:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,430,577
Активни 236
Страници 3,709
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Човечеството върви назад

Напук на всякаква диалектика част от хората дърпат самоубийствено със себе си и другата, смята поетът Георги Борисов.
 Човечеството върви назад
Георги Борисов е роден през 1950 г. в София. Завършва Френската езикова гимназия и Литературния институт "М. Горки" в Москва (1974). От създаването на сп. "Факел" (1981) е негов заместник главен редактор, а от 1990 г. - главен редактор. Основател и директор на издателствата "Факел" (1991-1995) и "Факел експрес" (1995). От началото на 2009 г. е главен драматург на Народния театър "Иван Вазов". Автор е на няколко книги с поезия, лауреат на различни награди. Наскоро излезе книгата му "Нищо" в издателство "Жанет 45".





- Г-н Борисов, вие сте главен драматург и сте в кабинета на Яворов, на Николай Лилиев. Те са знакови фигури, изпитвате ли респект?

- Изпитвам само болка, като си помисля колко рано са си отишли. Става дума за Яворов, единствения ни поетичен гений наред с Ботев. Най ми е мъчно за Дебелянов... сякаш някой е откъснал парче живо месо от мен... А съседният кабинет е бил на Пенчо Славейков - първия директор на Народния театър. За него главният режисьор по онова време Шмаха, разказва, че се радвал като дете, когато зрителите били малко. Това значело, че се "играело добре". "Националните театри не са заведения, в които се печелят пари или дето се заглавиква публиката с безцелни и безсмислени удоволствия" - пише самият Славейков. И за година полага основите на театъра ни за десетилетия. Само Яворов да беше назначил за артистически секретар и открил за българския театър, пак щеше да е много.

- Вие способен ли сте да се борите за някоя пиеса, за която знаете, че няма да има комерсиален успех, но е стойностна?

- Дали съм способен, другите ще кажат, и най-вече ония, на които съм връщал "текстовете" или "проектите", както напоследък обичат да се изразяват. Макар че днес решаващата дума за всяка постановка принадлежи на директора и режисьорите, които я предлагат.

- А когато издавахте списание "Факел", допускахте ли компромис?

- От първия ден на работата ми във "Факел" съм слушал преди всичко себе си и съм се водел от едно-единствено съображение - добрата литература. Така, както аз я разбирам. Макар постоянно да ме предупреждаваха, че списанието няма да се продава, че е твърде "елитарно", че не е по вкусовете на масовата публика. Но то не само устоя, а се превърна в институция и днес, 4 години след като го закрих, продължава да се търси. Тъй че да не подценяваме нито читателите, нито зрителите, на тях именно от масовата култура (която не е никаква култура!) им е дошло до гуша.

- Не се ли обезценява Словото? До преди словото изнасяше една драма, а сега като че ли има повече шоу.

- Като негов служител, не мога да мисля по друг начин, освен че в началото на всичко, включително и на драматичното изкуство, е именно То. Авторски спектакли като "На ръба" на Морфов, в които няма почти никакъв текст, са изключения. Свидетели сме на непрекъснати опити да се адаптират за сцената класически произведения, да се плодят сценични версии и "проекти", които изобщо не се придържат към оригинала. Обратно, целта им като че ли е да ни набият в очите и душите именно чуждото авторско присъствие и тълкуване. Вярно, че театърът е "съборно" изкуство, както заявяваше Гео Милев, но нещо все пак трябва да остава и от първоизточника, нали?

- Има ли нужда да се възпитава младото поколение в любов към театъра?

- Задължително. Бях първи или втори клас, когато стъпих за първи път в Народния театър и още помня Константин Кисимов и неговото "Опълченците на Шипка". Помня характерния му глас, който сякаш всеки миг щеше да се скъса, но стих след стих, хълм след хълм се възземаше все по-нависоко. Детето не може да бъде оставено единствено на себе си и компютъра. Вкусът също се възпитава и развива, а за това е нужна среда - от прохождането ни още. Мен ако питате, в Народния театър бих възстановил детските сутрешни представления, а също и съботните и неделни дневни спектакли за възрастни.

- От месец септември 2015 г. започна да излиза списание "Народен театър". Каква е концепцията му?

- От литературно-информационен двумесечник на Народния театър да се превърне в национално периодично издание за театър. Засега една от основните му задачи е да запознава зрителите с репертоара ни, както и и да предлага програмите на премиерните спектакли в по-разширен вид, който да обхваща повече етапи от репетиционния процес, да включва гледната точка не само на автора и режисьора, но и на целия екип. Списанието е в обем от 70 страници, богато илюстрирани с уникални фотографии, с около 15 постоянни и подвижни рубрики. И тъй като проблемите на нашата първа сцена са проблеми на целия български театър, смятам, че и нашето ново списание има всички възможности да се превърне в национално. Не става въпрос единствено за отзиви за текущите представления, а за аналитични театроведски статии, разговори и кръгли маси, публикации на спомени и документи от неизчерпаемите залежи на миналото, портрети на ония, които са зад кулисите и зрителят никога не вижда...

- Наскоро издадохте стихосбирката "Нищо" (изд. "Жанет 45"). Какво провокира това заглавие?

- Самата книга. Стори ми се твърде плътна. Та си рекох да я поразредя поне със заглавието... Че то, като иска човек много неща наведнъж да каже и да свърши, накрая може и нищо да не стане. От друга страна, само онзи, който знае как изглеждат и стоят нещата, може да ги назове с истинските им имена. Въздухът например... Да поразсъждаваме: ако природата празно пространство не търпи, ако не е възможно съществуването на Нищото, както твърдят учените и философите до Паскал, възможна ли ще е тогава появата и развитието на Нещо? Възможно ли ще е изобщо движението? Паскал е гений, не само затова, че успява да докаже по емпиричен път съществуването на вакуума, но и че има дързостта да заяви: природата въобще не се бои от празното пространство, тя не прави никакво усилие, да го избегне и го допуска без съжаление и без съпротива.

- В книгата ви голяма част от стихотворенията се опират на древногръцката митология и на митовете и на историята.

- С майчиното мляко човек поема и въздуха, който са вдишвали и издишвали хилядолетията преди него. Живея от дете с древногръцките митове и герои. Затова и за мен - и в стиховете ми - главата на Орфей не спира да пее по вълните на Марица, Сафо е по-жива, примамлива и свежа от момичетата навън, Одисей не се завръща, а бяга от пясъците на Итака в сечищата на Родопа, превозва на черно бежанци...

- Какви очаквания имате за 2016-а?

- Апокалиптични. Напук на всякаква диалектика една част от човечеството върви неудържимо назад и дърпа самоубийствено със себе си и другата. Вместо да ни занимава това как ще населим космоса или ще спасим планетата, ние се колим като старозаветни диваци. Средновековието е било къде по-просветено от нашия двайсет и първи век... Това, което се е задало, не е просто бежанска вълна, а война - хибридна, виртуална, биологическа, физическа, с огън и меч. И докато из величествените катедрали на Европа търсят подслон само бездомници, а джамиите никнат като противоракетни установки, цивилизацията ни ще виси на косъм.



Георги Борисов

15
2662
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
08 Януари 2016 19:10
За финала - човечеството от хиляди години е променяло само средата, в която живее. Не мисленето, не законите на социума, не съществуването. И няма как да върив назад - то просто опазва закона на джунглата и усилва риска за планетата...
-----------------------
Сайтът на Генек
08 Януари 2016 19:37
И докато из величествените катедрали на Европа търсят подслон само бездомници, а джамиите никнат като противоракетни установки, цивилизацията ни ще виси на косъм.

Доста тъпо! На ислямския радикализъм ще противопоставим християнски такъв ли? Не знам за диалектиката, но закона на физиката, че на всяко действие съответства равно по големина и противоположно по посока противодействие, явно работи безотказно! Не може САЩ и Великобритания да избият стотици хиляди хора в Ирак и това да остане без последствия! Е сега Европа търпи последствията на глупава и арогантна политика! Все повече се разочаровам в Българската интелигенция, като започнем от Маричков и минем през тоя .. не върви на добре Татковината!
09 Януари 2016 00:00
- Какви очаквания имате за 2016-а?

- Апокалиптични. Напук на всякаква диалектика една част от човечеството върви неудържимо назад и дърпа самоубийствено със себе си и другата. Вместо да ни занимава това как ще населим космоса или ще спасим планетата, ние се колим като старозаветни диваци. Средновековието е било къде по-просветено от нашия двайсет и първи век... Това, което се е задало, не е просто бежанска вълна, а война - хибридна, виртуална, биологическа, физическа, с огън и меч. И докато из величествените катедрали на Европа търсят подслон само бездомници, а джамиите никнат като противоракетни установки, цивилизацията ни ще виси на косъм.


Пък уж за театро говореше тоз чиляк ...

Средновековието му се види просветно ... Пък се вдъхновявал от Античността ... Как ли му се видят сравнени?

Стигна и до джамиите ... Абе, челеби, джамиите дали пречеха на арабите да са по-просветни от цивилизацията ти из просветното Средновековие, а?
09 Януари 2016 01:56
Т'ва от мултикулти книжките ли прочете?...

Виж тук едно друго мнение. https://www.youtube.com/watch?v=t_Qpy0mXg8Y&list=PLxKnqETu0QJMmJecJRDFAjTtRfb6nB6s4

09 Януари 2016 02:02
Напук на всякаква диалектика една част от човечеството върви неудържимо назад и дърпа самоубийствено със себе си и другата. Вместо да ни занимава това как ще населим космоса или ще спасим планетата, ние се колим като старозаветни диваци. Средновековието е било къде по-просветено от нашия двайсет и първи век... Това, което се е задало, не е просто бежанска вълна, а война - хибридна, виртуална, биологическа, физическа, с огън и меч. И докато из величествените катедрали на Европа търсят подслон само бездомници, а джамиите никнат като противоракетни установки, цивилизацията ни ще виси на косъм.

Това, което се е задало e по-скоро осъществяване на етап от "The Yinon plan" или "A Strategy for Israel in the Nineteen Eighties-Oded Yinon".

The Yinon plan: “Greater Israel”, Syria, Iraq, and ISIS
http://muslimvillage.com/2014/08/13/56742/the-yinon-plan-greater-israel-syria-iraq-and-isis/
09 Януари 2016 02:55
Eeее, що сте обърнали Жоро на чорчик на кадрото?
Пó щеше да му отива на глава да стои – той може.

Впрочем най-новата му стихосбирка е страхотна, мощна.
И всички все още оплакваме "Факел".

Освен всичко друго – великолепен български поет и опитен издател – Георги е един от малцината ни останали блестящи редактори, институция, която е на изчезване и то си личи по неуките преводи в книги и печатни издания, за електронните медии да не споменаваме.
Апокалиптичната му визия впрочем се споделя от мнозина, тъй че не бързайте да го съдите и да се дразните от метафората (поет нали е!) му за Средновековието. Както вървят нещата, Средновековието ще ни се стори обетовано време в сравнение с онова, що се е задало в Европа.
Странно, че коментарите по-горе се отнасят само до последния въпрос и ни думичка никой не е споменал за същността на интервюто – театъра ни. Навярно е разбираемо предвид нечовешкия спектакъл, който се оставихме да ни натрапят и режисират на Стария континент. Каква Античност, боже – лашнаха цивилизацията ни обратно в пещерната примитивност на чувствата, на мисленето, на първобитните страхове, сплашвания и жестокости.
09 Януари 2016 04:45
Свидетели сме на непрекъснати опити да се адаптират за сцената класически произведения, да се плодят сценични версии и "проекти", които изобщо не се придържат към оригинала. Обратно, целта им като че ли е да ни набият в очите и душите именно чуждото авторско присъствие и тълкуване.


С това Георги като човек на Словото набелязва един от най-сериозните проблеми на съвременния ни "театър", превръщаш класически пиеси в откровена чалга и забравящ (или съзнателно пренебрегващ), че Словото е винаги в началото (и на театъра също тъй).
Когато решите да заведете детето си на театър, за да го запознаете с драматуригично произведение на някой античен драматург или на Чехов, да речем, вие не се интересувате от "прочита" (т.е. бъркоча: 1. Нещо, забъркано без правила, мярка, вкус и ред, помия, буламач, манджа с грозде, тюрлюгювеч; 2. Помия за хранене на прасе) на някоя си самозвана драматуржка Благовеста Петрова примерно, дръзнала да пренаписва Есхил, нали? На практика у нас не остана поне един академичен театър, който да не префасонира класиката според просташките вкусове на голяма част от съвременниците ни, които вече и на театрални постановки се мъкнат с кола и пуканки и очакват съответстващо на мезето и питието си забавление.
Защото и в театъра натресоха убийствения за българското образование принцип парите да вървят със студента/ученика - в този случай субсидията се отпуска според продажбите на билети (посещаемостта), за което Георги споменава, цитирайки Шмаха. А че вкусът може да се култивира в една или друга посока - да, нали задачката е да се култивира повсеместно и масово простащината.

А идеята да се възстановят дневните и детските спектакли в Народния театър е великолепна!
09 Януари 2016 04:57
Ето на чий призив за "театър-вариете" се отзовават със закъснение от цял век новопръкналите се у нас "съдраматурзи" на класическите автори:


Нужно уничтожить всякую логику в спектаклях и доставить господство на сцене неправдоподобному и нелепому. Систематически уничтожать классическое искусство на сцене, стиснув всего Шекспира в один акт и поручая исполнение «Эрнани» (В. Гюго) актерам, наполовину завязанным в мешки.


Прощавайте, че цитатът е на руски, но в момента не откривам българския превод
09 Януари 2016 08:53
Стигна и до джамиите ... Абе, челеби, джамиите дали пречеха на арабите да са по-просветни от цивилизацията ти из просветното Средновековие, а?


Викаш, като сме били под турско робство сме били много по-просветени от Запада, така ли?
Ей, дано ти плащат за глупостите, понеже ако ги мислиш наистина, си направо безнадежден.
09 Януари 2016 09:02
Човешкото слово e несъпоставимо със Словото, привеждащо от небитие към битие цялата вселена (невъзможно за разбиране от ограничения човешки разум)! Поради това му прилича да започва само и единствено с малка буква!
10 Януари 2016 15:47
Поетът Георги Борисов.... Е да де, ама без да ровите из нета надали ще се сетите за писаното от този поет.
10 Януари 2016 18:21
"Задължително. Бях първи или втори клас, когато стъпих за първи път в Народния театър и още помня Константин Кисимов и неговото "Опълченците на Шипка". Помня характерния му глас, който сякаш всеки миг щеше да се скъса, но стих след стих, хълм след хълм се възземаше все по-нависоко. Детето не може да бъде оставено единствено на себе си и компютъра. Вкусът също се възпитава и развива, а за това е нужна среда - от прохождането ни още. Мен ако питате, в Народния театър бих възстановил детските сутрешни представления, а също и съботните и неделни дневни спектакли за възрастни."

И аз!
10 Януари 2016 22:13
ablepsia
09 Яну 2016 04:45


И аз съм с Джордж! /Така го наричам, за да се сети коя съм./
15 Януари 2016 06:04
надали ще се сетите за писаното от този поет.


Е, все "И замириса на море" ще да си чувал, познавачо на изящната българска словесност!
15 Януари 2016 13:24
Стигна и до джамиите ... Абе, челеби, джамиите дали пречеха на арабите да са по-просветни от цивилизацията ти из просветното Средновековие, а?


Всъщност попречиха. Арабите бяха "по-просветни" до момента , в който успяха да ликвидират християнския сегмент в държавите си. Отне им няколко века , но успяха в 12-13 век да изостанат спрямо Европа, въпреки че бяха в уникалната ситуация да бъдат посредник между Индия и Китай и Европа.
Фантата - за линка, в който макар и твърде крайно (напр. европейските варвари определено своята роля за тъмното средновековие), мнението като цяло е валидно. Експанзията на исляма , грабителските арабски походи по цялото средиземноморско крайбрежие и арабското пиратство, което слага край на средиземноморската търговия са сред решаващите фактори за културната стагнация на Европа до подема от 12-13 век.

Но безспорно човекът е прав - тласкат ни към ново средновековие .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД