своя избор като ръководител на това правителство", заяви зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева пред Нова тв. Очакванията й са до края на седмицата да бъде обявен кандидат за поста. Тя отказа да коментира дали това ще бъде Меглена Кунева. В качеството си на вицепремиер бившата еврокомисарка и сега надзирава работата на правосъдното министерство.

СНИМКА: БГНЕС
Просветният министър Тодор Танев единствен обяви, че неговата оставка не е на дневен ред.

Реформаторите изпаднаха в безтегловност след сътресенията в кабинета

Депутатите на блока чакат сигнал от ръководствата си за по-нататъшната си тактика
Реформаторският блок изпадна в пълна безтегловност след оставката на правосъдния министър Христо Иванов и преминаването на лидера на ДСБ Радан Кънев в опозиция заради отхвърлените от парламента поправки в конституцията, които те поддържаха. Ден след постъпката им нито дясната коалиция като цяло, нито отделните партии в нея излязоха с позиция дали ще продължат да крепят кабинета. Някои депутати от блока се заканваха да последват Радан Кънев, докато други призоваваха да се избягват емоционалните реакции. Гроздан Караджов от гражданската квота на РБ, който вчера напусна председателското място в комисията по транспорта, обяви, че около 15 депутати са готови да ги последват, а от пресцентъра на блока определиха твърденията му като "спекулативни". Караджов, а вероятно и Кънев, всъщност остават в ПГ на РБ, защото според парламентарния правилник няма възможност за създаване на нова група в рамките на това НС. Караджов обясни, че ако стане независим депутат, би загубил много инструменти, затова предпочита да остане при останалите си колеги.

Единственото, с което всички реформатори се съгласиха, бе, че ще чакат решенията на своите партийни ръководства. ДСБ отложи решението за събота, когато ще има среща на национално ниво в Поморие, съобщиха източници от партията. Вчера зам.-шефът на тъмносините Атанас Атанасов лаконично обяви, че е взел своето решение, но ще го съобщи пред партийните органи. Той не потвърди, но и не отрече появилата се информация, че е напуснал поста си на шеф на парламентарната комисия по вътрешна сигурност.

Зам.-шефът на НС от квотата на РБ Иван Иванов бе най-смел. Той заяви, че очаква ДСБ да последва решението на водача си. "Лично на мен ми минава мисълта да напусна поста на зам.-председател на НС, но изборът ми е дело на ПГ и тя трябва да вземе решението. Този въпрос засега не седи на дневен ред и лично аз няма да го поставям", коментира той. И предпазливо допълни, че "предвид промяната на политическата ситуация в парламента и правителството всеки от министрите от квотата на РБ трябва да препотвърди, че може да изпълнява реформите, с които се е ангажирал".

От ДБГ се ограничиха с призив за единна позиция на блока. "Засега нямаме нито един сигнал, различен от тези на г-н Караджов и на г-н Кънев, че някой друг ще излиза в опозиция. Ако ще минаваме в опозиция, да е заедно, ако ще оставаме в управлението, да е заедно", каза Димитър Делчев. И определи постъпката на Кънев и Караджов като "солови акции".

В СДС също искат проблема да се обсъди първо на партийно, а след това и на коалиционно ниво. Зам.-шефът на синята партия Румен Христов призова да не се подхожда емоционално. "Емоционалните решения не са най-доброто нещо. Десницата е правила няколко пъти знакови харакирита, от което не е спечелила", посочи той.

Само двама депутати от гражданската квота на РБ - Мартин Димитров и Петър Славов, обявиха, че са готови да напуснат мнозинството. Но и те чакат да видят как ще се развият нещата в блока.

------БЕЗ СЪТРЕСЕНИЯ

Герберите все още не показват особено безпокойство от създалата се след оттеглянето на Христо Иванов ситуация. Според зам.-шефа на парламентарната им група Цвета Караянчева управляващата коалиция била стабилна, а решението на Радан Кънев и Иванов да я напуснат е лично. Тя даде да се разбере, че ДСБ е само една от партиите в блока, като напомни, че "коалицията е скрепена с подписите на 5 съпредседатели на РБ плюс ГЕРБ". И допълни, че от страна на десните засега "няма индикации за оттегляне на министри", нито за смяната им с други лица.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Според Гроздан Караджов (вляво) и други негови колеги са заявили, че са готови да последват неговия и на Радан Кънев пример.

РЕАКЦИИ

Посланикът на Холандия Том ван Оорсхот пред БНР:

"Надяваме се наследникът на Христо Иванов да продължи заложените от него насоки за реформиране на съдебната система. България няма време за губене в налагането на върховенството на закона и борбата с корупцията, включително и на най-високо ниво. Отговорност на правителството е да приложи стратегията за съдебна реформа. Тази стратегия, която беше приета в парламента, е подкрепена от нас изцяло, но и гласуваните промени вчера са стъпка напред в посока реформа в съдебната система."



Френският посланик Ксавие дьо Кабан пред Нова телевизия:

"До вчера имаше явна воля в българското правителство да се реформира съдебната система с г-н Иванов, сега има съмнения. Той подаде оставка, защото приетата реформа не е тази, която искаше. Това, което очакваме, е новият министър на правосъдието да продължава в тази посока. Искаме една независима и контролирана съдебна система. Това означава, че трябва да сме сигурни, че този ВСС работи както трябва."



Президентът Росен Плевнелиев:

"Като държавен глава, аз се гордея, че назначих Христо Иванов като вицепремиер и министър на правосъдието във второто служебно правителство. Гордея се, че дадох път на един достоен човек в българската политика, професионалист, политик с истинска воля за реформи. Христо Иванов постигна много. Той успя да наложи темата за съдебната реформа като централна и незаобиколима тема за българското общество. Оставката му е изненадваща и за мен, но съм сигурен, че той ще продължи тази реформа, която като вицепремиер и министър на правосъдието е изготвил, инициирал и е била поета след това от следващото правителство, влязла е в парламента и се надявам да бъде доведена до успешен край. Лично аз ще работя за това реформите в съдебната система да продължат. Надявам се това, което беше прието, макар и в непълен вид, да послужи за основа на следващи законодателни промени."



11
3232
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
10 Декември 2015 19:35
Остава да оценим в тази пределно ясна Политическа ситуация, лично и един подир друг, министрите от РБ в управата ...
10 Декември 2015 21:31
Имам чувството че най-после нещо става – отделни Български политици намериха сили, кураж и достойнство да бръкнат в „гнойника” – Българската прокуратура и съдебна система. Веднага след това се оказа че г-н Минитърът в оставка, съвсем не е изолиран, нито пък изоставен. Зад него се нареди ясно и категорично цялата гилдия на съдиите – Съюзът на съдиите. Още по-ясно стана че мафията си има лица – Борисов, Първанов, Доган, Пеевски, Цацаров, Л. Гоцев и подхранващите ги „успешни Български бизнесмени”. От другата страна на барикадата, макар и не толкова ясно, също изплуват лица – Президентът, Вице-премиер, депутати и цели професионални организации. „Анти-мафиотите” се нуждаят от подкрепа. Няма съмнение че Европа ще я окаже.
И едва тогава, всички тези безличия като Москов, Лукарски, Танев ще излязат от нелегалност и ще „обяват” своята принадлежност към „силите на прогреса”. Традициите са стари и се коренят в нашата народопсихология. „Статуквото” се пропуква. Процесът ще бъде ускорен, когато се извади на слънце, на показ. А нещата, събитията и действуващите герои вече стават ясни.
10 Декември 2015 21:34
А нещата, събитията и действуващите герои вече стават ясни.


Определено! Героите на утрешния ден - драгалевската секта!
10 Декември 2015 22:24
Героите на утрешния ден – драгалевската секта!


Героите на утрешния ден – драгалевската секта чета!

Имам чувството че най-после нещо става. „Статуквото” се пропуква.


А на мен Лозан Панов започва все повече да ми харесва:
"За съжаление, политическата воля беше насочена към това да се произведе един продукт удобен за Брюксел, за да може да се покаже, че нещо се случва, а всъщност това не е така.”

Той разкритикува партиите, че с решението си са нарушили баланса в съдийската колегия, тъй като директно избраните от гилдията съдии не получават мнозинство.

"Г-жа Янева и г-жа Ченалова сега вече спокойно могат да бъдат избрани за генерален адвокат", каза той иронично, припомняйки изказване на премиера, че не е искал да ги "опраска", а да ги издигне в Съда на ЕС в Люксембург.




10 Декември 2015 22:37
.
10 Декември 2015 22:40
Слепите къртици много добре знаят, че дупка в асфалт не се прави. Трагедията ни е, че в държавата ни е пълно с кьорави.
10 Декември 2015 23:04
Христо Иванов:
„Това е най-сериозният корупционен скандал с корупционни твърдения от началото на това управление и в този смисъл се превърна в тест за това имаме ли сериозна антикорупционна воля и политика.



11 Декември 2015 02:57
.
11 Декември 2015 07:44
Докато се чудите как да правите реформи.. махнете ВНС. Свикайте го и го закрийте. Догодина, вече без ВНС, ще може да се прави каквато си искате реформа, стига разбира се да има достатъчно воля. Но, първо си отворете вратата наречена ВНС, щото тя е заключена и реално дава възможност само за палеативни промени в конституцията.

11 Декември 2015 07:51
А трябваше да е предупреден, че реформата зависи не от машата Цацаров, а от Борисов.
11 Декември 2015 14:15
Той разкритикува партиите, че с решението си са нарушили баланса в съдийската колегия, тъй като директно избраните от гилдията съдии не получават мнозинство.

с други думи, Борисов, чрез Цацаров, сложи ръка върху цялата съдебна система, тъй като сега съдийската колегия вече е с намордник, съд. съсловие е безгласна буква - няма мнозинство, докато ситуацията в прокурорската секта е точно обратната - Цацаров ще коли и беси по наставления от Борисов... Пустите му реформатори, вместо да изпишат вежди, май извадиха око ... и пак са прелъстени, онаковани и изоставени ... Припомнят ми поне 2 стари поговорки:
1. Не продавай краставици (тарикатски номера) на краставичаря (тариката Борисов).
2. Лаком г**, кръв ........
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД