:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,904
Активни 627
Страници 12,469
За един ден 1,302,066

210 млн. лв. ще бъдат похарчени за чиновниците за 4 години

Правителството планира реформа без никаква връзка с бъдещото е-управление
Вместо разходите за чиновници да намалеят със старта на е-правителството, който е обявен за 2016 г., държавната администрация ще струва още най-малко 210.65 млн. лв. до 2020 г. Това става ясно от приетата вчера от правителството пътна карта, с която "Сега" разполага. Става дума за план с конкретни мерки, за които са отделени стотици милиони левове. Парите ще дойдат както от държавния бюджет, така и от оперативната програма "Добро управление".
Кабинетът вече взе решение за създаване на Държавна агенция "Електронно управление" и прие стратегия за цифровизация до 2020 г., чиито цели бяха именно намаляване на бюрокрацията. Там също ще бъдат хвърлени близо 400 млн. лв. през следващите четири години. Затова от пътната карта за администрацията се очакваше да планира как точно ще протече реформата и как ще спаднат разходите за чиновници, след като множество услуги ще се предоставят по електронен път.

В документа обаче няма нищо подобно. Той прилича на всички предходни, които не само не намалиха бюрокрацията, а я увеличиха. От него не става ясно с колко ще бъде намален щатът на чиновниците през следващите четири години. През изминалата 2015 г. реално правителството се провали в планираното 10-процентово съкращение заради съпротивата и пасивността на много министри. Независимо от изявленията на премиера Бойко Борисов, че ако не бъдат направени нужните реформи, няма да се дават допълнително пари за администрацията, освен ако съответният министър не е готов с оставката си, Министерският съвет даде пари на всички.

Единственият намек за някаква реформа в пътната карта е идеята да се създадат 10 централизирани звена за "споделени услуги", което вероятно означава достъп до различни архиви и регистри на самите чиновници, за да спрат да изискват безброй документи от гражданите. Това ще струва 5 млн. лв. на бюджета. Първите две звена трябва да работят пред 2018 г.

Друга предвидена промяна е редуциране на броя на структурите на администрацията в страната. В момента те са 1779, а до 2020 г. трябва да бъдат намалени с 356.

Най-много пари ще се отделят за повишаване на квалификацията на служителите - 80 млн. лв. Тук не се включва сумата, която е планирана да се усвои както от бюджета и от еврофондовете за подготовка на българското председателство на ЕС. Подготовката вече започна и се предвижда над 1000 чиновници да минат обучение в България и Брюксел.

Предвижда се и създаване на ново звено в Министерския съвет, което да прави оценка на въздействието на приетите нормативни актове. До 2020 г. то ще трябва да прави 20 оценки годишно.

От 2 на 6 седмици ще бъде увеличен срокът за обществено обсъждане на законопроектите. Както и досега, те ще бъдат публикувани в strategy.bg. Целта е до 2018 г. да бъдат получени 100 коментара от граждани, неправителствени организациии и специалисти по законопроектите, а две години по-късно те да са 500. В момента техният брой е нула, става ясно от плана.
6
5323
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
24 Декември 2015 08:20
В някои издания, някои журналисти, вместо да се постараят да информират читателя, се стремят да правят внушения.
Но все пак да благодарим на др. журналист, че е обърнал внимание на темата и ще имаме възможност да се поинтересуваме и да научим.
28 Декември 2015 16:41
И с е-правителство, и без няма как да се намали администрацията. И ще ви кажа защо- като се има предвид колко са ни кадърни ИТ-тата в администрацията ще се преместят от една длъжност в друга с претекст "подпомагащ персонал". Ако изобщо стане тази идея единственото положително ще е, че донякъде ще сме по-облекчени, но пак не съвсем. Преди три години, когато си завършвах магистратурата в СУ имахме една електронна система, която се сриваше през ден. Не съм сигурен, но мисля, че един от екипа подготвящ е-правителството е именно и създателя на тази сриваща се система. А сайта на СУ не беше изобщо евтин. Т.е. изводът е, че ще ни е по-лесно, но когато работи.
28 Декември 2015 19:19
210 млн. за 4 години или близо по 52 млн. лв. на година. А за Българската Коледа събираме по около 2.3 млн. за година. Значи ако направят икономии за 4% и Българската Коледа е осигурена!
01 Януари 2016 10:17
Колкото повече, толкова повече! - би казал Мечо Пух
03 Януари 2016 17:11
Вместо разходите за чиновници да намалеят със старта на е-правителството, който е обявен за 2016 г., държавната администрация ще струва още най-малко 210.65 млн. лв. до 2020 г.

Има една стара теорема която гласи "Всеки опит за съкращаването на администрацията води до нейното увеличаване!"
Май е време да спрем с реформите?!
03 Януари 2016 18:41
Това е само на първо време обаче.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД