Атентаторът от Истанбул, който завчера се взриви край група туристи до Синята джамия, е влязъл в страната като бежанец преди седмица, предаде БГНЕС, като се позовава на информация на истанбулската полиция. По последни данни експлозията е дело на Набил Фалди, който е от сирийски произход, роден в Саудитска Арабия, а турските власти твърдят, че зад него стои джихадистката групировка. Нападателят не е бил в нито един от списъците със заподозрени на Турция или други държави, уточни вътрешният министър на Турция Ефкан Ала, цитиран от в. "Хюриет".
Турската полиция е задържала трима руски граждани, заподозрени за връзки с "Ислямска държава", предадоха агенциите. Тримата, чиито имена и националност не бяха съобщени вчера, са арестувани в Анталия по време на мащабна операция, която бе проведена след атентата в Истанбул. В него загинаха 10 германски туристи, над 15 души бяха ранени. Най-малко 68 души, заподозрени за връзки с ИД, са задържани при масираната полицейска операция на турската полиция в столицата Анкара и още пет града на страната. Сред арестуваните са още 16 сирийци, които ще бъдат депортирани. По данни на властите на някои от турските граждани, задържани при операциите в други градове на страната, ще бъде повдигнато обвинение в тероризъм, защото има данни, че са планирали нападения в държавни учреждения.
Кризисна комисия на германското правителство работи с генералното консулство в Истанбул и с германското посолство в Анкара, за да стигне до дъното на атентата в Истанбул, съобщи външният министър на Германия Щайнмайер. Правосъдният министър Хайко Маас заяви, че няма извънредна заплаха от терористичен атентат на германска територия след атаката в Истанбул. "Знаем, че Германия също е мишена на терористите и принципната опасност не може да се отрече. Към момента обаче няма индикации за конкретни мишени. Въпреки това властите са нащрек", заяви Маас пред ARD. Междувременно германският вътрешен министър Томас де Мезиер посети Истанбул и се срещна с турския премиер Ахмет Давутоглу. Великобритания е предложила също да окаже съдействие в търсенето на терористите, това е станало в телефонен разговор на британския премиер Дейвид Камерън с турския президент Реджеп Ердоган. Близо един от всеки десет турци не гледа на "Ислямска държава" като на терористична организация, а повече от 5% се съгласяват с нейните действия, сочи проучване на центъра "Глобални политики и стратегии" в Анкара.