Искането на ДСБ Реформаторският блок да напусне правителството и парламентарното мнозинство очаквано не намери подкрепа сред останалите партии в дясната коалиция. След тричасово общо заседание вчера ДБГ, СДС, БЗНС, НПСД и БНД обявиха, че няма да излязат от властта. В замяна на това настояват за предоговаряне на сключеното с ГЕРБ коалиционно споразумение. От партията на Бойко Борисов веднага отказаха. Лидерът на ДСБ Радан Кънев, който продължава да е в ПГ на РБ, но декларира, че е в опозиция, пък излезе с нова радикална идея. Той поиска оставка на Борисов и правителството му и сформиране на нов кабинет в рамките на това НС, обаче не намери разбиране дори у партньорите си от РБ. С това парадоксите не свършиха. Неформалното разцепление на блока няма да се отрази на позициите на тъмносините - ДСБ остава част от дясната коалиция, а Кънев - съпредседател на ПГ.
Блокът запазва и доверието си в министрите си Божидар Лукарски (на икономиката), Тодор Танев (на образованието), Даниел Митов (на външните работи) и Николай Ненчев (на отбраната). Нотка на критика се усети към партньорите на РБ - ГЕРБ, АБВ и ПФ. "Обезпокоени сме от липсата на единодействие в рамките на управляващата коалиция по знакови реформаторски политики като съдебната реформа и антикорупционното законодателство", записаха в позицията си от РБ. Но в духа на обявената в понеделник декларация на ДБГ за определяне на съвместни приоритети с ГЕРБ за следващите шест месеца от 2016 г. реформаторите декларираха, че започват преговори с партията на Борисов за преглед и оценка на постигнатото досега.
От обясненията на съпредседателя на ПГ на блока Найден Зеленогорски (ДБГ) стана ясно, че причината за позицията на блока е опасението, че при предсрочен парламентарен вот няма да влязат отново във властта. "Най-вероятно ГЕРБ ще имат самостоятелно мнозинство. Не вярвам, че България и нашите избиратели искат точно това", обясни той. Затова реформаторите решили, че по-реалистичният вариант е да подкрепят правителството и паралелно с това да поискат ново споразумение с ГЕРБ, тъй като "голямата коалиция скърца". Зеленогорски увери, че няма да има проблем да се осигури подкрепата на ДСБ за повечето реформи, въпреки че може да има моменти, когато тъмносините ще гласуват опозиционно. "Оттук насетне трябва да си прецизираме и механизма на взаимодействие и на взимане на решения. Очевидно механизмът ни не отговаря на реалностите", призна заместникът на Кунева.
Радан Кънев обаче смята, че партията му ще е опозиция. "Ние не сме полуопозиция, ние сме снели доверие от правителството. Ние нямаме министри", бе категоричен лидерът на ДСБ, въпреки че шефът на МЗ Петър Москов продължава да твърди обратното. Кънев даде да се разбере, че вариантът ДСБ да излезе от РБ е актуален, но има поне три месеца - до март, да реши окончателно. Тогава ще заседава Националното събрание на партията. А самият той не виждал причина да напусне ПГ.
-----ОТКАЗ
ГЕРБ няма намерение да актуализира коалиционно споразумение с реформаторите. Това се разбра от коментар на зам.-председателя на партията Цветан Цветанов. "Смятам, че това е несъстоятелно. Всичко това, което сме направили преди една година, сме се ръководили от рационалните интереси. Днес не смятам, че трябва да коментираме емоционалните изказвания на когото и да било. Когато сме направили взаимните компромиси, за да направим стабилно правителство, за да можем действително да стабилизираме държавата, е несериозно да излезеш и да си тръгнеш", обясни той, цитиран от "Фокус".
-------ОСТАВКИ
Областният управител на Сливен Димитър Сяров, който е член на националното ръководство на ДСБ, обяви, че напуска поста. "Не може да приемем ревизирането на постигнато вече съгласие", написа той във "Фейсбук" по повод съдебната реформа. Във Варна пък пред оставка е зам. областният управител Цветомир Петров. Той отказа да обяви бъдещото си, но среди от ГЕРБ съобщиха, че са информирани за отказването му.