Македонският министър на здравеопазването Никола Тодоров (в центъра) при посещение в болница в Скопие. |
Законопроектът ще позволи на чужди и местни компании, работещи в сферата на здравеопазването, да строят болници в Македония, които приоритетно да се използват от частни пациенти, пристигащи специално за лечение от чужбина. За да привличат инвеститори, властите предлагат субсидии, равняващи се на до 50% от стойността на инвестицията. Например ако една компания планира да строи клиника на стойност 50 милиона долара, то държавата ще покрие 25 милиона евро.
Целта е "да развием медицински туризъм, като се повиши нивото на здравните грижи в Македония, като привлечем чуждестранни капитали... предлагайки нови медицински процедури, трансфер на ноу-хау и технологии", обясни министърът на здравеопазването Никола Тодоров, който внесе законопроекта в парламента.
Новоизградените болници и персоналът им също ще бъдат освободени от данък върху доходите в рамките на десет години. Правителството предвижда да не се облагат с ДДС и с митнически такси внесеното медицинско и друг вид оборудване. Ако освен болниците инвеститорите изградят и центрове за обучение на медицински персонал - македонски и чуждестранни лекари, те ще ползват облекчения в рамките на 15 години. Първата зона за медицински услуги се очаква да бъде открита през 2017 г., твърди "Болкан инсайт". Неофициално се смята, че тя ще се намира в покрайнините на столицата Скопие.
Правителството внесе законопроекта на фона на продължаващите в страната протести заради тежкото състояние на здравната система в Македония и призиви за оставката на министър Тодоров. През декември той оцеля във вот на недоверие, внесен от опозицията заради починали пациенти в резултат на изключително ниските стандарти на здравното обслужване.
ОГРАНИЧЕНИЯ
Пациентите от Косово няма да могат да се възползват от новите медицински съоръжения, които ще бъдат изградени в Македония, предупреди здравният министър Никола Тодоров, цитиран от "Болкан инсайт". Косоварите са чужденците, които най-често в момента ползват медицински услуги в Македония. Според Тодоров целта на забраната е да не намалеят приходите на действащите в момента частни болници, които сега имат редовно пациенти от Косово.