:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,691
Активни 571
Страници 13,256
За един ден 1,302,066

Сметната палата разкри, че се продават моркови с олово и ГМО пуканки

Одитен доклад критикува работата на агенцията за безопасност на храните
Много българи дори не знаят за съществуването на БАБХ. Това показва анкета, цитирана в доклада на Сметната палата. Проучването задава въпроса "Коя държавна институция отговаря за качеството на храните".
Българинът няма надеждна защита от некачествени и вредни храни. Това разкрива докладът на Сметната палата за работата на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). В него са дадени конкретни примери за моркови, "натежали от олово", овесена каша с отровни гъбички, лазаня с месо, третирано с хормони и др. В много случаи част от лошата стока е хваната в складове и е иззета, но други количества са стигнали до хладилниците ни, а никой не е предупредил и приканил купувачите да върнат опасните храни.

Одиторите посочват, че агенцията по храните страда от хронично безпаричие, заплатите са ниски и това води до две беди - текучество и подкупи. В доклада, който обхваща голям период (2011-2014 г.), се посочва, че е пренебрегвано изискването за ротация на инспекторите. БАБХ не е имала годишни планове за проверки по магазини, заведения, складове, тържища и граничните пунктове. Според одиторите на Сметната палата не е организиран ефективeн контрол, има риск на територията на страната да бъдат допускани опасни храни, съществува риск от корупция.

В доклада са цитирани конкретни случаи, в които въпреки сигналите и проверките вредни стоки са стигали до домовете ни. Например пловдивското поделение на БАБХ било сезирано за пратка моркови с наднормено съдържание на олово. Бързата проверка открила празен склад - стоката била потеглила към търговци в цялата страна и дори вече била пласирана, установили последващите инспекции. "От областните дирекции по безопасност на храните, централата на БАБХ и министерството не са предприети действия за информиране на населението", констатира Сметната палата.

След сигнал за 1584 кг генетично модифицирани пуканки за микровълнова фурна проверките установили, че стоката бързо е плъзнала по магазините в цялата страна. От търговската мрежа били иззети само 6 кг пуканки. Останалите 1578 кг са били изкупени, а никой не е уведомил населението, разкрил одитът на Сметната палата. В аналогични сюжети до крайния потребител са стигнали лазаня със свинско месо със синтетични хормони, овесени изделия, в които бил открит токсичният деоксилеваленол и др.

По време на одита е била утвърдена процедура, при която, ако фирмата, която пласира вредни храни, не си изпълни задължението да предупреди населението и да прикани купувачите да върнат лошата стока, това трябва да направят БАБХ и агроминистерството.

Одитът разкрива, че БАБХ е работила по доста задачи с финансиране от еврофондовете и българския бюджет, усвоявала е средства, но реални плодове няма. Важни проекти, стартирали 2011-2012 г., не са завършени. Към март 2015 г. все още няма разработени модули за мониторинг, лабораторен анализ и контрол на качеството и безопасността на храните към специализираната информационна система за ветеринарен контрол. Не е изградена информационна система за лабораторен контрол и проследяемост на пробите и резултатите от тях, посочва Сметната палата.

Одиторите констатират, че законите ни са в крак с правото на ЕС, но подзаконовата уредба куца и това позволява инспектори и фирми да "тълкуват" правилата. Сметната палата дава над 20 препоръки - например да има денонощни дежурни във всички подразделения на БАБХ. Министърът на земеделието и храните и директорът на агенцията имат 6 месеца срок да предприемат мерки и да докладват за изпълнението на препоръките. От няколко месеца агенцията има нов директор.



НЕДОВЕРИЕ

В доклада се цитират и социологически проучвания, според които 40% от българите не са доволни от контрола върху храните, 40% не са наясно с работата на БАБХ и министерството и само 20 на сто одобряват работата им. В същото време едва 8% от населението вярва, че контролните органи бдят да не ядем опасни ГМО продукти.
12
7296
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
11 Януари 2016 19:27
При констатирани нарушения за безопасност на храните, да се публикува името на фирмата, която е произвела, или внесла опасната стока.
Това е много по-ефективно от всякакви наказания.
11 Януари 2016 19:30
А с кво се занимава Сметната палата? В тоя доклад има социологически проучвания, криминални разследвания, юридически анализи, метафизически размишления, само анализ на разходите на агенцията немаше.
11 Януари 2016 19:31
Абееее...Важното е да плащаме данък "вредни храни"
11 Януари 2016 19:31
Абееее...Важното е да плащаме данък "вредни храни"
11 Януари 2016 19:50
Одиторите посочват, че агенцията по храните страда от хронично безпаричие, заплатите са ниски и това води до две беди - текучество и подкупи.


Аман, бе ! Защо не им публикуват заплатите ?
Като не им са достатъчни парите да напуснат работа и да отидат в частния сектор.
Ама не им стиска, всеки се натиска за държавната ясла и все свои хора уреждат ...
11 Януари 2016 20:10
А пък аз ще питам защо се чака само на агенцията?
Защо купувате смрадливите, скъпи, мазни, ГМО пуканки?
Купувате си наша царевичка, 4 лева е килото на Женския пазар, вземате тенджера с дебело дъно, малко олио. Сто пъти по-вкусно и три пъти по-евтино, килото стига за десетина тенджери
11 Януари 2016 20:24
Влади, никога не ги купувам тези ГМО, знам, че са такива.
Само български, обожавам пуканки !
Ама моркови купих много хубави от Била - сръбски, сочни, вкусни, ами откъде да знам дали не са с олово.
Редовно продават и моркови от Турция, Македония.
Вече толкова време ми отнема пазаруването. Чета всичко на етикета и пак се страхувам, и понякога хвърлям, без дори да съм отворила опаковката.
Последният случай беше с едно пиле от Била, фирма Градус.
Напълних го с ориз, покрих със зелеви листа и наоколо накълцано зеле, очаквах да си оближем пръстите.
А то месото се оказа старо, макар и на нищо да не миришеше, не се ядеше.
И то от Била. Кой знае колко пъти е преопаковано.
Съгласна съм да има по-скъпи магазини, където да знам със 100 %, че има някакъв контрол и което купя, няма да е отровно.
Може 100 грама да купя, ама да знам, че е храна.
11 Януари 2016 20:32
Длъжни сте да посочите, откъде е вноса на тези асортименти, както и какви семена ползват бабите пред кварталния ни супермаркет ...
11 Януари 2016 23:12
Разберете, отпадъците и брака някъде трябва да се пласират! И за целта се отглеждат специални страни, в една от които имаме честта да живеем.

Огромна част от продуктите в България са некачествени или направо опасни, но онези, които иначе трябва да ги запишат като загуба в баланса си, правят всичко възможно да ги продадат на такива като нас, така че да са на печалба или поне на 0.

11 Януари 2016 23:18
Купувате си наша царевичка, 4 лева е килото на Женския пазар

Много отдавна са ми казали, че нашенската царевичка е възможно гмо, особено ако е от североизточна България..
12 Януари 2016 02:27
12 Януари 2016 11:41
Пък колко отпадъци от гръцките магазини сме изяли... Они ги хвърлят, а наш'те тарикат търговци ги купуват за жълти стотинки и после ни ги препродават
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД