:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,734
Активни 675
Страници 21,664
За един ден 1,302,066

Парламентът е прокарал тихомълком най-скандалните промени за ДДС

Фирмите ще си възстановяват само част от данъка при активи, които се ползват и за лични нужди
Фирмите все пак ще плащат ДДС върху фирмените активи, ако започнат да ги ползват и за лични нужди. Данъкът ще се плаща независимо от стойността и вида на стоката и услугата, т.е. ще се събира и за най-тривиални вещи като мобилна и офис техника. Това е най-тежкият режим за облагане спрямо обмисляните до момента, които уж бяха отхвърлени от депутатите.

Това става ясно от публикуван за обществено обсъждане правилник за прилагането на закона за ДДС. От правилника и прегледа на окончателно одобрения вариант на закона става ясно, че данъкът изобщо не е отменен, а от него е отпаднала само най-скандалната част - подаването на декларации пред НАП за точно определени активи. Парламентът е отменил най-шумно обсъжданите текстове, но е уредил други детайли за събирането на данъка.

При покупка на стока фирмите имат право да си възстановят ДДС. Според новите правила, от момента, в който стоките започнат да се ползват и за лични нужди, компанията трябва да започне да връща пропорционално на дела на ползването ДДС в бюджета.

От публикувания правилник за прилагане на закона за ДДС става ясно, че от февруари фирмите ще трябва да прилагат нови образци на документите, в които се отчитат продажбите и покупките, при които е платен и възстановен ДДС. В дневника за продажби, както и в ежемесечните справки декларации за дължим ДДС се въвеждат специални графи, в които фирмите ще трябва да вписват данъка, който са начислили за лично ползване на вещи. Първият месец, в който ще се случи това, ще бъде февруари, защото за декември важат досегашните формуляри.

Промените в правилника стъпват на одобрени от депутатите изменения в закона за ДДС, които са останали незабелязани покрай многото корекции в текста, показа проверка на "Сега". Така например в закона е уредено допускането на изключения за непредвидени ситуации, при които данъкът може да не се начислява. Определен е и моментът, в който фирмите трябва да започнат да събират налога - т.е. кога възниква данъчното събитие. Регламентиран е и начинът за пресмятане на направените преки разходи за определяне на данъчната основа, върху която да се плаща ДДС. Уточнено е, че при дълготрайни активи над 700 лв. ще се отчита и изхабяването им в максимален срок от 5 години за движимите вещи и 20 години за недвижимите. Делът за лично ползване ще се определя по лична преценка на фирмите и съответно ще се пресмята пропорционално на данъчната основа. Без тези детайли събирането на данъка на практика е невъзможно.

Приемането на тези алинеи остана на заден план на фона на поредицата от преработвания на текстовете. От самото начало Министерството на финансите (МФ) обяснява, че възстановяването на ДДС при фирмени покупки, които се ползват и за лични нужди, не е позволено. Контролът върху тази забрана обаче бе невъзможен заради липсата на подробна законова регламентация и МФ се опита да запълни тази дупка. Екипът на Владислав Горанов първо предложи да се въведе задължително деклариране пред НАП на фирмени покупки над 700 лв., при които има елемент на лично ползване. За тях фирмите трябваше да преценят по свое усмотрение как да определят дела за лично ползване на съответната стока и да започнат да начисляват ДДС за него. След шумен скандал, че прагът от 700 лв. е прекалено нисък и ще удари фирмите при тривиални покупки като телефони и компютърна техника, финансовото министерство преработи текстовете и предложи специалният ред за деклариране пред НАП да важи само за автомобили с над 5 места на сума над 5000 лв. и за недвижими имоти по методика, определена от МФ. Бе предложен и втори алтернативен вариант - при покупка на автомобили, яхти и самолети директно да се приспадат само 70% от дължимото ДДС, защото се предполага, че те се ползват и за лични цели. Този вариант трябваше да влезе в сила след разрешение от Брюксел.

След тежки дебати в парламента по единодушно предложение на всички партии и двата варианта - за деклариране на коли и имоти, и за плоско удържане на част от полагаемото се ДДС, отпаднаха.

"От текстовете на закона и правилника на практика излиза, че данъкът ще се начислява за абсолютно всички стоки и услуги, независимо от вида и стойността им", коментира пред "Сега" Катя Крънчева, заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия. "От закона отсъства единствено задължението за подаване на нарочни декларации, а възможността за субективност при определяне на дела за лично ползване остава", допълни тя. Субективна може да е и преценката на данъчните при проверки доколко посоченият дял отговаря на реалността.
35
18111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
16 Декември 2015 19:48
Ихаааа !
16 Декември 2015 19:50
е как тихомълком кат публикуван за обществено обсъждане?
16 Декември 2015 19:54

Вся власть НАПаджиям!

Горкият Делян - сега ще трябва да декларира колко процента от хотел Берлин ползва за лични нужди...

16 Декември 2015 20:05
Нещата с всеки ден ще стават все по-зле, все пак във властта са хора без ден опит в реалния бизнес. Вярно, че бюрократите работят от 9 до 5.30, но в голямата част от малките фирми, тия които ще са най-засегнати от това, собствениците работят по 10-12 и повече часове, за до могат да платят налозите си. Много ми е интересно какъв е очаквания ефект от това безумие и какви са необходимите разходи за неговото контролиране.
16 Декември 2015 20:05
Само да питам, а за бронирани автомобили ще важи ли закона?А при покупка на лично оръжие и носенето му извън работно време?
16 Декември 2015 20:07
И за протокола с тия си действия, ме карат да искам да крия данъци и съм сигурен, че не съм само аз. От днес, спирам да искам касови бележки!
16 Декември 2015 20:17
Все повече ме обхваща аргументиран страх - тихичкото прокарване на нови данъци, акцизи, закони, берии говори за хаос и алчуща жажда за пари... Пари! Май... А?
------------------------------
Сайтът на Генек
16 Декември 2015 20:21
Генек, с тези данъци се плаща твоята пенсия. За десетилетията социализъм, в които най-популярени бяха визовете, че "те ни лъжат, че ни плащат, а ни ги лъжем, че работим".
16 Декември 2015 20:45
ВалМал, ти знаеш ли, дали генек е пенсионер? А знаеш ли, че ако е пенсионер си е отработил пенсията 4 пъти?
Абе откъде ви раждат такива бе?
16 Декември 2015 21:00
Ех, вие си играете на бизнес, на политика и на данъци.
......
Айде сега си поиграите на мафия. На ужким. На ум. Там един е най-важният закон - трябва да си плащаш. Аз ще те приема, ще те назнача, ще ти дам поръчките , ама ще трябва да си плащаш. Редовно!
16 Декември 2015 21:26
е как тихомълком кат публикуван за обществено обсъждане?

Журналисти, сър ....
16 Декември 2015 21:29
ти знаеш ли, дали генек е пенсионер? А знаеш ли, че ако е пенсионер си е отработил пенсията 4 пъти?

Това събуди любопитството ми.
Как се опредлея кой колко пъти е отработил пенсията си ?
16 Декември 2015 21:57
...от размера на пенсията + осигурителен стаж + ...?
16 Декември 2015 22:59
Според новите правила, от момента, в който стоките започнат да се ползват и за лични нужди, компанията трябва да започне да връща пропорционално на дела на ползването ДДС в бюджета.


Честно ви напиша не виждам нищо лошо в това стига да спазват закона.
16 Декември 2015 23:43
то лошо няма. ама имаше едно обещание, че данъци нямало да се качват. пък сега - баце не ги кача, ама лошият горанчо ги мисли и лошите /или тъпите/ дупетати ги приемат...
17 Декември 2015 00:17
Госпожа Петрова. За съжаление първият абзац на статията ви е подвеждаща.
"Скандалният данък "Уикенд"" е в закона още от август 2006-та година, в сила от 1 януари 2007-ма година. Това, че не е писан конкретно, не означава, че не го е имало.
С последните "тихомълкоми скандални поправки", обнародвани в ДВ бр. 95 от 2015 г, при въвеждането на чл.27 ал.6 от ЗДДС, се въвежда "данъчно облекчение". Т.е., улеснява се ревизионният процес, като данъкоплатецът ще бъде задължен да възстанови част от ДДС, което е ползвал без право, вместо органите от НАП да му търсят "пазарна продажба" - при буквалното прилагане на чл.6 ал.3 т.1, респективно чл.9 ал.3 т.1 и т.2.
Т.е., дали без да искат или умишлено, ефективното плащате към бюджета ще бъде по-малко, отколкото ще е до края на тази година. А ако става дума за дълготрайни активи... всеки счетоводител, който може да мисли започва да се усмихва като манастирски котарак покрай наденица :-)))))
17 Декември 2015 00:34
Честно ви напиша не виждам нищо лошо в това стига да спазват закона.
Работникът/служителят има служебен телефон (загубен iPhone 6S, на стойност 1600 лв., а е "загубен", защото да го ползваш за "лични нужди", трябва да си регистрираш в Apple кредитната карта) с лимит на разговорите 40 лв. В работно време (обедна пичивка) провежда "личен разговор" (да кажем на стойност 1 лев, 3 мин.), в извънработно време (но работно на колегата в САЩ) провежда разговор (на стойност 15 лв., пак три минути или получава 50 e-mail-a). Кой и как ще определи "личното ползване"!? Същото важи и за лаптоп, таблет (еле пък ако ползва "лични" си интернет за служебни цели) и др. мобилна техника, включително предпазно облекло (каска) и инструменти (при доставка на техника и мебели по домовете).
Или да вземем пет годишен служебен автомобил (остатъчна стойност след амортизациите - 5000 лв.) с лимит за гориво то 1000 лв. Приемаме, че в почивните дни се ползва за "лични нужди", сиреч 10 дни в месеца или една трета от годината и една трета от ДДС-то трябва да се върне. Върху коя стойност ще се начислява ДДС-то - стойността на придобиване + стойността на горивото +стойността на техническото обслужване? Или само на остатъчната, сиреч реалната от 5000 лв.? Еле пък ако става въпрос за таксиметрова фирма.
По-логично е да се приеме, че ДДС-то на еди кои си стоки (лек автомобил, самолет как правителствения, златен часовник) се дължи от фирмата и не се прихваща. Иначе ще стане като с данък-лихва - депозитите нарастват, приходите от данък-лихва падат (обяснението на банките е, че са понижили лихвения процент, ама никой не е проверил, нали? ).
17 Декември 2015 00:44
г-н Аполитичен, извинявайте, но при един ревизионен процес няма кой да се занимава с такива кокошкарски работи. Просто ми се доверете. Самите данъчни няма да си правят труда.
Приетите "скандални" поправки са за "фирмените" паркетни джипки и "офисите" в Драгалевци. Както и към "реститутите", защото трябва да се правят ремонти на тяхното имущество. Това е целевата група за изричният текст. И там им е ползата, че ще ползват "данъчен кредит" при покупката, а ще плащат ДДС разсрочено - за 5 или 20 години, когато връщат ползваният данъчен кредит.
Оставете ги дребните истории как данъчните щели да гледат сметките за мобилен телефон и дали някой не е пуснал СМС за "синя зона" за леката си кола и е източил ДДС-то като "телефонна услуга с добавена стойност"
17 Декември 2015 01:18
при един ревизионен процес няма кой да се занимава с такива кокошкарски работи
Аз пък останах с впечатлението, че Законът важи за всички. Напълно Ви се доверявам, г-н Федор Венедиктович Езерский, че данъчните ще определят кой да е "щастлива кокошка" и кое пиле ще го броят за "данъчна патка". Тъй де, за какво са ония тефтерчета, (на Филип Златанов, Искра Фидосова, Стоян Мавродиев), ако не "подпомагат" данъчните в следването на "правата партийна линия".
17 Декември 2015 01:27
Предлагам да се въведе законодателно реципрочен режим за личните вещи, които се ползват за фирмени цели. Всяка малка фирма ползва такива.
17 Декември 2015 01:28
Това е целевата група за изричният текст.
От преюдициалните запитвания пред Европеския съд (от българска страна) "целевата група" е съвсем друга - срещу правото на строеж (дадено на социално слаба съдийка) се получава ... хотел без хазната да получи ДДС-то върху стойността на вложените строителни материали и труд.
Доколкото разбирам, Европейският съд е отсвирил тия български питания като казва, че ДДС-то се дължи в момента на сключване на сделката (прехвърляне правото на строеж и после, другата сделка придобиването на построената сграда или част от нея), а не данъчните да се чудят при бартер .... продължил пет-десет години коя е пазарната стойност (при 10-15% годишна инфлация).
17 Декември 2015 02:10
Именно, много хубав пример дадохте :-) Например, ако тази съдийка си построи хотел на този парцел. От строежа след ревизия и възстановят данъчен кредит 1 000 000 лв, тя реши, че от това хотелче половината ще си го ползва за себе си и за семейството си. При досегашният ред - за всеки ден данъчните трябваше да и смятат "пазарна цена" все едно на нает половин хотел от нея во веки веков, това единият вариант. А другият, който го правеха по-лесен - плясват веднага акта и и искат да възстанови 500 000 лв, веднага, плюс законовата лихва.
С промяната на закона - за половината хотел ще плаща месечно 500 000 делено на 20 години, делено на 12 месеца - 2083 лв. т.е. приблизително 70 лв ДДС на "нощувка", за половин хотел.
Това е пример за недвижим имот. Разликата с "паркетната джипка", която се използва за "бизнес" е... че там разсрочването не е 20 години, а 5. Но едно е при ревизия да извадиш калкулатора и да разделиш, а друго е да събереш оферти от Рент а кар фирмите и да оплющиш пазарен наем, че да сметнеш ДДС-то за "личното ползване" :-)
17 Декември 2015 02:12
И това е текстът, който се отнася "за всички".
За "специалните хора", по друг начин се работи.... Кое се вижда, кое не се вижда, къде се стимулира затваряне на едно око... както и да е. Друга приказка е това, а не за промяната на закона :-)
17 Декември 2015 04:32
Ами нали жулналята са заети да броят на боко мачовете
17 Декември 2015 06:56
На тези, които защитават този скандален правилник, никога данъчни не са им потропвали на вратата и затова са наивници.
Аз питам: А за държавните служители със служебни телефони, лаптопи, джипки и коли ще важи ли този режим?!?! Или не! пепи белото ще отчита ли да връща ддс като се вози на бемвету в събота и неделя? или оня брат пит ли бше от враца, хубавеца
17 Декември 2015 07:17
Вал Мал,
извинявай, че трябва да те разочарован и да разбия стройната ти теория за полезен геноцид над пенсионерите, но... Още си работя /39 години стаж, отделно няколко по граждански договор/. И, все някак си, но съм заработил пенсията си. Ако евентуално може би я стигна. Пътем съм плащал /заедно с другите работещи/ за образованието ти, лечението ти, пътищата ти и каквото там щеш, за да станеш истински лейбгвардеец от ордата на Ранд...
----------------------
Сайтът на Генек
17 Декември 2015 07:23
И какво излиза - ще има облегчение за фирмените джипки за лично ползване и фирмените офиси за лично ползване.

Има и едно друго - ако човек ползва фирмен актив за лично ползване не трябва ли това да му се брои за доход и да плаща и ДОД? Освен че фирмата трябва да плати ДДСто? Т.е. трябва да се плаща и ДОД за базата върху която е начислен ДДСто... от тоя който ползва актива щото това е доход за него.

Това е особено вярно за едни депутати дето карат фирмени джипки на приятели и съдии дето живеят в палати на приятелски фирми. Щото това е скрит доход.. голям доход.

Това ДДС е най-гадният данък, който някога са измисляли. С толкова много дупки.. че реално всеки който има фирма регистрирана по ДДС .. не го плаща. Е сега се опитват нещо да направят.. ама още повече ще оголемят дупките са правилните хора.

---
http://mickideas.blogspot.com
17 Декември 2015 08:34
@тарикат
16 Декември 2015 19:50
е как тихомълком кат публикуван за обществено обсъждане?

А кое всъщност е публикувано за публично обсъждане -- законът или правилникът към него? И къде всъщност се намират обсъжданите промени?
17 Декември 2015 08:53
Е да ползваш бизнес активите като лични трябва да се плаща, виж да ползваш държавните като лични си е друга работа. Я с хеликоптера да хвръкнеш, я някой бистришки тигър да извозиш с правителственният самолет...
17 Декември 2015 09:38
Тука господин Езерски/вероятно действащ данъчен или вдъхновител на промените/ напоително и "компетентно" обяснява как "промените" щяле да засегнат само реститутите и мафиотите с яхти и бентлита. Неговата "логика" звучи правилно на теория, но практиката потвърждава, че точно реститутите и мафиотите няма да платят и стотинка. Точно дребните и редовно плащащите пак ще го отнесат. И да, данъчните точно ще се съсредоточат върху СМС-ите, а не върху яхтите и бентлитата.
Гарантирано от ГЕРБ.
17 Декември 2015 10:03
Има някаква мистерия - в Lex.bf стои текстът на ЗДДС с промяна в ДВ 95/08,12,2015. В посочения брой на ДВ обаче няма такава публикация! Няма публикувани промени на ЗДДС в нито един декемврийски брой на ДВ!!!!
17 Декември 2015 10:13
"А кое всъщност е публикувано за публично обсъждане -- законът или правилникът към него? И къде всъщност се намират обсъжданите промени?"

Проектът за изменение на правилника за прилагане на ЗДДС е публикуван на сайта на МФ, самият закон за изменение и допълнение на ЗДДС вече го приеха и го публикуваха в бр. 95 на Държавен вестник от 8.12.2015 г.
А проектът е на този адрес:

http://www.minfin.bg/bg/page/578

Фьодор Венедиктович,
Аполитичен,
17 Декември 2015 10:24
Borony,

обърнете внимание на пар. 20 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗИД на ЗКПО, стр. 41 от бр. 95 на ДВ.
17 Декември 2015 10:40
Мда.... това е тихомълком.... Мнозина депутати не са разбрали какво приемат! Параграфчета в Заключителните разпоредби на друг закон!
17 Декември 2015 13:18
"Личните нужди" и досега си бяха разписани. Освен субективността други критерии не e имало. И сега няма да има. Няма 50%-50% или друго деление.

Като е писала авторката просто "законодателят" е "уредил други детайли за събирането на данъка". Детайлите в определени случаи са силно облекчаващи дори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД