Радио Фокус: ...Преди нова година от ДСБ обявиха, че излизат в опозиция, но остават в Блока... "Няма как единият съпредседател на парламентарната група на блока да е в управлението, а другият в опозиция", коментира лидерът на ДБГ Меглена Кунева и изрази увереност, че анексът ще бъде подписан от всички партии в Блока... Темата ще коментираме в следващите минути с кмета на община Карлово, Емил Кабаиванов, който е член на СДС, бивш лидер на партията... Необходимо ли е подписване на анекс към споразумението (с ГЕРБ), което вече е факт?... Въпросът е дали той ще бъде подписан от всички членуващи в РБ?
Емил Кабаиванов: За това не мога да гарантирам. Аз съм убеден обаче, че в рамките на необходимото мнозинство, с което се вземат решения в РБ, а то е 4 от петте партии, които са подписали споразумението за създаване на РБ, ще подпишат този анекс. Разбира се, анексът е предложен на коалиционните партньори от ГЕРБ. Те трябва да го разгледат, да си направят своите забележки или допълнения и тогава ще стане факт в цялата му конкретика, така че той ще бъде подписан. По-важно е да видим какво се случва в РБ и с реформите, които хората очакват от нас, заради които беше създаден РБ, и заради които партиите от РБ влязохме в това управление.
РФ: Да очакваме ли драматични промени вътре в самия РБ, ако ДСБ откажат да подпишат анекса към споразумението?
ЕК: Ние от СДС сме достатъчно толерантни и още когато г-н Радан Кънев каза, че той ще излезе в опозиция, ние бяхме на мнението, на което сме и сега. Нека колегите да помислят, да не бързат с емоционалните изявления, да погледнат този анекс. Ако имат някакви забележки или нещо друго, да си ги кажат. Ако пък не желаят да го подпишат, това не е драма, но ако те не желаят да го подпишат, трябва явно да се определят що за субект са в рамките на НС и в обществено-политическата обстановка в момента - опозиция или част от управлението. Ако са опозиция, да действат като опозиция, защото стоенето в положение „ние сме в коалицията, ама сме в опозиция" някакси не е сериозно. Ние от СДС винаги сме били за по-чиста форма и за точна позиция, а не в такива, които може да се разглеждат двояко.
РФ: Г-н Кабаиванов, съгласете се, че ситуацията е парадоксална. Вие казахте, че решенията в РБ се взимат с мнозинство... Което означава, че в своята цялост РБ може да подпише този анекс към споразумението.
ЕК: Да, така е.
РФ: Но какво се случва с ДСБ, които са част от този РБ?
ЕК: Аз очаквам от колегите от ДСБ в края на месец януари, когато имат, доколкото знам Национален съвет, да вземат своето окончателно решение, а пък ние, които ще подпишем анекса, и които продължаваме да участваме в мнозинството в това НС, да определим нашето по-нататъшно действие по отношение на нашите колеги. Надявам се, че те ще намерят вариант да останат в РБ, но не защото се страхуваме, ако някоя от партиите от Блока излезе. Това си е нейно право. Ако се случи пък така, Блокът ще се яви в по-различен състав на каквито и да е избори. Даже не говоря дали на президентски, парламентарни и т.н. Ние от СДС разглеждаме Блока като нещо, което като трайна политическа формация, коалиция, която се създаде, за да участва поне в няколко избора - президентски, парламентарни, местни, в целия обем на обществено-политическия живот на България.
РФ: Да разбираме, че възможността ДСБ да напуснат РБ не е изключена?
ЕК: Нищо не трябва да изключваме. Нека колегите си вземат решението. Ние, както виждате, от СДС нито сме заклеймявали колегите, нито сме изпитвали тиха радост от това, че има различни мнения в ДСБ, напротив. Още от първия момент и досега казваме, че колегите трябва да имат времето да осмислят, да вземат решение и ние вече да си определим по-нататъшните действия. Говоря за партиите, които пък решаваме да действаме по начина, по който сме го заявили от първия момент.
РФ: Партиите на РБ са част от ЕНП. Водени ли са разговори на европейско ниво по всички тези проблеми в Блока?
ЕК: Колегите от ЕНП мъдро изчакват ние да си вземем решението, защото ако ние не си свършим нашата работа и не си помогнем, никой друг няма да дойде да ни бабува какво ще се получи от формацията, кой ще остане, това не е сериозно, пък и ние няма да се уважаваме. Ние имаме силите да си свършим работата сами тук на българска почва.
|
|