Неуспешен опит да прокара кандидатурата на Екатерина Захариева за правосъден министър принуди Бойко Борисов да склони за предоговаряне на споразумението на управляващата коалиция. Ден преди това то бе поискано от останалите във властта от Реформаторския блок (РБ), а Цветан Цветанов категорично го отхвърли. Захариева бе два пъти министър в служебните правителства, назначавани от Росен Плевнелиев, и е началник на кабинета на президента. "Това е реформата на реформите", обясни тя желанието си да смени Христо Иванов на поста.
Междувременно за ревизия на коалиционния документ заговори и лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. Скептичен е единствено съпредседателят на РБ Радан Кънев. "Ела, Цецо, излъжи ме пак", обрисува Кънев пред "Дневник" евентуалното споразумение.
"Искаме да преформатираме коалиционното споразумение", обяви Борисов вчера. Затова в следващите няколко дни ще има срещи между ГЕРБ, останалите във властта ДБГ, СДС, БЗНС и НПСД, както и АБВ и Патриотичния фронт (ПФ) за промяна на управленската програма. Ще работим няколко дена. Искаме някои от основните приоритети на отделните министри да бъдат вкарани в споразумението, за да може след това, което излиза от Министерския съвет, да бъде гласувано в парламента", обясни ситуацията Борисов. И обеща "гаранции за партиите", както и допълнение на текстовете за съдебната реформа. "Дори промяната в конституцията я няма в него - това беше бонус, нещо допълнително, което направихме в тази сфера", отсече премиерът по повод настоящото споразумение. От казаното по-късно в парламента стана ясно, че и антикорупционният закон на Меглена Кунева ще бъде част от новата договорка.
Борисов обясни, че на срещите успоредно ще се преговаря и за одобрение на кандидатурата на Захариева. Първоначалното намерение бе тя да бъде гласувана вчера. Премиерът и здравният министър Петър Москов дойдоха да я представят на партньорите, но се оказа, че РБ и ПФ искат допълнителни разговори с кандидатката и вотът бе преместен за петък. При представянето на Захариева пред МС Борисов обясни, че е имало разговор за подкрепа с реформаторите. "Многократно съм казвал, че министрите не се избират от мен. Поради това проведохме съвещание с лидерите на РБ и ГЕРБ", каза той. Отделно от това Москов се похвали, че е участвал в избора на новия си колега. "На фона на такава безапелационна кандидатура като Екатерина Захариева и на базата на вече течащия процес по конкретизация на анекса на споразумението, в който да бъдат разписани конкретните мерки по съдебната реформа и антикорупционното законодателство, мисля, че можем да продължим напред. Бях част от целия този процес по случването на такова решение", заяви Москов.
Борисов обясни, че е работил със Захариева и е запознат с нейния административен опит. "Заедно с всички колеги, разглеждайки кандидатурите, които имаше, стигнахме до извода, че тя би се справила", коментира той. Изборът паднал върху нея, за да бъде продължена съдебната реформа, за което настоява и президентът.
За избора й е нужно обикновено мнозинство, което може да бъде събрано, дори част от РБ или ПФ гласуват "против". Но целта на ГЕРБ ще е да запази колкото се може по-стабилно мнозинството, а и да разшири подкрепата. ДПС обяви чрез Четин Казак, че ще гласува "против" не защото не смята Захариева за професионалист, а "като знак, че трябва да се подходи много отговорно към този изключително важен ресор". БСП също е против. На този етап не е ясно как ще гласува ПФ. Според депутата от ГЕРБ Цвета Караянчева ВМРО са "за", но пък Валери Симеонов даде да се разбере, че НФСБ не толкова - депутати от партията му щели да се въздържат. Радан Кънев не се изказа ласкаво за Захариева, с което се разбра, че народните представители от ДСБ най-вероятно няма да я подкрепят. АБВ не взе публично отношение, но дори да е "за", гласовете им и тези на ГЕРБ са недостатъчни.
------РАЗМЯНА НА ЛЮБЕЗНОСТИ
Радан Кънев, другите депутати от ДСБ и представителите от гражданската квота не присъстваха на срещата с премиера при представянето на Екатерина Захариева. ДСБ ще има официално позиция след обявяването й за министър, но Кънев заяви: "Тя не е човек с някаква лична отдаденост или традиция в сферата на реформата на правосъдието. Обикновено досега в служебните кабинети Захариева заемаше позиция, за която не е намерен друг кандидат. За мен това е ясен знак, че ГЕРБ и колегите от РБ, които останаха в мнозинството, нямат кандидат за правосъден министър. Отново много лоша новина за перспективите пред реформата". Цветан Цветанов му отвърна задочно: "ГЕРБ се нуждае от сериозен силен партньор и подобни изказвания не си заслужава да се коментират".