:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,779
Активни 565
Страници 13,344
За един ден 1,302,066

Ръстът на икономиката може да надмине 3%

Някои общини са доведени до фалит, обяви министър Горанов
БГНЕС
Финансовият министър и екипът му отчетоха успешна година.
Българската икономика опровергава всички песимистични прогнози и е напълно възможно да приключи 2015 г. дори с над 3% ръст. Началните разчети на Министерството на финансите бяха за символичен ръст от 0.8%, след критики за подценяване МФ се поправи и заложи 2%, но ето че в навечерието на Коледа идват още по-оптимистични очаквания.

Това стана ясно на заключителната пресконференция на министър Владислав Горанов. В срещата с медиите вчера се включиха и шефовете на НАП и агенция "Митници" Бойко Атанасов и Ваньо Танов, които през годината избягваха публични изяви.

"По-високият растеж, който очакваме, е знак за връщане към предвидимостта на икономиката. Потребителското доверие се възстановява и показателно за това е вътрешното търсене", коментира Горанов. Той допълни, че ако растежът мине психологическата граница от 3%, това на свой ред ще е допълнителен импулс за икономиката. Въпреки това Горанов не се нае да прогнозира по-висок растеж за 2016 година от заложените 2.1 процента. Умереното темпо за догодина се обяснява с приключването на стария програмен период за еврофондовете през 2015 г. и със забавения старт на новите оперативни програми.

Финансовият министър вчера изрази притеснения за общинските финанси през 2016 г. Според Горанов някои общини са доведени до фалит и една от първите задачи на министерството ще е да предложи промени в закона за публичните финанси, с които да стане възможно налагането на оздравителни програми на местно ниво. Идеята е централното правителство да има право да изисква общините да прилагат конкретни мерки за затягане на финансовата дисциплина. В момента хазната може да помага на местните власти с временни безлихвени заеми, но не може да се бърка на общинските съвети как да се управляват приходите и разходите.

За разлика от тревогите си за общините Горанов е оптимист за предстоящата оценка на активите на банките. Според него вероятността да се наложи бюджетна подкрепа за някоя банка е пренебрежимо малка.

Финансовият министър отчете, че 2015-а е била много успешна за двете приходни агенции - НАП и агенция "Митници". Ръстът на приходите от акцизи е особено впечатляващ - митничарите са събрали 550 млн. лв. повече от м.г. и като ниво събираемостта достига прогнозите, заложени за 2018 г.

СЛЕД ДЪЖД КАЧУЛКА

До края на януари НАП ще изготви подробна методология за прилагането на новия режим за удържане на ДДС за фирмени вещи, ползвани и за лични нужди. От думите на шефа на агенцията Бойко Атанасов се разбра, че за целта ще се търси информация от останалите страни от ЕС. Не стана ясно защо тази информация не е събрана преди изготвянето на съответните законодателни промени. На въпрос доколко с методологията може да се въведе праг за по-значими фирмени активи, за да не се налага да се декларират тривиални вещи като телефони, химикалки и пр., Атанасов обясни, че това би представлявало непозволено дописване на закона. Въпреки това данъчните ще концентрират усилията си в контрола на по-значими активи като имоти, коли и яхти, обясни той.
28
6482
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
23 Декември 2015 20:10
Тогава какво оправдава бюджетния дефицит за 2015, г-н Министър?...
23 Декември 2015 20:37
4 процента е много добро число. браво на бойко борисов и на българския народ
23 Декември 2015 21:19
И каруца с коня барабар...
При това изобилие - ще ще има нови данъци?
америката,
гледай си новата засега родина...
----------------------
Сайтът на Генек
23 Декември 2015 21:22
Да видим все пак какво ще се произнесе националния стъкмистически институт
23 Декември 2015 21:29
И 5% да е все тази!
Разликата в доходите между богати и бедни ще става все по голяма.
Бедните все повече, богатите все по малко!
И така до пълна победа на Техноментализма!
Technomentalism = 90% прекариат!

23 Декември 2015 21:56
много ми е интересно, как една нула може да нарасне с 3% ?! тия безсрамници лъжат като разпрани ! ако беше истина, заплатите и пенсиите ни щяха да са средно-европейски, а раждаемостта нямаше да е ударила дъното...
23 Декември 2015 22:59
ако беше истина, заплатите и пенсиите ни щяха да са средно-европейски, а раждаемостта нямаше да е ударила дъното...

Заблуждаваш се! Дори при 10% ръст заплатите и пенсиите могат да си стоят ниски.
Просто парите ще отиват само в 10% от населението.
Останалите ще духат супата!
Нарича се техноментализъм (Technomentalism).
По просто казано капитализъм без средна класа.
10-12% богати и свръхбогати и 90% прекариат.
Ако ръстът в икономиката не идва от вътрешните потребители а от износ, такава икономика си е доста стабилна.
24 Декември 2015 12:39
Този Горанов е поредния партиен образец за „разсипване” на кухи лафове изказани със самочувствие на уж разбиращ.
Ето и кухият резултат
america1332002
„4 процента е много добро число...”
Финансовият,с извинение,министър е счетоводител,сега бил докторант по „Човешки ресурси и социална защита“....Как да не му бъде простена изказаната невероятна тъпотия: "По-високият растеж, който очакваме, е знак за връщане към предвидимостта на икономиката....”.
„Идеята е централното правителство да има право да изисква общините да прилагат конкретни мерки за затягане на финансовата дисциплина....”
Нещо като дисциплинарен „демократически централизъм”..... Явно няма нужда и от общинските съвети....Продължаващото скапване на икономиката е без значение, което означава да не се съобразява правителството и с ниските доходи в масата от населението,проста схема. Важното е да се посочи едно хубаво число за икономически ръст.
Доходите са ниски,но пък се увеличило вътрешното търсене понеже се възстановило потребителското доверие. Все едно медиите са посетили за интервю лице със симптоми на дисоциативно разстройство.
25 Декември 2015 10:45
Браво Бойко! Не те харесвах много, но явно няма по-добър от теб, поне за сега!
Комунистите вият на умряло заради успеха ти! Тях не ги интересува народа, а егото им! За това скоро светът ще ги забрави!
25 Декември 2015 14:43
Може, а ма надали
25 Декември 2015 20:17
Догодина, петролът като падне на 10$, може бузкото да излъже, че ще има ръст 4%..
25 Декември 2015 20:27
Ръстът на икономиката може да надмине 3%

Разбира се, че може! Както казваше един познат:
Стакмистика брат! И после, браво бойко, браво борисов...
26 Декември 2015 09:38
А,ако не им повярват на стъкмени данни от ЕС(веднъж ги лъгаха),няма да могат да приложат гръцка трагедия II част(да им заличат дълг).
От СЕГА питам:-Кво праим?
26 Декември 2015 09:51
Комунистите вият на умряло заради успеха ти!

Бъркаш. Комунистите в ГЕРБ трябва да са повече от доволни.
27 Декември 2015 21:26
запознати да кажат- какво аджеба е българска икономика?
какво произвеждаме след като в магазина всичко е вносно?
28 Декември 2015 09:32
ако беше истина, заплатите и пенсиите ни щяха да са средно-европейски, а раждаемостта нямаше да е ударила дъното...

и двата показателя - заплати и раждаемост - са доста инертни и са нужни няколко години устойчив растеж за да се преобърнат тенденциите
28 Декември 2015 10:56
Абе хора Вие наистина ли вярвате на това. На базата на какво ще се вдигне брутния вътрешен продукт? На евро супсидии. Та това не е ръст а привиден ръст. Промишленоста е в опадък а селското стопанство отново си загуби пазара на изток от черно море. Е да вливането на Евро капитал е добре но за кратко а после?
28 Декември 2015 11:10
ИТ индустрия, автомобилостроене, фармация, строителство, химия (особено ориентирана към строителство и фармация), нефтопродукти.
още ще мрънка ли червената клоунада?
ми то не може за всички. като не сте в гореизброените браншове няма да има високи заплати. напъвайте се здраво та да може и вашия бранш до година да е в този списък. ако въобще работите нещо де.
да има икономика в България, не абсолютно не трябва всички да получават високи заплати.
комунизма свърши.
28 Декември 2015 13:44
Хубав ръст... Предимно расте износът на сурови метали, мед, олово, злато, сребро и платина.
От това в хазната почти нищо не влиза, поне не и пропорционално на ръста.
28 Декември 2015 14:16
много ми е интересно, как една нула може да нарасне с 3% ?! тия безсрамници лъжат като разпрани ! ако беше истина, заплатите и пенсиите ни щяха да са средно-европейски, а раждаемостта нямаше да е ударила дъното...


Нека да проследим тази велика, невероятна, грандиозна логика: Понеже ръстът на икономиката тази година е 3%, би следвало заплатите и пенсиите ни да са средно европейски! Титанична мисъл, дами и господа. Титанична мисъл, несъмнено плод на титаничен мозък.
28 Декември 2015 14:24
Промишленоста е в опадък а селското стопанство отново си загуби пазара на изток от черно море. Е да вливането на Евро капитал е добре но за кратко а после?


Освен промишленостТа, в явен Упадък е и грамотността. Ама да не се заяждаме - тези 7 грешки за 2 изречения ще ги пишем на няколкото чаши вино по празниците.

По притеснителното е друго - че все още някой си мисли, че селското стопанство е тооолкова важно за една икономика. Прочети тук-таме каква роля играе селското стопанство в икономиката на всяка неумираща от глад страна. За да ти спестя ровенето - между 1% и 5%. Дори и в не толкова модерна икономика като руската, селското стопанство е нищожно спрямо услугите и промишлеността - около 4% от БВП.
28 Декември 2015 15:18
***
28 Декември 2015 15:43
Тантус,
Затова ли 5 % от американците произвеждат колкото за три америки ?
Затова ли най-развитите държави субсидират земеделието и животновъдството като луди ?
И платиха на Костов и компания да затрие кооперативите и да разграби поливната техника.
То бива да си гла-ав, ама чак толкова...


Ся, или ще се обиждаме или ще си говорим с истински доводи. Да се опитваш да правиш и двете едновременно е кофти признак. Аз избирам второто.

Та аз да си кажа моите доводи пък ти си ме псувай като каруцар колкото искаш - колкото и да произвеждат американците, това си остава малък процент от тяхната икономика. Ако ще и за 100 америки да произвеждат, земеделието представлява около 1% от тяхната икономика. Колкото и да "субсидират най-развитите държави замеделието и животновъдството като луди" - замеделието и животновъдството пак си остават малък процент от техните икономики. Пък ти си говориш разни общи приказки за поливни техники и Костов като на някаква селска вечеринка на мегдана.

Забележи, аз не говоря дали трябва или не една страна да цели да има силно земеделие. Дори смятам, че трябва. Но тук става въпрос за нещо друго - аз просто казвам, че чисто математически то не тежи особено много в една модерна икономика. А статията говори именно за ръст на икономиката т.е. макроикономически данни. Това е. Ама ти ако искаш да си изсипеш целия аресенал - Костов, текезесета, българското село, поливната техника и тия-таковаха-мамата-на-земеделието - давай.



28 Декември 2015 16:54
Тантус,
Аз не фаворизирам земеделието, но дори на теб ти е ясно , че и най индустриализираните държави не омаловажават земеделието, даже напротив.
Просто , защото земята е единствената сила , която не изчерпва ресурсите си, поне когато се експлоатира разумно.
Всичко друго разчита или на ресурсите от земеделието, или ползва ограничени и изчерпаеми ресурси.
Така че , не аз пускам лакардии от селски вечеринки, а ти се правиш на герой-торбаакъллия от кварталната кръчма.
28 Декември 2015 19:22
Пикачу, за последен път обяснявам какво казвам. Не омаловажам нищо. Някой форумец спомена земеделието в статия, която говори за ръст на икономиката (справка: прочети заглавието, статията и коментарите). Аз казвам, че във всяка една развита икономика, земеделието играе доста малка роля в образуването на БПВ (от 1% до към 5%), чийто ръст статията обсъжда. Вари го, печи го, нито една развита страна не се издържа от земеделие. Може и да се изхранват американци, французи, руснаци и испанци от земеделие, ама от има-няма няколкостотин години, не се изхранват реално от това. Ще го направя още по лесно: Ако за икономиката на САЩ, която ти даваш за пример, земеделието допринася около 1% (това е реалния процент), то за да се генерира 1% годишен растеж на тази икономика, земеделието трябва да се удвои за една година (невъзможно дори и за най-върлите фенове на текезесетата и петилетките). Ако обаче услугите дръпнат само с 3%, то цялата икономика ще дръпне с около 2%. По-просто от това не мога да го обясня. Но ако настояваш, можем да си повтаряме едно и също цял ден.
29 Декември 2015 14:40
Не зная какво надминава, но по джоба на обикновения работещ българин нищо не се усеща! Ако пък трябва да говорим за безработния българин - просто няма за каккво.
И на базата на какво го изчислиха тоз разтеж - на взетия заем от 16 млрд за 3 години ли ?!?
01 Януари 2016 11:24
Това с "3% ръст на икономиката няма как да стане или се дължи на концентрирано забогатяване на нищожна част от близки до политическата власт фирми (ако това изобщо са предприятия). Така че, онова, което расте, е процентът на лъжата и измамата в стъкмистиката...
03 Януари 2016 12:45
Когато е за пенсионерски добавки - дефицит, когато е за министерски и депутатски премии - възход...сега ще добавят ли към пенсионерските добавки???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД